Tuvojoties vasarai, tā vien gribas pavadīt laiku ārpus mājas un gozēties siltā saulītē. Beidzot arī vīrusa pandēmijas uzliktie ierobežojumi ļauj mazliet uzelpot un plānot tuvākus un tālākus braucienus – ja ne citur, tad vismaz tepat, uz tuvējiem novadiem! Tāpēc portāls irliepaja.lv turpina iepazīstināt ar brīvdienu piedāvājumiem Liepājas apkaimes novados

Ikvienam, kuram tuva ir daba un kultūrvēsturiskas apskates vietas, noteikti iesakām aplūkot un izzināt Aizputes novada piedāvājumu. Aizputes novadā satiekas pagātne un tagadne, un tā vēsturiskais mantojums labi saskan ar mūsdienām.

KALVENE
Vien nepilnu 50 minūšu attālumā no Liepājas atrodas viens no Aizputes novada pagastiem – Kalvenes pagasts. Kalvenē pavisam noteikti viens no populārākajiem galamērķiem ir Rīgas Zooloģiskā dārza filiāle "Cīruļi".  Zoo aplokos mīt 38 sugu savvaļas dzīvnieki – kiangi, lāči, lūši, vilki, meža cūkas, aļņi, vāveres, plēsīgie putni. Tāpat "Cīruļos" var apskatīt visdažādāko šķirņu mājdzīvniekus – Latvijas zilās, Hailandes un Galovejas govis, Romanovas aitas, Vjetnamas cūkas, pīles, zosis, tītarus un citus dzīvniekus. Acīgākie dīķos pamanīs retās Eiropas kokvardes.



Kalvenes pagasta "Cīruļi" – tā ir lieliska, nesteidzīga atpūta lauku vidē, iepazīstot dzīvo dabu. Vairāk ŠEIT. Tālrunis: +371 26527549, +371 29386963

Kad putni un daudzveidīgie dzīvnieki aplūkoti un svaigais gaiss saelpots, ir laiks doties 20 minūšu braucienā uz nelielu saimniecību "Pērbone", kurā būs iespēja ne tikai aplūkot, bet arī uzsēsties zirga mugurā. Saimniecība "Pērbone" ir neliela un atrodas laukos, klusā vietā. Līdz ar to pilnīgi dabiski tiek nodrošināta mierīga un relaksējoša saskarsme un darbs ar zirgiem. Tiek piedāvātas izjādes ar diviem zirgiem, kā arī organizētas sacensības pajūgu braukšanā. Tālrunis: (+371) 26159219.

Pēc garas pastaigas, sportiskām aktivitātēm, kā arī tik da-a-audz saelpota svaiga gaisa ir jūtams izsalkums, un vēders liek par sevi manīt.

Atgriežoties atpakaļ tuvāk Kalvenes pagasta centram, desmit minūšu brauciena attālumā atradīsiet kafejnīcu un viesu māju "Spāres". Plašais ēdienu un dzērienu sortiments remdēs jebkura izsalkumu.  Galdiņu vari rezervēt, kā arī papildu informāciju iegūt, zvanot uz numuru +371 25125162.

Kad vēders priecīgs, ir laiks doties tālāk. Diena tikai pusē. Tālāk ceļš ved uz Kazdangas pagastu. Pirmā pieturvieta pēc 20 minūtēm – "Lauku kūrorts". Atliek vien doties tālāk pa A9 šoseju Rīgas virzienā un pēc 5 km nogriezties pa kreisi (P117 ceļš), lai tālāk dotos pa zemes ceļu un jau pēc nepilniem 11 km nonākt atpūtas kompleksā "Lauku kūrorts". Iespēju milzum daudz. Būs ko darīt gan bērniem, gan vecākiem, gan lielākam draugu pulkam. Atpūta pie dabas – makšķerēšana, peldēšana, pirts, baļļa un pastaigas dabā. Atrakcijas gan profesionāliem sportistiem, gan draugu un ģimeņu komandām Veikborda parkā, trošu parkā "Cietais rieksts" un "Laser tag" spēles.

Kad spēki jau gandrīz izsmelti, ir laiks kārtīgai atpūtai pirtiņā. Iepriekš veicot rezervāciju, ir iespējams izbaudīt pilnu pirts rituālu. Siltākam laikam tuvojoties, atpūtas komplekss piedāvā maltīti kafejnīcā-bārā "BeFest Bar".

Jau jūtams nogurums, tāpēc laba doma būs pārnakšņot "Lauku kūrortā", lai nākamajā dienā ir rasti spēki jauniem piedzīvojumiem.  Vairāk informācijas par kompleksu, zvanot 28332737, 26706009.


KAZDANGA
Vien piecu minūšu braucienā uz Aizputes pusi atrodas Kazdanga. Kazdanga ir varena ar savu Kazdangas pils un muižas kompleksu, vērienīgo un bagātīgo parku un seno vēsturi. Iebraucot Kazdangā un veroties pa labi, jūsu acīm pavērsies greznā Kazdangas pils un tās komplekss.



Kazdangas pils un muižas komplekss (Katzdangen) daudzās paaudzēs piederējis ļoti bagātiem un politiski ietekmīgiem Kurzemes baroniem Manteifeļiem. Kazdangas pili klasicisma stilā 19. gs. sākumā cēla slavenais Rietumeiropas arhitekts J. G. Berlics. Šodien Kazdangas pilī var apskatīt muzeju un uzzināt Kazdangas un pils vēsturi.

Kad pils aplūkota – laiks mierīgai pastaigai Kazdangas parkā. 19. gs. sākumā veidotajā 196 ha plašajā Kazdangas parkā šobrīd ir interesantas pastaigu takas, veloceliņi, koka skulptūras, atsevišķu celiņu, soliņu un tiltiņu sistēma. Šobrīd Kazdangas parks ir viens no lielākajiem un dendroloģiski bagātākajiem Latvijas muižu parkiem. Kazdangas Tūrisma centrs piedāvā ekskursijas pa parku gida pavadībā un radošās darbnīcas, kā arī piedāvā parkā spēlēt dažādas izzinošas spēles.

Aktīvās atpūtas, dabas vērotājiem un mierīgu pastaigu cienītājiem Kazdangas parka teritorijā ir izbūvēta 190 metru gara gājēju pontonu laipa pāri Dzirnezeram, kā arī jauns skatu tornis 2,7 metru augstumā virs ūdens līmeņa dabas daudzveidības un putnu vērošanai.

Dzirnezeru vislabāk izbaudīt braukājot ar katamarānu, to iespējams nomāt zvanot pa tālruni 29103813 vai 28722601.

Kazdanga Latvijā ir zināma arī ar Kazdangas piena kombinātu "Elpa", kurš atrodas divu minūšu braucienā no Dzirnavezera.  Piena pārstrādes uzņēmums ražo pienu, kefīru, jogurtu, saldo un skābo krējumu, biezpienu un mīkstos Kazdangas sierus. Ekskursantus te gaida no 9. jūnija.

Ja vēlaties ekskursiju pa uzņēmumu un degustēt gardo SIA "Elpa" produkciju, zvaniet pa tālruni (+371) 29230365!



AIZPUTE
Kad siers nogaršots, Kazdanga aplūkota, laiks doties uz Aizputi. Aizpute sasniedzama vien desmit minūtēs!

Aizpute ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām. Tā atrodas Tebras upes labajā krastā un pirmās ziņas par pilsētas apbūvi attiecas uz 14. gs. Aizputes vecpilsētas apbūve iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā.

Aizputē izveidotajās pastaigu takās ir vairāki maršruti, ko izvēlēties.

Veicot aptuveni divus kilometrus garu avotu loku pa pilsētu, ir iespēja redzēt Livonijas ordeņa pili. Aizputes Livonijas (Ordensburg Hasenpoth) pils ir kastellas tipa pils, kuras būvniecību 13. gs. uzsāka ordeņmestrs Dītrihs fon Groningens. Pilī sev mājvietu ir atradusi arī čuguna mākslas simpozija ietvaros izveidotā lielformāta bruņinieka skulptūra. Kā mēdz teikt pilsētas iedzīvotāji, bruņinieks kalna galā vēro un sargā savu pilsētu.

Iepretī Aizputes pilsdrupām, Tebras upes labajā krastā atrodas 16 m augstais senais kuršu pilskalns (šobrīd gan saukts par Baznīckalnu). 1254. gadā, vietā, kur vācu krustneši izlaupīja un nopostīja seno kuršu pili, tika uzcelta baznīca. Svētā Jāņa Evaņģēliski Luteriskā baznīca vairākkārt atjaunota un pārbūvēta un šobrīd ir uzskatāma par vienu no vecākajām baznīcas ēkām Kurzemē. Blakus baznīcai atrodas ainaviski bagātais Dzirnavu dīķis.

Aktīvai atpūtai Aizputē piedāvā laivu izbraucienus pa Tebras upi un Dzirnavu dīķi. Piedāvājumā ir airu laiva un divas kanoe laivas. Lai laivotu pa pilsētas ūdeņiem, ir jāveic iepriekšēja rezervācija pa tālruni (+371) 27186624.

Blakus dzirnavu dīķim atrodas Aizputes novadpētniecības muzejs un Aizputes vīna darītava. Kad pievarētas trepes – esam nonākuši pie Aizputes novadpētniecības muzeja. Muzejs atrodas vēsturiskā ēkā – jaunās Pilsmuižas kungu mājā. Ēka celta 18. – 19. gadsimta mijā kā jaunā kungu māja. Muzejā apskatāmas vairākas pastāvīgās ekspozīcijas, kā arī ir iespējams piedalīties dažādās meistarklasēs un iegūt jaunas prasmes. Vairāk informācijas ŠEIT.

Vēsture sajusta, prasmes iegūtas, ir laiks sevi mazliet godalgot. Turpat pilsmuižas ēkā, velvju pagrabos atrodas Aizputes vīna darītava. Vīna darītava sniedz iespēju jebkuram interesentam uzzināt ko vairāk par vīna darīšanu, kā arī nobaudīt vīna darītavā tapušo vīnu, džinu, brandavu, kā arī plaši izskanējušo liķieri "Žubīšu gāzējs". Degustācijas un ekskursiju vada darītavas īpašnieks, šarmantais Mārtiņš Sants. Vairāku stundu relaksācija un pozitīvs garastāvoklis garantēts. Rezervācija iespējama pa tālruni (+371) 26397949 vai mājaslapā.

Labā omā vienmēr gribas iepirkties, kur vēl to labāk darīt, ja ne galerijā "Mētras māja"! Te zem viena jumta atrodas viesu nams, tūrisma informācijas punkts, mākslas galerija, veikals, skaistumkopšanas salons un mākslinieku darbnīca. Mākslas galerijā notiek gleznu, fotogrāfiju, stikla mākslas, keramikas, tēlniecības u.c. veida izstādes, piedaloties māksliniekiem no Latvijas un ārvalstīm. Lai mājās nebūtu jābrauc tukšām rokam, te iespējams iegādāties dažādus suvenīrus un Aizputes novada amatnieku izstrādājumus. Tālrunis: (+371) 29545975. Internetā: www.metra-a.lv.

Vien pāris soļu attālumā, pretējas ielas pusē atrodas Linmeijera ēka un tās lielformāta gleznojums "Dievs svētī Latviju". Latviskuma alegorija – tautu meita uz balta zirga, kura dodas cauri arkai. Gleznā triumfa arku papildina jūras fons un pasaules kontinentu arhitektūras simboli, kas alegoriski attēlo Latvijas saikni ar pasauli, vienlaicīgi atgādinot par Aizputi kā senu ostas pilsētu. Darba autore Gerda Stūre.

Bildes atmiņām sataisītas, dodamies tālāk pa Jāņa ielu, kura ir viena no vecākajām ielām Aizputē un nonākam atpakaļ pilsētas centrā. Jau atkal viens spilgts un skaists lielformāta sienas gleznojums. Aizputē to sauc par Ābolu sienu. Sienas gleznojums tapis pēc kanādiešu mākslinieces Silvijas Bordas idejas, ko īstenojis filmu mākslinieks Reiners Derdaus un rezidenču centra "Serde" kolektīvs. Māksliniece iedvesmu guvusi no plašajiem Aizputes apkārtnes ābeļdārziem.

Ja esam uz mākslas baudīšanas nots, ir jādodas tālāk uz mākslas parku Aizputē. Parks izvietots mazliet nostāk no pilsētas centra, aptuveni piecu minūšu brauciens. Ģirta Brumsona mākslas parks ir vieta ar retu augu kolekciju, kas papildināta ar mākslas darbiem un mazām, arhitektoniskām formām. Košas lielformāta gleznas un rozā flamingi. Ko tādu brīvā dabā bieži nenākas redzēt.



Individuāls parka apmeklējums ir bezmaksas un bez iepriekšējas pieteikšanās. Iepriekš piesakot, ir iespējams apskatīt blakus esošo mākslinieka privāto rezidenci, interesanto daiļdārzu un mākslinieka darbnīcu, kā arī nedaudz atpūsties, izmantojot parkā esošo ugunskura vietu. Varbūt laiks mazam piknikam? Tālrunis: +371 26892701.

Bet, pirms dodamies prom, vēl ātri jāuzkāpj un jāaplūko Aizpute no vairāk nekā 20 metru augstuma. Varbūt iekrīt acīs vel kas tāds, kas obligāti jāredz. Lai sajustu Aizputi no augšas, jākāpj Aizputes ūdenstornī.  Ūdenstornis tiek dēvēts par pilsētas sirdi jau no 1960. gada, kad tas uzsāka savu darbu. 2009. gadā tornis tika izslēgts no kopējās ūdens apgādes sistēmas, un 2016. gadā Aizputes novada dome nolēma izbūvēt skatu torni un eksponēt tajā ūdenssaimniecības vēsturi. Tā kā tornis atrodas Aizputes centrā, no tā paveras skats uz pilsētas vēsturisko centru un Tebras upes ieleju. Torņa jumta augstākais punkts ir 27 metrus no zemes. Iepriekš vēlams pieteikties, zvanot: 23663289.


APRIĶI
Braucot no Aizputes pilsētas centra līdz Livonijas ordeņa pilsdrupām, pa kreisi būs norāde "Pāvilosta". Šis ceļš noved jau pie nākamās pieturas Apriķi. 15 minūšu braucienā esam nonākuši galamērķī un zīme jau mūs sveicina Apriķos. Pirmā pietur – Apriķu muiža.


Apriķu muižas (Apprikken) apbūves baroka ansamblis veidojies pie Alokstes upes 18. gs. sākumā. Kungu māja būvēta laikā līdz 1742. gadam, bet tās astoņstūru tornis neogotikas formās uzbūvēts 19. gs. Apriķu muiža kopš 16.gs. piederēja fon Osten – Sakenu dzimtai, bet 1790. – 1852. gadā tā bijusi fon Kroftu dzimtas īpašums. 20. gs. sākumā muižas īpašnieks ir Karls Gustavs Mannerheims, kas vēlāk kļuva par Somijas valsts prezidentu, un zināms kā leģendārās Mannerheima līnijas – fortifikācijas sistēmas Ziemas kara laikā autors. Pašreiz muižā atrodas Apriķu muzejs, kura ekspozīcijas vēsta par novada vēsturi. Tālrunis: (+371) 29184684

Pienācis brīdis aplūkot Apriķu baznīcu. Apriķu baznīca pamatoti tiek uzskatīta par Kurzemes sakrālās mākslas pērli, jo tās iekštelpu krāšņums paliek atmiņā ikvienam tās apmeklētājam. Mūra baznīca celta uz Apriķu muižas zemes kā Osten – Sakenu privātbaznīca 17. gs. sākumā. Savu krāšņo interjeru zili baltos un zeltītos toņos Apriķu baznīca ieguvusi 18. gs. vidū. Interjera kompozīcijā valda rokoko gars, turpretī atsevišķiem elementiem piemīt izteiktas baroka stila pazīmes. Kungu loža, kancele, ērģeļu luktas, ērģeles, altāris veido vienotu ansambli – dekoratīvās koktēlniecības meistardarbu. Apriķu baznīcas interjeru vēl greznāku padara griesti, kur attēlotas debesis ar alegoriskiem tēliem (taisnība, piesardzība, cerība u.c.) un virs ērģeļu luktām redzams vesels eņģeļu orķestris. Apskati gan jāpiesaka iepriekš pa tālruni (+371) 26658606.


CĪRAVA
Veicot 13 km garu braucienu no Apriķiem, esam nonākuši Cīravā. Pirmā pietura Cīravas senlietu krātuve. Cilvēkiem, kuriem interesē vēsture un tās attīstība, kā arī antīkās lietas, ir iespēja apskatīt 13.-14.gs bronzas aproces un saktas un ap 500 gadus vecu graudberzi Cīravas senlietu krātuvē. Muzeja ekspozīcijas stāsta par saimnieciski ekonomisko un kultūras dzīvi Cīravas pagastā un Latvijā. Tālrunis: (+371) 25435898 (šobrīd ieteicams pabrīdināt par savu ierašanos, lai nenākas drūzmēties).

Ekspozīcija aplūkota, taču vēl vien uzdevums priekšā.  Jādodas uz Cīravas mežaparku. Kad esam nonākuši pie ieejas, būs jāapstājas. Tik daudz taku, ko izstaigāt un izbaudīt.  Vērts ir aplūkot visas, taču, ja laika limits ierobežots, palīdzēsim izvēlēties.


Lielākā daļa taku ved gar Durbes upes krastiem, atklājot skatam daudzos līkumus un bebru nedarbus, skābaržu, bērzu, apšu un priežu audzes.

Viena no takām, kura būs interesenta ģimenēm ar bērniem, kas nolēmuši apciemot Cīravas mežaparku, ir "Bebru taka". Tā sevišķi patiks bērniem, jo tajā ik pēc posma uzstādīti dažādi atrakciju elementi – trošu tiltiņš, kāpšanas sienas, šūpoles, mazi skatu tornīši, mazās ārā lasītavas un spēles, piknika vieta u.c.

Otra taka ieguvusi skaistu nosaukumu "Skaņā taka". Takas garumā dažādās vietās izvietoti Latvijā līdz šim nebijuši skanoši mākslas vides objekti, kuri ir izgatavoti no metāla, un ar tiem iespējams radīt skaņas. Pieskandināt sanāks ne tikai mežaparku, bet varbūt pat visu Cīravu.

Cīravas pils parkā norisinājās biedrības "Cita Abra" organizēts tēlniecības simpozijs "Cīravas Parka leģendas", kurā piedalījās astoņi Latvijas tēlotājmākslas pārstāvji un tika radīta koka skulptūru taka ar brīvi pieejamiem mākslas darbiem un nosaukumu "Leģendu taka". Skulptūras veidotas no vējā aplauztiem un izkaltušiem ošiem, nemainot to dabisko novietojumu.


Jebkurš apmeklētājs var izstaigāt visus taku maršrutus, kas būs aizraujošs piedzīvojums ne tikai ģimenēm, bet arī apmeklētājiem, kuri nolēmuši ekskursiju pavadīt vienatnē. Tālrunis: (+371) 25435898. Karte apskatāma ŠEIT.

Viena no svarīgākajām lietām – kur paēst. Visus iespējamos variantus Aizputes novadā var aplūkot ŠEIT. Ja vēlaties Aizputes novadā pavadīt vairākas dienas, skaties ŠEIT.

Ja ir kādi jautājumi par tūrisma pakalpojumiem Aizputes novadā, sazinies ar Aizputes novada Tūrisma informācijas un mūžizglītības centru!
Adrese: Atmodas iela 16, Aizpute, LV – 3456
E – pasts: turisms@aizpute.lv
Telefons: (+371) 28617307

Kazdangas Tūrisma informācijas punkts
Adrese: Jaunatnes gatve 1, Kazdanga
Telefons: (+371) 63449755; (+371) 29103813
E-pasts: turisms@kazdanga.lv

Cīravas Tūrisma informācijas punkts
Adrese: "Atbalsti", Cīrava, Aizputes nov., LV-3453
Telefons: (+371) 25435898
E -pasts: cirava.tic@inbox.lv

Vairāk informācijas par piedāvājumu Aizputes novadā un savām nākamajām brīvdienām ŠEIT.