Pirmdien, 12.augustā, mēra vietniece Silva Golde Liepājas muzejā konkursa “Eiropas Gada pašvaldība 2013” žūrijas komisijai prezentēja Liepājas pašvaldības pieteikumu.

"Liepājas spilgtākā atpazīstamības zīme ir kultūra. Pilsētā ik uz soļa mēs sastopam radošus cilvēkus – literātus, māksliniekus, aktierus, mūziķus un citus radošo profesiju pārstāvjus. Radošais gars ir Liepājas vērtība. Kultūras infrastruktūras spēcināšanā pēdējos gados esam ieguldījuši ievērojamus līdzekļus, ir renovēts Liepājas Latviešu biedrības nams, Liepājas teātris, Liepājas muzejs, tiek veidots jauns radošais kvartāls Dārza ielā un esam uzsākuši piepildīts arī  sapni par koncertzāli ar izcilu akustiku un arhitektūru, kas būs jauns impulss pilsētai. Mums ir iecere atjaunot leģendāro koncertdārzu "Pūt, vējiņi! un izveidot Jūrniecības muzeju, neapstājoties pie sasniegtā. Liepāja ir festivālu, koncertu, mākslas plenēru un dažādu interesantu kultūras norišu pilsēta”, iepazīstinot žūrijas komisiju ar Liepājas pieteikumu konkursam, uzsvēra S. Golde, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Enģele.

Kā žūrijas komisijai akcentēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, pateicoties Liepājas pašvaldības sapratnei un atbalstam, muzejam izdevies piesaistīt starptautiska mēroga izstādes. "Privātie kolekcionāri mums uzticas un pēc S. Dalī izstādes muzejā apmeklētājiem plānots izrādīt Pikaso un Šagāla darbus. Ieguldījumi kultūras infrastruktūras attīstībā nesuši augļus, piesaistot Liepājas muzejam un pilsētai kopumā gan Latvijas, gan ārvalstu tūristus”, stāsta D. Kārkla.

Prezentējot Liepājas pieteikumu konkursam, žūrijas komisija tika iepazīstināta ar Liepājas muzeja ekspozīcijām, Liepājai raksturīgajiem vides objektiem – himnas tēlu skulptūrām Kūrmājas prospektā, koncertdārzu "Pūt, vējiņi!”, veloceliņiem un vadlīnijām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, taktilajām kartēm Jūrmalas parkā, jaunatklāto pieejamības kompleksu Liepājas pludmalē, Amatnieku namu, Jauniešu māju, u.c. objektiem.

Žūrijas komisijas sastāvā, kas vērtēja Liepājas pieteikumu, bija Aivars Priedols (Grobiņas novada pašvaldība), Viktors Drukovskis (Saldus novada pašvaldība), Agris Petermanis (Nīcas novada pašvaldība), Kristiāns Godiņš (Kurzemes plānošanas reģions) un Dace Strazdiņa (Kurzemes plānošanas reģions).

Kā ziņots Latvijas Pašvaldību savienība mājas lapā, konkursa pirmajai kārtai kopumā pieteikušās 30 pašvaldības. Zemgales plānošanas reģionā uz pirmo kārtu pieteicies Ozolnieku novads, Jēkabpils novads, Jēkabpils pilsēta, Iecavas novads, Rundāles novads, Dobeles novads, Jelgavas novads un Jelgavas pilsēta, un Auces novads. Kurzemes plānošanas reģionā ir pieteicies Rucavas novads, Liepājas pilsēta un Talsu novads. Vidzemes plānošanas reģionā pieteikumi iesniegti no Amatas novada, Valmieras pilsētas, Alūksnes novada un Mazsalacas novada. Rīgas plānošanas reģionā pirmajā kārtā sacentīsies Limbažu novads, Jaunpils novads, Ogres novads, Siguldas novads, Ķekavas novads, Stopiņu novads, Kandavas novads, Jūrmalas pilsēta un Ikšķiles novads. Savukārt Latgales plānošanas reģionā pieteikumi saņemti no Preiļu novada, Dagdas novada, Rugāju novada, Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes novada.

Konkurss norisināsies divās kārtās. Katrā plānošanas reģionā ir izveidota vērtēšanas komisija, kas līdz augusta vidum vērtēs pašvaldības pēc iesniegtajām pieteikuma anketām un citiem kritērijiem. Trīs labākās pašvaldības no katra plānošanas reģiona tiks izvirzītas otrajai kārtai valsts mēroga konkursā. 15 pašvaldības sacentīsies otrajā kārtā, līdz 18.oktobrī svinīgā apbalvošanas ceremonijā tiks sumināti visi konkursanti.

Konkursā šogad noteiks gan Eiropas Gada pašvaldības, gan laureātus četrās nominācijās – “Pašvaldība kultūrai”, “Pašvaldība integrācijai un iekļaušanai”, “Pašvaldība veselībai” un “Pašvaldība Eiropas Savienības vērtību popularizēšanai”. Šī gada konkurss sasaistīts ar Eiropas Pilsoņa gada tēmu. Konkursa mērķis ir veicināt pašvaldību atbalstu iedzīvotāju integrācijai, kultūrai, veselīga dzīvesveida popularizēšanai, kā arī Eiropas Savienības vērtību popularizēšanai un iedzīvotāju iesaistei starptautiskā sadarbībā. Tāpat arī otrās kārtas vērtēšanas laikā pašvaldībās tiks meklēti Eiropas Gada cilvēki, kuri daudz darba, pūļu, nesavtību un sirsnību ieguldījuši gan kultūras, gan veselīga dzīvesveida, gan iedzīvotāju integrācijas jomā savā novadā vai pilsētā.

Konkursu rīko Latvijas Pašvaldību savienība sadarbībā ar Kultūras ministriju, Labklājības ministriju, Veselības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.