Būvniecības un industriālā koncerna "UPB" apgrozījums pagājušajā gadā bija 237,665 miljoni eiro, kas ir par 0,4% mazāk nekā 2021.gadā, kā arī koncerns cieta zaudējumus 4,689 miljonu eiro apmērā, kas ir par 14,3% lielāki nekā gadu iepriekš, liecina "Firmas.lv" informācija, ziņo aģentūra LETA.

Savukārt "UPB" mātesuzņēmums pērn strādāja ar 204,28 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,6% mazāk nekā 2021.gadā, kā arī guva 4,316 miljonu eiro peļņu, kas ir par 26,8% mazāk nekā 2021.gadā.

Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka zaudējumus izraisīja straujais un neparedzētais būvniecības un energoresursu izmaksu pieaugums, kas īpaši pastiprinājās 2022.gada sākumā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Arī projektu realizācijas temps kopumā bija lēnāks, kamēr sadarbībā ar pasūtītājiem tika meklēti risinājumi par sadārdzinājuma kompensācijas principiem, lai iesāktos būvobjektus izdotos turpināt, bet plānotos – uzsākt.

Pagājušajā gadā "UPB" grupā kopumā strādāja ap 1800 darbinieku, un "UPB" grupas uzņēmumi pārskata periodā nodokļos samaksājuši gandrīz 29 miljonus eiro. Turklāt Valsts ieņēmumu dienests atzinis "UPB" par 2022.gada lielāko darbaspēka nodokļu maksātāju Kurzemes reģionā lielo uzņēmumu grupā.

Lielāko "UPB" holdinga apgrozījuma daļu – 60% – 2022.gadā veidoja eksports ar fokusu uz būvkonstrukciju projektēšanu, ražošanu un montāžu, pārējie apjomi realizēti vietējā tirgū. Eksporta projektu kartē 2022.gadā izteiktāk iezīmējusies Dānija – gan ar sarežģītu lielizmēra dzelzsbetona sienu ražošanu un piegādi "Svanemølleholm" ēku kompleksam Kopenhāgenā, gan ar noslēgtu līgumu par līdz šim lielākās fasādes projektēšanu un ražošanu Marijas Elizabetes bērnu slimnīcai Kopenhāgenā.

Pēdējos gados tiek attīstīts arī jauns eksporta virziens – infrastruktūras projekti – tērauda tilti, kas izceļas gan ar sarežģītību, gan augstām kvalitātes un drošības prasībām. 2022.gadā Zviedrijā tika uzstādīti divi dzelzceļa tilti un viens gājēju tilts, ražots no nerūsējošā tērauda.

Pārskata gadā tika īstenoti arī vairāki projekti ar fokusu uz arhitektoniskā betona fasādēm, parādot augsto tehnoloģisko sarežģītību, ko "UPB" holdings spēj saražot jaunajā dzelzsbetona konstrukciju ražotnē Liepājā. Starp nozīmīgākajiem projektiem ārvalstīs uzņēmuma vadība izceļ baltā betona biroju ēka "Hyllie Terrass" Malmē, Zviedrijā.

Savukārt vietējā tirgū 2022.gadā īstenoti tādi nozīmīgi projekti, kā Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas studiju un zinātnes komplekss, kas konkursā "Latvijas Būvniecības gada balva 2022" jau atzīts par otro labāko jaunbūvēto sabiedrisko ēku Latvijā. Pabeigta arī viesnīca "Hampton by Hilton Riga Airport" Rīgā, kas tika realizēta kā "Design & Build" projekts, "UPB" veicot gan projektēšanu, gan ģenerālbūvniecību.

"UPB" grupā pārskata gadā tika investēti gandrīz 2,9 miljoni eiro. Lielākie ieguldījumi veikti "MB grupas" uzņēmumos, modernizējot Valmieras betona ražotni un atjaunojot uzņēmuma specializēto autoparku. Investēts arī citu grupas ražotņu modernizācijā.

"UPB" ilgtermiņa mērķis ir turpināt attīstību kā industriālai, vertikāli integrētai uzņēmumu grupai, kas spēj realizēt tehnoloģiski sarežģītus projektus un piedāvā produktus ar augstu pievienoto vērtību. 2023.gadā plānots stabils, budžetam un mērķiem atbilstošs projektu portfelis gan vietējam, gan eksporta tirgum, turklāt praktiski visos eksporta projektos iekļauti cenu sadārdzinājuma indeksācijas principi, savukārt Latvijā vairāki projekti tiek realizēti pēc "open book" jeb atvērtās cenas principa. 2023.gadā tiek prognozēts līdzvērtīgs konsolidētais apgrozījums kā 2022.gadā.

Vadības ziņojumā teikts, ka laika periodā kopš pārskata gada beigām līdz šim brīdim turpinājās Krievijas-Ukrainas kara radītie traucējumi starptautiskajās piegādes ķēdēs un būvniecības un energoresursu izmaksu pieaugums.

"UPB" 2022.gada beigās pārtrauca līgumu par "Preses nama kvartāla" pirmās kārtas būvniecību un 2023.gadā iesniedza prasību Stokholmas Tirdzniecības kameras Šķīrējtiesas institūtā ("SCC Arbitration Institute") par maksājumu un līgumsoda piedziņu.

"UPB" koncerns 2021.gadā strādāja ar 238,571 miljona eiro apgrozījumu un cieta 4,102 miljonu eiro zaudējumus. "UPB" mātesuzņēmuma apgrozījums 2021.gadā bija 207,673 miljoni eiro, kā arī tika gūta 5,897 miljonu eiro peļņa.

"UPB" ir 100% kapitāldaļu īpašniece uzņēmumos SIA "Aile grupa", SIA "RK Metāls", SIA "UPB Energy", SIA "UPB nams", SIA "Būvmehanizācija", SIA "UPB projekti", SIA "Enna", SIA "Inženieru birojs "Būve un forma"", SIA "Grotta" un SIA "Alto 4.0". Savukārt uzņēmumā SIA "MB Betons" "UPB" pieder 93,5% kapitāldaļu. "UPB" patiesie labuma guvēji ir Uldis Pīlēns, Māris Mors un Madara More.