Kā raksta portāls db.lv, Ukrainas un Krievijas politiskie notikumi, kā arī valūtu svārstības liek eksportētājiem meklēt alternatīvas. Arī Liepājas uzņēmumiem.

2013. gads tekstila ražošanas nozarē noslēdzies veiksmīgi – audzis gan kopējais ražošanas apjoms, gan eksporta īpatsvars, liecina Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas (VRUA) apkopotie dati. Arī šā gada pirmais ceturksnis lielākajai daļai uzņēmumu aizvadīts ar plusa zīmi. Taču tie ražotāji, kuru galvenais noieta tirgus ir Muitas ūnijas valstis un Ukraina, jau izjūt valūtas svārstību ietekmi un tirgus sabremzēšanos. Nelabvēlīga scenārija gadījumā daļa uzņēmumu var pārtraukt vai ievērojami sašaurināt ražošanu Latvijā.

Politiskie notikumi Ukrainā ietekmē arī medicīnisko preču ražotāju "Tonus Elast", atzīst uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Dace Mihņenoka. Ražošanas jauda martā jau samazināta par 20%, tāpēc vadītāju uztrauc tālākais notikumu scenārijs. Ja ES piemēros sankcijas pret Krieviju, tas būtiski ietekmēs "Tonus Elast" ražojumu noietu šajā tirgū, viņa apgalvo. "Pārdošanas kāpums, kāds bija plānots 2014.gadā, visticamāk, ņemot vērā pašreizējos apstākļus, netiks sasniegts, tomēr ceram uz situācijas stabilizēšanos," saka D. Mihņenoka. Krievija ir uzņēmuma lielākais noieta tirgus, otrs nozīmīgākais ir Kazahstāna, kur šobrīd notiek nacionālās valūtas tenges devalvācija.

Krievijas rubļa kritums rada bažas arī "Lauma Lingerie". "Tas nozīmē, ka eirozonas preču cenas pakāpeniski pieaug. Jūtīgāk uz to reaģē vairumtirgotāji, ne tik jūtīgi ir mazumtirdzniecības pārstāvji," skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Linda Matisone. A/s "Lauma Lingerie" noieta tirgus ir 20 valstīs, astoņās valstīs darbojas 50 zīmola veikali, tāpēc riski ir izkliedēti, lai gan Krievija un Ukraina ir nozīmīga.