"Saskaņas centra” deputāti nolēmuši vērsties pie Tiesībsarga, jo nav mierā ar domes priekšsēdētāja atbildi uz risinājumu izbeigt "Liepājas enerģijas” monopolstāvokli.

Tas nostiprināts Liepājas domes 2009.gadā pieņemtajos saistošajos noteikumos Nr.5 „Par siltumapgādes attīstības kārtību Liepājas pilsētā”.

Kā portālu informēja „Saskaņas centra” pārstāvis, deputāts Romans Miloslavskis, saņemta Ulda Seska atbilde uz 11.Saeimas deputāta Valērija Agešina, divu Liepājas domes deputātu – Miloslavska un Nauma Vorobeičika, kā arī „Saskaņas centra” biroja vadītājas Irinas Barbašas 25.jūlija iesniegumu, kurā bija izteikts priekšlikums grozīt domes saistošos noteikumus, kas nosaka centralizētās siltumapgādes attīstību Liepājā.

„Saskaņas centra” deputāti, pamatojoties uz Enerģētikas likumu un precedentu, kad tiesa atcēla aizliegumu izvēlēties centralizētajai siltumapgādei alternatīvu risinājumu, rosināja Liepājas mēru grozīt saistošos noteikumos Nr.5, un līdzās centralizētajai siltumapgādei attīstīt arī citu, decentralizētu siltumavotu (katlumāju) izbūvi Liepājā, tādējādi atceļot „Liepājas enerģijas” monopolstāvokli.

Uldis Sesks saskaņiešiem atbildējis, ka Enerģētikas likuma mērķi ir „nodrošināt efektīvu, kvalitatīvu un drošu siltumapgādi, par kādu Liepājas pilsētas gadījumā uzskatāma centralizētā siltumapgāde...”

Mēra atbildē izdarīts secinājums, ka „..šobrīd jebkāda noteikumu maiņa attiecībā uz centralizētā siltumapgādes attīstību būtu vērtējama kā nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšana, un tādēļ nav pieļaujama.”

„Tāda atbilde mūs neapmierina, tāpēc nosūtīsim vēstuli Tiesībsargam,” sacīja Miloslavskis.

Miloslavskis atzina, ka divarpus stundas nosēdējis pašvaldības organizētajā konferencē par siltumapgādi Liepājā, lai rastu atbildes uz neskaidriem jautājumiem, taču tā vietā jautājumu radies vēl vairāk.

„Ko nozīmē koģenerācija, par ko tagad tik bieži runā? Izrādās, galvenais šajā procesā ir elektroenerģijas, nevis siltuma ražošana. Vai tas nenozīmē, ka, nevis siltums kļūs lētāks, bet mēs maksāsim arī par elektroenerģijas ražošanu?

Kur ir vislielākās algas pilsētā? „Liepājas enerģijā”! Arī šīs izmaksas taču ir iekļautas siltuma tarifā! Ja „Liepājas enerģijas” lobēšana būtu sabiedrības labā, tad mums nebūtu augstākais tarifs Latvijā un iedzīvotāju parādi nebūtu tik lieli...”

Konferencē par siltumapgādi Romans Miloslavskis arī uzzinājis, cik lielu daļu dažādās valstīs siltumapgādē ieņem centralizētais siltums: Norvēģijā – 1%, Itālijā – 1,5%, Nīderlandē – 3%, Francijā – 3,5%, Vācijā – 12%, Austrijā – 14,5%, Liepājā – vairāk nekā 60%!