Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) pērnā gada otrajā pusē veica pētījumu, lai noskaidrotu uzņēmējiem draudzīgāko Latvijas pašvaldību. Liepāja nav to skaitā.

Kā vēsta LTRK, uzvarētāji – Valmieras, Kuldīgas un Raunas pašvaldības – saņēma Publisko pakalpojumu gada balvu 2014.

Valmieras pašvaldība, kas ieguva augstāko novērtējumu republikas nozīmes pilsētu konkurencē, ir nodibinājusi pastāvīgu konsultatīvu institūciju, kurā ietilpst uzņēmēji, tādejādi dodot iespēju uzņēmējiem nepastarpināti iesaistīties pilsētai svarīgu lēmumu pieņemšanā. Šo faktu par ļoti nozīmīgu atzinuši arī Valmieras uzņēmēji. Valmiera kalpo par labo piemēru arī komunikācijas veidošanā ar uzņēmējiem, ļoti operatīvi un izsmeļoši atbildot uz potenciālā investora jautājumiem.

Kuldīgas novads (pirmā vieta lielo novadu kategorijā un pirmā vieta visu Latvijas pašvaldību kopvērtējumā) maksimālo punktu skaitu saņēma par pašvaldības organizatorisko darbošanos uzņēmējdarbības veicināšanā novadā, izveidojot domē uzņēmējdarbības atbalsta komisiju, rīkojot regulāras tikšanās ar uzņēmējiem, piešķirot nodokļu atlaides investoriem un realizējot citus atbalsta mehānismus, lai piesaistītu novadam jaunus uzņēmējus.

Publisko pakalpojumu gada balvas 2014 izziņošanas pasākumā tika apbalvoti arī „Lattelecom”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un nozares partneru īstenotā pašvaldību un valsts iestāžu pirmā e-vides attīstības mērījuma „Latvijas e-indekss” uzvarētāji. Republikas nozīmes pilsētu kategorijā arī par „Latvijas e-indeksa” uzvarētāju kļuva Valmiera.

Aldis Gulbis, LTRK Pakalpojumu padomes priekšsēdētājs: “Mūsu ilgtermiņa mērķis ir satuvināt pašvaldības ar uzņēmējiem, kas šobrīd nereti vēl runā atšķirīgā valodā. Uzņēmēji rada darbavietas un maksā nodokļus, kas ieplūst pašvaldības kasē, tāpēc sinerģija ir ļoti būtiska gan katras konkrētās pašvaldības attīstībai, gan valstij kopumā. Šodien mēs vēlamies uzteikt pašvaldības, kas ir apliecinājušas sevi kā čempionus sadarbībā ar sava novada uzņēmējiem un no visas sirds ceram, ka tās kalpos par paraugu citiem novadiem un pilsētām, kur sadarbības modeļi vēl tikai tiek veidoti”.
 
Partnerības iniciatīvas „Latvijas e-indekss” aizsācēja – uzņēmuma "Lattelecom" – valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis skaidro: "Latvijas pašvaldību e-indeksa pirmajā gadā mērījumā piedalījās 116 no 119 pašvaldībām, tādēļ iegūtie rezultāti parāda ne tikai katras pašvaldības digitālo attīstību, bet arī sniedz objektīvu priekšstatu par vispārējo situāciju valstī, kas Latvijas pašvaldībās ir ļoti atšķirīgā līmenī."

“Attīstot e-pakalpojumus, mēs veicinām efektīvu, atklātu, iekļaujošu un demokrātisku valsts pārvaldes, kā arī informācijas sabiedrības attīstību. Rītdiena piederēs valsts pārvaldei, kas spēs izmantot digitālo tehnoloģiju sniegtās iespējas gan iestādes iekšienē, organizējot darbu, gan arī saziņā ar iedzīvotājiem, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus digitālā vidē,” uzsver VARAM ministrs Kaspars Gerhards.
 
Uzziņa
Publisko pakalpojumu gada balva ir LTRK organizēts uzņēmējdarbības vides novērtējums Latvijas pilsētās un novados. Novērtējums atspoguļo uzņēmējdarbības klimatu Latvijas pašvaldībās, vietējo municipalitāšu ieguldījumu un veikumu uzņēmējdarbības vides attīstībā savā teritorijā, atvērtību un servisa līmeni, ko pašvaldības sniedz saviem uzņēmējiem.

LTRK veiktā pētījuma par uzņēmējiem draudzīgāko Latvijas pašvaldību rezultātus veido seši parametri: pašvaldību pašnovērtējums, pašvaldībā strādājošo uzņēmēju viedoklis, pašvaldības teritorijā reģistrēto uzņēmumu skaits (jo lielāks, jo augstāks iegūto punktu skaits), uzņēmumu skaits ar pašvaldības kapitāla dalību (jo mazāks, jo augstāks iegūto punktu skaits), t.s. kontrolpirkums jeb pašvaldības atbilde uz konkrēta uzņēmēja e-pastā uzdotajiem jautājumiem pašvaldībai par iespējām uzsākt uzņēmējdarbību tās teritorijā un pašvaldības iespējamo atbalstu uzņēmējam, kā arī pašvaldības vieta Latvijas e-indeksā.