Lai gan augstskolas vajadzībām ēka Baseina ielā 9 netiek izmantota jau kopš 2012.gada, Liepājas Universitāte (LiepU) no tās atteikties nevēlas.

To portālam apliecināja LiepU rektore Dace Markus.

Kopš 2012.gada vasaras, kad no universitātes lietošanā nodotās ēkas izvācās Pedagoģijas un sociālā darba fakultāte un ēka tika iekonservēta, dažas telpas vienā tās spārnā aizņēma vienīgi izdevniecība "LiePA", kura Baseina ielu 9 atstāja pērnā gada otrajā pusē.

LiepU saimnieciskais prorektors Kaspars Baltputns portālam sacīja, ka ēkā ir atslēgta elektrība, apkure un tajā nekas nenotiek. Kas ar namu būs turpmāk, jālemj gan Liepājas Universitātes Senātam, gan Ministru kabinetam.

Kā portālam skaidroja LiepU juriskonsulte Ināra Freidenfelde, ēka ir valsts īpašums, kura tiesiskais lietotājs ir Izglītības un zinātnes ministrija, kas to bija nodevusi lietošanā Liepājas Universitātei. Augstskolu likums paredz, ka ar šo gadu augstākās izglītības iestādes var pretendēt uz to lietošanā nodoto ēku īpašumtiesībām. Freidenfelde uzskata, ka augstskolas Senātam pēc iespējas ātrāk būtu jāpieņem lēmums par īpašumu pārņemšanu, un nevajadzētu atteikties arī no Baseina ielas ēkas, lai arī tā šobrīd netiek izmantota, jo to, piemēram, "varētu mēģināt pārtirgot".

Arī LiepU rektore uzskata, ka ēka ir jāpatur.

2012.gadā, kad LiepU atteicās no ēkas Baseina ielā 9 izmantošanas, daudzās auditorijās un kabinetos bija veikts kosmētiskais remonts. Tomēr, kā tolaik portālam atzina toreizējais rektora vietnieks attīstības jautājumos Dzintars Tomsons, simts gadus vecais vēsturiskais nams tehniski ir sliktā stāvoklī – gan logi, gan jumts, gan komunikācijas. Kapitāli ēka neesot remontēta visus pēckara gadus. Bijusi cerība uz Eiropas struktūrfondu vai Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējumu, taču tā nav piepildījusies.

Toreizējais LiepU rektors Jānis Rimšāns savukārt sacīja, ka "Baseina ielas ēka ir tādā stāvoklī, ka negribas riskēt".

Tomēr pavisam atteikties no ēkas universitāte neplānoja arī toreiz. Kā tieši to izmantot gan rektors vēl nezināja, jo lēmums par izvākšanos un ēkas iekonservēšanu bija nesen pieņemts. Izdevniecības "LiePu" vadītājas Ingas Rončes ieteikums toreiz bija ierīkot ēkā Emigrācijas muzeju, jo tieši emigrantu izmitināšanas vajadzībām ēka tikusi būvēta.

Uzziņa
Baseina iela 9
20.gs.sākumā Krievijas – Austrumāzijas kuģniecības sabiedrība ēku uzbūvējusi emigrantu poliklīnikas vajadzībām, un ik gadu pirms izceļošanas uz ASV tajā karantīnā uzturējās vairāki tūkstoši cilvēku.

Pēc Otrā pasaules kara ēka kļuva par mājvietu Skolotāju institūtam – Liepājas universitātes priekštecim.

(Avots: vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš)