Vietējie vai ievestie? Šis jautājums bieži dzirdams Pētertirgū. Taču ne vienmēr pircēji izvēlas tikai pašmāju audzēto, savu lomu spēlē arī cenas, atzīst pārdevēji.

Bieži no cilvēkiem dzirdama neapmierinātība ar to, ka tirgū nopērkamie vietējie dārzeņi un ogas ir krietni dārgāki par importa, tādēļ portāls devās noskaidrot, kādu valstu dārzeņi un ogas dominē Liepājas tirgū un kādas ir cenu atšķirības.

Portāls novēroja, ka uz lielas daļas cenu zīmju norādīta ogu izcelsmes valsts – citur ar lielākiem, citur ar mazākiem burtiem. Pirmajā rindā dominē ogas no Lietuvas, bet otrajā rindā arī no Latvijas un Polijas.

Vairākas cenu zīmes vēsta, ka ogas ir „vietējās”, kad pārdevējiem jautā, no kurienes tās, atbilde ir – no Latvijas. Lielāku uzticību vieš tirgotāji, kuri norādījuši konkrēto pagastu un māju nosaukumu, kur ogas audzētas.

Vai ir iespējams noteikt ogu vai dārzeņu izcelsmes valsti, salīdzinot to cenas?

Zemeņu sezona šobrīd tuvojas beigām, bet dažos stendos tās vēl ir nopērkamas. Visvairāk zemeņu šobrīd ir no Latvijas dārziem. To cenas svārstās no 3 līdz 6 eiro kilogramā. Savukārt Lietuvas zemenēm vidējā cena ir 3,50 eiro kilogramā.

Kāda zemeņu pārdevēja atzina, ka šobrīd zemenes nav tik pieprasītas, jo tās ir pēdējās un zaudējušas savu sārtumu. „Arī zemeņu cena atkal nedaudz kāpusies, tāpēc cilvēki padomā pirms tās pērk.”

Lielākā daļa ķiršu tirgotāju norādījuši to augšanas vietu, proti, Lietuvu vai Poliju. Latvijas ķirši Liepājas Pētertirgū vēl nav nopērkami, jo ķiršu sezona Latvijā tā īsti nav sākusies. Lietuvas ķiršu cena svārstās no 1,50 līdz 5 eiro kilogramā. Savukārt Polijas ķiršu cena ir 5 eiro kilogramā. „Lai arī ķirši nav vietējie, cilvēki tos labprāt pērk,” stāsta viena no pārdevējām.

Arī uz lielāko daļu aveņu kastīšu (250 g) cenu zīmēm norādīta to izcelsmes valsts. Latvijas aveņu cenas svārstās no 1,20 līdz 2 eiro. Lietuvas avenes maksā no 1,25 līdz 3 eiro. Tāpat maksā arī Polijas avenes.

Pie dārzeņu tirgotājiem situācija ir mazliet citādāka. Jauno kartupeļu cenas svārstās no 10 līdz 45 centiem par kilogramā. Uz cenu zīmēm netiek norādīta dārzeņu izcelsmes valsts, bet dažiem norādīti saimniecību nosaukumi, kas liecina, ka tie ir Latvijā audzēti.

„Par kartupeļu izcelsmes valstīm nevajadzētu satraukties, jo Latvijā ir daudz kartupeļu audzētāju, kas nozīmē, ka lielākā daļa kartupeļu ir vietējie,” skaidro dārzeņu pārdevēja.

Līdzīga situācija ir ar tomātiem, kur gan dažviet ir norādīts, ka tie ir no Lietuvas. Tajos stendos, kur tomātu izcelsmes valsts nav norādīta, aptaujātie pārdevēji apgalvo, ka tie ir no Latvijas. Tomātu cena kilogramā svārstās no 2 līdz 3 eiro kilogramā. Atsevišķām tomātu šķirnēm cena var būt zemāka vai augstāka.

Daži aptaujātie pircēji atzina, ka labprātāk pērk Latvijā audzētu preci, bet cenas dēļ bieži to atļauties nevar. „Dažreiz ir jāpērk tas, kas ir pa kabatai, ne tas, kas labāks,” saka Ilze, kas ir regulāra pircēja tirgū.

Citi savukārt apgalvo, ka neatkarīgi no cenas pērk pašmāju preci. „Es vienmēr izvēlos Latvijā audzētus dārzeņus un ogas, bet tikai tāpēc, ka tie ir garšīgāki,” teic Zanda.

Jautāti, vai uzticas pārdevējiem, kuri apgalvo, ka prece ir pašmāju, vairāki pircēji norādīja, ka jau ilgu laiku iegādājas dārzeņus pie vieniem un tiem pašiem pārdevējiem, zinot, ka prece ir no Latvijas.

Liepājas Pētertirgus administrācijas pārstāve, juriste Argita Jaunsleine par šo tēmu izteikties nevēlējās, norādot, ka komentāru nebūs. „Mums visi klienti ir vienlīdz svarīgi,” uzsvēra Jaunsleine.