Četri Liepājas būvinženieri – Arturs Neiburgs, Armands Spāģis, Ivars Tumševics un Ēriks Punga – pirms trim gadiem izveidoja savu uzņēmumu SIA "Sitera", kas turpina veiksmīgi darboties un attīstīties. Liepājā dibinātā uzņēmuma pamatdarbība ir būvkonstrukciju projektēšana un ekspertīzes, kā arī būvniecības digitalizācijas pakalpojumi. Šajā laikā realizēti vairāki nozīmīgi projekti gan Liepājā, gan citviet Latvijā: viesnīcas "Maestro" rekonstrukcija Liepājā; "iCotton" ražotne, ražošanas un noliktavas ēkas Kapsēdes ielā un Satiksmes ielā; tirdzniecības centra "Ozols" rekonstrukcija Rīgā; jaunā "Laimas" ražotne Ādažos; RTU jaunais mācību korpuss Rīgā un citi.


Pērn SIA "Sitera" sasniedza apgrozījumu 633 528 eiro.


Taču pieredzējušos inženierus interesēja ne tikai projektēšana un ekspertīžu veikšana. Kā portālam irliepaja.lv atzina Arturs Neiburgs – viens no uzņēmuma dibinātājiem un dalībniekiem, kā arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektors "Būvju informācijas modelēšanas" kursā,


"mēs saredzējām milzīgu potenciālu būvniecības digitalizācijā".

Tā SIA "Sitera" uzsāka inovatīva risinājuma izstrādi, un no šā gada sākuma uzņēmuma izstrādātā BIM (Būvniecības informācijas modelēšana – irliepaja.lv) projektu vadības platforma "Morpho" ir pieejama arī citiem būvniecības nozares dalībniekiem.


Arturs Neiburgs: "Interneta vidē balstītā platformā ir iespējams organizēt visu būvprojekta digitālo informāciju, koplietot ar citiem projekta dalībniekiem, pārvaldīt projekta lomas, kā arī apskatīt projekta 3D modeļus. BIM projektu vadības platformu iespējams lietot bez papildus programmu instalēšanas datorā, nepieciešams tikai interneta pieslēgums".


Jauno platformu atzinīgi novērtējuši sistēmas testētāji, piemēram, arhitekta G.Vīksnas birojs, kas to izmantoja Ventspils slimnīcas rekonstrukcijas projektā, kā arī jaunie klienti un "Moprho" platformas lietotāji, kuru skaits, pēc Neiburga sacītā, pārsniedz jau 300.


Arturs Neiburgs: "Platforma ir vienkārši un ērti lietojama, kas bija viens no pamata uzstādījumiem sistēmas izstrādes posmā. Uzņēmumā augstu novērtējam mūsu klientu laiku un uzskatām, ka digitalizācijai un jaunu procesu ieviešanai nav jābūt sarežģītai un darbietilpīgai, bet pieejamai ikvienam nozares dalībniekam. "Morpho" platformas reģistrētajiem lietotājiem ir pieejamas vairākas video lekcijas par BIM, ko esmu sagatavojis".


Zināšanas par BIM Arturs Neiburgs guvis, studējot maģistra līmeņa programmā "Starptautiskais BIM menedžments" Spānijas tehnoloģiju institūtā "Zigurat".


SIA "Sitera" neplāno apstāties pie sasniegtā, bet turpina darbu pie jaunu risinājumu izstrādes "Morpho" platformā, kas ļautu to aktīvāk virzīt eksporta tirgos. Šobrīd notiek darbs pie jaunu funkciju un rīku izstrādes sistēmā, atbilstoši BIM standartam ISO 19650.


Būvniecība ir viena no vismazāk digitalizētajām nozarēm pasaulē. Jau vairāk nekā desmit gadus lietotā digitālo būvprojektu vadības metodoloģija BIM iegūst popularitāti arī Latvijā. 2019. gada nogalē Ekonomikas ministrija publicēja "BIM ieviešanas ceļa karti", kas paredz noteikt BIM kā obligātu prasību noteiktos publiskos iepirkumos sākot ar 2025. gadu. BIM labāk zināmā priekšrocības ir iespēja savietot visas projektu sadaļas vienotā 3D modelī un novērst savstarpējās sadursmes paaugstinot būvprojekta kvalitāti.


Veidojot ēku un būvju digitālo dvīni, tas sniedz plašas iespējas projektēšanas un būvniecības laikā, kā arī ēkas ekspluatācijā.

BIM metodoloģijas pielietošana visos projekta posmos būtiski palielina efektivitāti gan katram projekta dalībniekam, gan būvprojektam kopumā, ļaujot samazināt kļūdu iespējamību un projekta izmaksas.

Ieguvumi no BIM ir visos būvniecības posmos – no projekta idejas līdz ekspluatācijai, pārliecināti ne tikai būvinženieri paši, bet arī vairāki simti SIA "Sitera" izveidotās platforma "Morpho" lietotāji.