Konkurences padome (KP) sola sekot līdzi iespējamiem konkurences ierobežojumiem pēc Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (Liepājas SEZ) pārvaldības modeļa maiņas, teikts KP atbildes vēstulē Liepājas ostas nomnieku asociācijai.

Augusta sākumā Liepājas ostas nomnieku asociācija "kategoriski iebilda" pret Satiksmes ministrijas izstrādātajiem grozījumiem "Likumā par ostām" un "Liepājas speciālās ekonomiskās zonas likumā", ar kuriem paredzēts mainīt Liepājas SEZ pārvaldības modeli, to pārveidojot par valsts kapitālsabiedrību.

Pēc asociācijas valdes locekļa Jāņa Ēlerta paustā, asociācija iecerētos likuma grozījumus aicinājusi izvērtēt arī KP un Ārvalstu investoru padomei.

Atbildes vēstulē KP norāda, ka konkurences uzraugs ir tiesīgs izvērtēt citu institūciju sagatavotos tiesību aktu projektus un citus dokumentus un sniegt atzinumus par tiem, ja tajos ietvertas tirgus mehānismu ietekmējošas normas, kuru realizācija tieši vai netieši var ierobežot konkurenci.

"KP pastāvīgi seko līdzi citu institūciju sagatavotajiem tiesību aktu projektiem, izvērtējot tajos ietvertās normas un nepieciešamības gadījumā sniedzot par tiem atzinumus," uzsvērts atbildes vēstulē.

KP paskaidro, ka iestāde ir informēta par likumprojekta "Grozījumi Likumā par ostām" virzību, un KP ir viena no iestādēm, kas sniedz viedokli minētā likumprojekta virzības procesā.

"Abu likumprojektu anotācijā norādīts, ka attiecīgajām kapitālsabiedrībām, kas pārņemtu ostu pārvalžu funkcijas un saistības, būtu tiesības iesaistīties komercdarbībā, ievērojot valsts kapitālsabiedrībām saistošos ierobežojumus iesaistei komercdarbībā. Situācija, kad šādas kapitālsabiedrības nodarbotos ar pakalpojumu sniegšanu pie apstākļiem, kad nav konstatējama tirgus nepilnība, nebūtu pieļaujama," pauž KP.

KP aicināja Liepājas ostas nomnieku asociāciju arī turpmāk informēt iestādi par iespējamiem konkurences ierobežojumiem, t.sk., ja pēc abu likumprojektu pieņemšanas netiktu ievēroti valsts kapitālsabiedrībām saistošie ierobežojumi iesaistei komercdarbībā.

LETA jau ziņoja, ka Satiksmes ministrija (SM) rosina Liepājas SEZ pārvaldīšanai izveidot valsts kapitālsabiedrības, kurās iespēja iegūt akcijas būtu arī pašvaldībām.

Ņemot vērā ostas darbības ietekmi uz pašvaldību, kā arī pašvaldībai piederošo īpašumu skaitu, kas jau šobrīd ir nodoti ostu pārvaldēm pārvaldīšanai, gan Likumā par ostām, gan Liepājas SEZ likumā paredzēts, ka kapitālsabiedrībā, kas veic ostas pārvaldes funkcijas arī pašvaldībai ir tiesības iegūt akcijas ar nosacījumu, ka valstij paliek ne mazāk kā divas trešdaļas akciju.