Pazīstamākajam Liepājas tūrisma objektam – Karostas cietumam – šogad aprit piecpadsmit gadi. Par godu šim notikumam 27.jūnijā "cietumnieki" bija sarīkojuši kārtīgas svinības.

Apbalvojumi, prominences, mielasts
"Kā pa kāzām!" – lepni klāto svētku galdu zem terases jaunā jumta novērtēja viens no "kāzu viesiem", vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš. Tik tiešām – cietuma bufetes šefpavārs bija pacenties, un netrūka ne gardu ķilavmaižu, ne rasola, ne soļankas, ne kliņģera, ne kompota un pat ne "Sovetskoje šampanskoje".

Taču, lai tiktu līdz svinību mielastam, viesiem bija jāiztur pārbaudījums – jāpiedalās realitātes šovā "Aiz restēm", ar kuru savulaik Karostas cietums aizsāka savu nu jau piecpadsmit gadus ilgo veiksmīgo pastāvēšanu.

Pirms mielasta viens no Karostas cietuma veterāniem – Juris Raķis – ar īstiem padomju laika diplomiem apbalvoja pats sevi un pārējos trīs – cietuma apsaimniekotājas, biedrības "KGB" valdes priekšsēdētāju Montu Krafti, Kristeru Kraftu un Eināru Meiri, kuri cietumā darbojas kopš tā pastāvēšanas pirmās dienas. Gandrīz tikpat ilgi ar cietumu saistīti arī Alvis Eņģelis, Lāsma Ruzgailo un Andris Užegovs.

Pēc apbalvojumu pasniegšanas ar dažādām vērtīgām dāvanām un arī sarkanām neļķēm jubilārus sveica "kāzu viesi".

Viesu vidū bija kādreizējie Karostas cietuma darbinieki, gidi un tūrisma nozares vadītāji (ne tikai no Liepājas), fotogrāfi un žurnālisti, ugunsdzēsēji un karavīri un pats policijas Kurzemes pārvaldes šefs un daudzi citi. Klāt bija arī divi pilsētas mēra vietnieki, viens no kuriem – Gunārs Ansiņš – gan ļoti ātri nonāca cietumā un viesu pulkā vairs neatgriezās, taču pirms tam paguva pasniegt pašvaldības Pateicības rakstu Montai Kraftei un Jurim Raķim. Savukārt otram vietniekam Ģirtam Kronbergam kopā ar Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāju Intu Šoriņu pēc izturētajiem pārbaudījumiem bija gods pārgriezt simbolisko lentu, atklājot svinības.

Vienlaikus ar terases jaunā, caurspīdīgā jumta un pēc koka smaržojošo jauno galdu "iesvētīšanu" viesiem bija iespēja izmēģināt jaunāko no cietuma atrakcijām – tā saukto airsoftu, šaudīšanos ar mazām lodītēm, kas nav pildītas ar krāsu kā peintbolā. Šis piedāvājums (interesenti ar to var iepazīties tuvāk ceturtdienu vakaros no pulksten 19), terases jumts un sildītājs ziemas sezonai iegādāti ar pilsētas domes konkursā iegūtā līdzfinansējuma palīdzību, pastāstīja Monta Krafte.

Uz lauriem neguļ
"Karostas cietums nestāv uz vietas, visu laiku gādājam, lai būtu kas jauns, ko piedāvāt tūristiem," saka Krafte. Pēdējos gados tradicionālajam šovam "Aiz restēm" klāt nākušas pasaulē populārās escape jeb slēgtās istabas – vienas nosaukums ir "1984" un devīze – "Lielais brālis tevi vēro", otras – "Iepriekšējās izmeklēšanas izolators", abās, protams, stingri ieturēta cietuma stilistika.

"Visvairāk lepojos ar mūsu darbiniekiem un to, ka šodien spējam piedāvāt pilnu tūrisma produktu klāstu," neslēpj cietuma apsaimniekotāja.

"Pilns klāsts" nozīmē ēdināšanu, ko nodrošina lieliskie SIA "Karostas cietums" pavāri, nakšņošanu – gan parasto, gan ekstrēmo, gida pakalpojumus, velosipēdu nomu, ekskursijas cietumā un Karostas fortos ("Bēgšana no PSRS", "Sajūtu labirints"), realitātes šovus, visu par Liepāju iespējamo tūrisma informāciju, parastos suvenīrus un "vojentorga" piedāvāto padomju laika vintidžu.

Jā, un, protams, jau sen Karostas cietuma apmeklētājiem ir pieejamas gan sirsniņmājiņas pagalmā, gan civilizēta tualete iekštelpās. Diemžēl visādi citādi Mārtiņa Ķibilda interesantā TV raidījuma "Adreses" pirms diviem gadiem Karostas cietumam sataisītā neslava par it kā tualešu neesamību līdz pat šim laikam velkas līdzi.

Pēc "KGB" apkopotajiem datiem, pērn Karostas cietums apkalpojis līdz 28 tūkstošiem tūristu, viena trešā daļa no kuriem bija ārzemnieki, savukārt puse no ārzemniekiem – lietuvieši. Pērn sasniegtais tūristu skaita pieaugums ir tieši uz kaimiņu lietuviešu rēķina, atzina Krafte.

Uzziņa
Karostas garnizona cietums celts 20.gs. sākumā Karostas hospitāļa vajadzībām, tomēr kā hospitālis nekad nav izmantots. Kopš uzcelšanas tas kalpojis par flotes matrožu un apakšvirsnieku īslaicīga disciplinārsoda vietu.

Jau 1905.gadā cietumā sodu izcieta 1905.gada revolūcijas notikumos iesaistījušies garnizona jūrnieki. Vieta pretī cietumam kļuvusi par brāļu kapiem daudziem ieslodzītajiem, kas tika nošauti turpat pie cietuma žoga. Visos laikos ēka kalpojusi kā virssardzes cietums – gan Padomju armijas, gan Latvijas armijas Jūras spēkiem. Pēdējie ieslodzītie atstājuši savas piezīmes uz cietuma kameras sienām vēl pavisam nesen – 1997.gadā.

Šobrīd Karostas cietums ir vienīgais tūristiem atvērtais kādreizējais militārais cietums Eiropā.

2016.gadā saņēmis "TripAdvisor" kvalitātes sertifikātu "Certificate of Excellence".