Dažādu ražotāju piedāvātās riepas, galvenokārt, tiek ražotas izmantojot līdzīgus materiālus un ražošanas tehnoloģijas, tomēr pat nezinātājam ir skaidrs, ka to veiktspēja un kvalitāte atšķiras.

Par to, ko tev derētu zināt par riepām un to īpašībām, izvēloties labāko komplektu, šajā rakstā!

Kas ir riepu kvalitāte un pēc kādiem parametriem to noteikt?
Riepu kvalitāte, pati par sevi, ir visai abstrakts raksturlielums. Būtībā tā ir riepai piemītošo īpašību kopums, kurš nosaka tās veiktspēju attiecīgos braukšanas apstākļos. Šīs īpašības ietekmē ne tikai riepas saķeri un drošību, bet arī komforta līmeni un ekonomiskumu to ekspluatācijas laikā.
 
Riepu marķējums un parametri
Jaunas riepas parasti tiek apzīmētas ar standarta marķējumiem, kuri informē pircēju par tās īpašībām un piemērotību noteiktiem braukšanas apstākļiem. Riepu kvalitāti un atbilstību Jūsu vajadzībām var noteikt pēc šiem parametriem, kuri noradīti pie katra riepu modeļa:
Saķere – uzrāda riepu saķeri uz slapja ceļa seguma. Saķeri iedala 7 klasēs, no kurām A klasei ir labākais saķeres līmenis, G klasei – sliktākais.
Degvielas patēriņš – uzrāda riepu rotācijas pretestību un degvielas ekonomijas līmeni. Iedala 7 klasēs – A klasei ir vismazākais degvielas patēriņš, G klasei – visaugstākais.
Trokšņa līmenis – uzrāda riepu skaļumu pie ātruma 80 km/h, ko mēra decibelos (dB). Jo augstāks šis skaitlis, jo augstāks trokšņu līmenis. Augsts riepu trokšņu līmenis pasliktinās komforta līmeni auto salonā, kā arī vairos kopējo vides skaņas piesārņojumu.
 
Riepu atbilstība ekspluatācijas apstākļiem
Kādas riepas izvēlēties, braucot pa Latvijas ceļiem? Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes, jo mūsu klimatiskie apstākļi ir mainīgi, tomēr ir dažas lietas, kuras ieteicams ņemt vērā, iegādājoties jaunu komplektu attiecīgajai sezonai:
Ceļa segums – ja pārsvarā brauc pa asfalta segumu, izvēlies riepas ar smalkāku protektora zīmējumu, tas ļaus saglabāt lielāku saķeres laukumu un uzlabot vadāmību un bremzēšanu. Ja lielākais nobraukums ir pa grants ceļiem, izvēlies rupjāku protektora dizainu.
Laikapstākļi – nav noslēpums, ka pie mums ir sastopami visdažādākie laikapstākļi, tāpēc cerības par viena universāla riepu komplekta piemērotību, vajadzētu aizmirst. Riepu speciālisti iesaka izvēlēties riepas, kuras ir piemērotas attiecīgajiem braukšanas apstākļiem un gada laikam, vasarā – vasaras, ziemā – ziemas riepas.
 
Riepu izvēle pēc attiecīgā transportlīdzekļa veida un modeļa
Katram konkrētajam auto modelim ir ražotāja noteikti ieteicamie riepu parametri, pēc kuriem vadīties optimālai riepu izvēlei. Ja auto vēl joprojām ir aprīkots ar rūpnīcas diskiem, ieteicams izvēlēties tāda paša izmēra riepas ar kādām Tavs auto ticis aprīkots no ražotāja.
Ražotāja noteiktie parametri ir atrodami uz šiltes, kura parasti atrodas vadītāja durvju pusē vai auto īpašnieka rokasgrāmatā. Iegaumē, ka, ja uzstādīsi jaunas riepas, kuras no šiem parametriem būtiski atšķirsies – automašīnas vadāmība, drošība un ekonomija var tikt nopietni samazināta!
Foto: Shutterstock.com
 
Riepas pēc auto ražotāja
Daudzi riepu internetveikali, kā piemēram Riepas1.lv, atvieglo riepu meklēšanu, piedāvājot tās atlasīt pēc auto markas un modeļa. Šī opcija ir ērta, ja meklē riepas internetā un Tavs auto joprojām ir aprīkots ar rūpnīcas komplektācijas diskiem. Ievadot auto ražotāju, modeli, izlaiduma gadu un dzinēja tilpumu, saņemsi to riepu piedāvājumu, kurš ir piemērots attiecīgajam automobilim.
 
Izmēri un apzīmējumi
Ja esi nolēmis iegādāties riepas internetā, nevis veikalā, kur tās nav iespējams apskatīt dzīvē, viss kas ir nepieciešams ir zināt riepu izmērus. Noteikti esi ievērojis informāciju, kura attēlota uz riepu sānu malas. Pieņemsim, ka uz riepas redzama šāda informācija par riepas izmēru – 205/45R17 93W. Šādas riepas izmēra atšifrējums ir sekojošs:
205 – riepu platums mm
45 – Riepu augstuma/platuma attiecība jeb profils. Riepu augstumu izsaka procentos no riepas platuma – šajā gadījumā 45 %. Lielāks procents nozīmēs augstāka profila riepu, mazāks – zemāku. Ja attiecība nav norādīta, piemēram 185/R14C, tad tā ir 80-82 % un to sauc par pilnprofila riepu;
R – radiāla tipa riepa. Šī ir mūsdienu riepu ražošanas tehnoloģija, kas ir standarts praktiski visās plaša patēriņa riepās šobrīd;
17 – diska diametra izmērs collās, kuram konkrētā riepa derēs. Piemēram, riepa ar indeksu R16 derēs 16, bet R18 – 18 collu diametra diskam.
93 – slodzes indekss. Tas ir maksimālais noslodzes līmenis kilogramos, kuru iztur viena riepa. Vieglajām automašīnām tas parasti tiek taisīts ar rezervi. Katrs no indeksa skaitļiem atbilst konkrētam svaram pēc LI (Load Index) tabulas. Riepa ar slodzes indeksu 93 iztur 650 kg lielu slodzi.
W – ātruma indekss. Ātruma indekss ir burts, kurš pēc ātruma indeksu tabulas norāda uz ātrumiem, kādiem riepa ir paredzēta.
Foto: Shutterstock.com
 
Cenas un kvalitātes attiecība
Riepu cenai ir nozīme – dārgākas riepas no pazīstamiem zīmoliem parasti nozīmē arī labākus veiktspējas un drošības rādītājus. Jaunas riepas, pēc to cenas, nosacīti var iedalīt četrās klasēs:
Premium
Biznesa
Vidējā
Budžeta
Ja budžets atļauj, jaunu riepu izvēle ieteicama no augstāko klašu zīmolu, tādu kā Michelin, Pirelli, Goodyear, Yokohama, Dunlop, piedāvājuma, jo šo ražotāju riepas tiek ražotas pēc jaunākajām tehnoloģijām un parasti ir neatkarīgo riepu testu uzvarētāju vidū. Ja riepu iegādei pieejamie līdzekļi ir mazāki, ieteicams izvēlēties kādu no zemākas klases zīmoliem, kuriem arī ir labi testu rezultāti un kas tikai ar specifiskiem parametriem atšķiras no augstākās klases zīmoliem, piemēram, Sailun, Falken, GT Radial, Hankook, Toyo, Vredestein u.c.
 
Labāk konsultēties ar riepu speciālistiem!
Iegādāties riepas internetā šobrīd ir patiešām vienkārši, tomēr, ja neesi pilnībā pārliecināts kādas jaunas riepas būs Tev piemērotākās, vērsies pie riepu speciālistiem, tādiem kā Riepas1 un saņem profesionālu konsultāciju. Šādi būsi drošs, ka nebūs jāpārmaksā un būsi atradis sev un savam auto piemērotāko riepu komplektu!
 
Raksts tapis sadarībā ar interneta veikalu riepas1.lv!