Liepājas ostas uzņēmēji 2023. gada jūlijā pārkrāvuši 458 222, 47 tonnas dažādu kravu un aktīvi gatavojās jaunajai graudaugu sezonai, kas tradicionāli sākas 1. augustā un turpinās līdz nākamā gada 1. augustam. 2022./2023. gada graudaugu sezonā Liepājas ostā pārkrautas 3156,7 tūkst. tonnas lauksaimniecības kravu. Kā norāda uzņēmēji, katra graudaugu sezona ir atšķirīga, ko nosaka graudaugu sezonas ražīgums un tirgus nosacījumi.  

Lai arī šobrīd vēl grūti prognozēt kāda būs jaunā graudaugu sezonu, ko spēcīgi ietekmēja gan ilgstošais sausums vasaras pirmajā pusē, gan spēcīgās lietus gāzes ar vēju un krusu, kas nodarīja nopietnus postījumus augusta sākumā, Liepājas ostas uzņēmumi uzsākuši jaunās graudaugu sezonas graudu kravu pieņemšanu. LSEZ SIA "Dan Store" graudaugu termināls pirmo miežu kravu pieņēma jau 14. jūlijā, nedaudz vēlāk arī kviešu un rapšu graudaugus.

LSEZ SIA "Dan Store" termināla, sadarbības un loģistikas vadītāja Evita Dambe:  “Šobrīd norit aktīvi darbi mūsu terminālā, katru dienu pieņemam virs 100 automašīnām ar jauno graudaugu ražu. Pēdējās dienas novērojam, ka pasliktinās piegādāto kviešu kvalitāte un daļa atbilst lopbarības kvalitātei, kas bija sagaidāms slikto laika apstākļu dēļ. Ir skaidrs, ka arī kopraža būs zemāka, bet šobrīd visi ir piesardzīgi izsakot prognozes, jo vairāk kā 50% lauku vēl nav nokulti. Jebkurā gadījumā sagaidām, ka jaunā sezona nesīs izaicinājumus, es strādāju Dan Store terminālā strādāju jau 17 gadus un varu droši pagalvot, ka katru gadu gūstu jaunu pieredzi.”

LSEZ SIA "Dan Store" termināls atzīst, ka iepriekšējā sezona aizvadīta savā vidējā līmenī, nebija ievērojamu kāpumu vai kritumu, svarīgi bija nodrošināt pakalpojumu kvalitāti. Tā kā termināls aptuveni 75% no kapacitātes ir atvēlējis pašmāju piegādātājiem, tad darbība lielā mērā ir atkarīga no tā, kāda situācija ir mūsu pašu graudkopjiem un kāda ir graudaugu raža.

Tieši lauksaimniecības kravas ir lielākā kravu grupu Liepājas ostā, un 2022. gadā tās veidoja 41 % no visām kravām, arī 2023. gada septiņos mēnešos lauksaimniecības kravu īpatsvars bija 44 % jeb 1 801,1 tūkst. tonnu, kas ir par 2,1 % vairāk nekā 2022. gada septiņos mēnešos. Mainoties tirgus konjuktūrai un ģeopolitiskajai situācijai 2023. gadā palielinājies graudu īpatsvars salīdzinājumā ar citām lauksaimniecības kravām. Kopumā Liepājas ostas uzņēmēji pārkrauj vairāk kā 30 dažādu veidu lauksaimniecības kravas.

Augusta sākumā aktualizējās jautājums par Ukrainas graudu eksportu, piedāvājot  Latvijas ostas kā graudu eksporta alternatīvu šobrīd slēgtajai Melnajai jūrai. Liepājas ostā katru gadu tiek pārkrauti vidēji 3 miljoni tonnu lauksaimniecības kravas un zināma kapacitāte vēl ir, tomēr, lai šo apjomu varētu kāpināt,  nepieciešams ES līmenī atvieglot loģistiku starp Ukrainu un Baltijas valstīm, izveidot zaļo koridoru, kas saistīts ar muitas pārbaudēm, sanitārajām pārbaudēm u.c. nosacījumi, norāda Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis.