Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien, 2021.gada 3.februārī, izskatīja  un vienbalsīgi atbalstīja Saeimas deputātu iesniegtos priekšlikumus grozījumiem likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās", nosakot, ka valsts atbalsts jaunu darbavietu veidošanai ir  attiecināms arī uz Liepājas speciālo ekonomisko zonu, tādā veidā tiks veicināta  Liepājas un apkārtējā reģiona ekonomisko attīstībā, kā arī mazinātu "Covid–19" izraisītās krīzes seku ietekmi uz LSEZ kapitālsabiedrību darbību, informē Liepājas SEZ sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Grozījumus likumā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai iesniedza 8 Saeimas deputāti – Ilze Indriksone, Ramona Petraviča, Jānis Iesalnieks, Uldis Budriķis, Gatis Eglītis, Aleksandrs Kiršteins, Romāns Naudiņš, Edmunds Teirumnieks. Izskatot iesniegto likuma grozījuma projektu, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars uzsvēra, ka Liepāja ar šim likuma grozījumiem prasa makšķeri, nevis zivi, norādot, ka papildus valsts atbalsta instrumenti ļaus turpināt Liepājas SEZ izaugsmi un palielinās pienesumu valsts tautsaimniecībai. "Tieši jaunas darbavietas ar konkurētspējīgu atalgojumu, nodrošina budžeta ieņēmumus un tas ir īpaši svarīgi šobrīd, lai mazinātu pandēmijas ietekmi uz valsts ekonomiku."

Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks norādīja, ka attiecīgie grozījumi daudz straujāk veicinās jaunu ražošanas rūpnīcu un jaunu darba vietu izveidi bankrotējušā AS "Liepājas Metalurgs" teritorijā, kas jau kopš 2014.gada valsts un pilsētas ekonomikā nedod nekādu pienesumu. "Redzam, ka bijušā "Liepājas Metalurgs" teritorija nākotnē attīstīsies līdzīgi, kā šobrīd tiek attīstīta gan bijusī militārā bāze Karostā, gan padomju laika rūpnīcu teritorijas, kurās tiek būvētas jaunas ražotnes, radot jaunas, labi apmaksātas darba vietas. Šādi likuma grozījumi  ir piemēroti Rēzeknes un Latgales speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrībām, tāpēc aicinājām tos piemērot arī LSEZ kapitālsabiedrībām."

Paplašinot valsts atbalstu  jaunizveidotajām darba vietām, tiks veicināta LSEZ konkurētspēja ārvalstu investoru piesaistē un jaunu darba vietu radīšanā Liepājā, piesaistot augstas pievienotās vērtības uzņēmumus, kuri radītu augstas kvalifikācijas darbavietas.

""Covid–19" pandēmijas izraisītā krīze ietekmē ražošanu visā pasaulē, uzņēmumi saīsina piegādes ķēdes, kas paver iespēju piesaistīt jaunas ražotnes Liepājas SEZ. Krīzes rezultātā ir palielinājies brīvi pieejamais darbaspēks, jo daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas bija devušies peļņā uz Eiropas valstīm, aktīva pašvaldības un LSEZ pārvaldes reemigrācijas programmas īstenošanas rezultātā  ir atgriezušies Liepājā, taču pandēmijas ietekmē bezdarbnieku skaits ir pieaudzis. Tādēļ nepieciešami jauni instrumenti ekonomikas stimulēšanai un nodarbinātības veicināšanai", atzīst Liepājas SEZ pārvaldnieks Jānis Lapiņš.  

Savukārt, Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks attīstības jautājumos Uldis Hmieļevskis norāda, ka  aptaujātie esošie un potenciālie LSEZ kapitālsabiedrību pārstāvji norāda uz pieaugošo konkurenci ar citām brīvajām ekonomiskajām zonām kaimiņvalstīs, kas apliecina uzņēmēju interesi par valsts atbalsta instrumentu jaunām darbavietām. " Ir svarīgi atvieglojumi ne tikai modernām tehnoloģijām un būvniecībai, bet šodien jo īpaši – cilvēkiem un to piesaistei. Jaunu atvieglojumu piemēroša LSEZ kapitālsabiedrībām veicinās attīstības projektu īstenošanu, kuros nepieciešami kvalificēti speciālisti digitālo un IT tehnoloģiju jomā, lai veidotu inovatīvas ražotnes ar augstu pievienoto vērtību un eksportspēju. Tas radīs jaunas, labi apmaksātas darba vietas Liepājas SEZ teritorijā."

Tāpat Valsts atbalsts tiešo nodokļu atvieglojumu veidā par sākotnējo ieguldījumu rezultātā radītajām izmaksām par jaunizveidotajām darba vietām būs nozīmīgs atbalsts uzņēmējiem "Covid–19" izraisītās krīzes seku ietekmes mazināšanai, stimulēs turpmāku uzņēmumu attīstību, veicinās Latvijas Tautsaimniecības attīstību un dos papildus pienesumu Valsts un Pašvaldības budžetos.