Liepājniece Edīte ar savu suni bieži pastaigājas Karostas mežos, pēdējā laikā tajos izgāzti uzkrītoši daudz sadzīves un būvgruži.

Liepājniece portālam atsūtījusi karti ar aptuveni iezīmētu teritoriju (pretī "Tarzānam" un Beberliņu veikparkam), kur novērojusi gruži kaudzes, kā arī pāris foto. "Šī viena no  vismaz 50 vietām. Izskatījās viens no svaigākiem "izgāzumiem"..."

Edīti uztrauc šāda cilvēku rīcība, un viņa prāto, ko varētu iesākt, lai to apturētu. Varbūt taciņu galos vajag novietot lielus akmeņus, ko cilvēks nevarētu izkustināt, vai kādas barjeras, kas traucētu cūkmeņiem iebraukt mežā?

Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls portālam sacīja:

"Tas, ka notiek nelegāla atkritumu izgāšana pilsētas mežos un citās vietās, diemžēl nav pārsteigums. Cik izdodas noķert un sodīt  policijai, tas jāprasa viņiem!

Betona bluķi vai citi šķēršļi  šādu rīcību neierobežos. Vainīgie ir jāķer, jāsoda,  audzinoši būtu, ja mēs pēc tam arī uzzinātu "varoņu" vārdus.

Gan "Liepājas RAS", gan Komunālā pārvalde regulāri atgādina, kādi ir pienākumi iedzīvotājiem, kādas ir iespējas un kur var nodot  atkritumus!"

Tam, ka vajadzētu ierobežot iebraukšanu mežā, nepiekrīt arī pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš. Viņš uzskata, ka teritorija, par kuru runā liepājniece, ir iecienīta pastaigu vieta, un var gadīties, ka tur jāpiebrauc operatīvajam policijas, neatliekamās palīdzības, VUGD transportam.

Vārpiņš portālam sacīja, ka policistiem vieta ir zināma, taču pieķert pārkāpējus ir ļoti grūti, jo tie izmanto nakts aizsegu. Par tieši šajā teritorijā pieķertiem pārkāpējiem policijai ziņu nav, tātad šogad tur neviens nav aizturēts. Līdz ar nākamā gada sākumu municipālpolicija plānojot ieviest jaunas metodes (sīkāk par tām Vārpiņš vēl nestāsta), kas palīdzēšot pieķert pārkāpējus. Pagaidām jāpaļaujas vien uz saviem spēkiem.

Štāls portālam sacīja, ka par kartē redzamās teritorijas kopšanu atbildot Zigmunds Cīrulis un pašvaldības aģentūra "Nodarbinātības projekti".

Sazinoties ar Cīruli, izrādījās, ka šīs teritorijas tomēr nav" Nodarbinātības projektu" ikdienas apsekošanā un kopšanā, un aģentūra vairāk ar to uzkopšanu nodarbojas talku veidā. Starp citu, tieši tur pēdējā Lielajā talkā strādājuši arī pašvaldības policijas darbinieki, kas vienā reizē savākuši un izveduši 20 – 30 kubikmetrus gružu.

"Tas ir ļoti daudz," saka Cīrulis, "Diemžēl mūsu limits atkritumu noglabāšanai izgāztuvē nav nekāds lielais. Tā jau cenšamies, un šķirojam plastmasu, stiklu un zaļos atkritumus, lai nebūtu jāmaksā".
Cīrulis saka: pērn no Karostas Ziemeļu daļas (no Atmodas bulvāra gala līdz vēju ģeneratoram), ko vietējie sauc par 6.grupu, izvesti 50 kubikmetri nelegāli izgāztu gružu.

Aģentūras vadītājs neslēpj, ka reizēm rokas nolaižas.

"Tā ir cīņa ar vējdzirnavām!"

Kaut vai pēc tās pašas Lielās talkas, kad iztukšoti vairāki lielie konteineri, bet pirmdienas rītā tie atkal bijuši pilni.

"No Ezerkrasta jau neviens nebrauc, tie paši karostnieki vien jau to dara," uzskata Cīrulis.

Tomēr ir arī pretējs piemērs – Cīrulis atceras, ka savulaik tieši tāpat gruži bērti Velnciemā gar dzelzceļa sliedēm, bet pēc tam, kad "Nodarbinātības projekti" vairākkārt gružus aizvākuši, iedzīvotāji pārstājuši tos tur izgāzt.

Arī "Nodarbinātības projektu" kapacitāte nav pietiekama, atzīst Cīrulis. Iespējams, pašvaldībai vajadzētu padomāt, kā racionālāk sadalīt resursus.

Savukārt apzinīgie karostnieki varētu turēt acis vaļā un, redzot kādu transporta līdzekli iebraucam mežā un izgāžam gružus, pierakstīt tā numuru.

"Tas būtu visideālākais, kā cīnīties ar gružotājiem," uzskata Cīrulis.

Savukārt Štāls atgādina, ka sods par gružu nelegālu izgāšanu vietās, kas nav tam paredzētas, ir visai ievērojams – saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 58.pantu, par lapu un zaru izgāšanu pārkāpējs var tikt sodīts ar naudas sodu no 70 līdz pat 700 eiro, un atsevišķos gadījumos pat konfiscējot transportlīdzekli, ar kuru veikts pārkāpums.

Ja fiksētas šāda veida nelikumīgas darbības, var ziņot par tām policijai vai Liepājas reģionālajai vides pārvaldei (Vecā Ostmala 2, tālrunis 634 24826).

Komunālā pārvaldearī  atgādina, ka atkritumu savākšana atbilstoši saistošajiem noteikumiem "Par teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu" ir jāorganizē un jānodrošina zemesgabala īpašniekam, valdītājam vai daudzdzīvokļu  mājas pārvaldniekam. Par šo saistošo noteikumu neievērošanu pašvaldības policija piemēro administratīvo sodu – brīdinājumu vai naudas sodu. Maksimālais naudas sods, kādu uzliek par minēto saistošo noteikumu pārkāpšanu, fiziskai personai līdz 350 eiro, juridiskai personai – līdz 1400 eiro.

Dārzu un parku atkritumus no privātpersonām Grobiņas novada poligonā "Ķīvītes" pieņem bez maksas. Poligons ir atvērts katru darba dienu no pulksten 8 līdz 19, sestdienās un svētdienās – no 9 līdz 14. Par zaļo atkritumu piegādi „Ķīvītēs" ieteicams iepriekš sazināties ar dispečeru pa tālruni: 6 34 59097.

Tāpat tos bez maksas var vest uz atkritumu šķirošanas laukumu Ezermalas ielā 11, kur uzņēmums "Liepājas RAS" to savākšanai nodrošina konteineru. Zaļos atkritumus Ezermalas ielā 11 var nogādāt darba dienās – no pulksten 8 līdz 18, kā arī sestdienās – līdz pulksten 16.

Ja Individuālo māju un zemesgabalu īpašniekiem, valdītājiem, kā arī daudzdzīvokļu māju pārvaldniekiem pašiem nav iespējams aizvest lapas uz šķirošanas laukumu, uzņēmums "Eko Kurzeme" piedāvā:
•lapu kaudzes savākšanu ar iekrāvēju (jāvienojas par izvešanu un jāmaksā transporta izdevumi);
•lapu, kas saliktas klienta maisos, savākšanu (jāvienojas par izvešanu un jāmaksā transporta izdevumi);
•pakalpojumu "Zaļo atkritumu maiss"; zaļajiem atkritumiem paredzētā tara ir brūns, marķēts polietilēna maiss, tilpums 80 litri, cena 70 eirocenti; to var iegādāties Ezermalas ielā 11 (arī iedzīvotāji, kuriem nav līguma ar SIA "Eko Kurzeme" par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu). Iepriekš sazinoties pa telefonu 6 34 07315, iespējama arī maisa piegāde mājās atkritumu izvešanas dienā (SIA "Eko Kurzeme" klientiem).