Gatavojoties apkures sezonai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina iedzīvotājus pārliecināties par siltuma ieguves ierīču ugunsdrošību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aģentūru BNS informēja, ka ugunsdzēsēji iesaka iztīrīt sodrējus no dūmeņiem un krāšņu un pavardu dūmkanāliem. VUGD statistika liecina, ka Latvijā pērn reģistrēti 906 ugunsgrēki, kuru iespējamais iemesls bija neiztīrīti dūmvadi, nepareizi izbūvētas vai bojātas apkures sistēmas, kā arī to ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi. Šie ugunsgrēki nereti beigušies arī traģiski.
Saskaņā ar noteikumiem apkures iekārtas un ierīces pārbauda divas reizes gadā un, ja nepieciešams, attīra no sodrējiem. Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma un apkures sezonā ne retāk kā reizi mēnesī. Savukārt ventilācijas sistēmas, kas nosūc degtspējīgas gāzes, tvaikus vai putekļus, aprīko ar aizsargierīcēm un ekspluatācijas laikā pārbauda un attīra ne retāk kā reizi gadā.
Lai plītis padarītu ikdienas lietošanā drošas, tām periodiski nepieciešama atjaunošana, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas, savlaicīgi nomainot izdegušo cepeškrāsni, nostiprinot durtiņas. VUGD aicina iedzīvotājus savlaicīgi sagatavoties apkures sezonai, bet pašvaldības vadītājus informēt iedzīvotājus, kur konkrētajā reģionā jāvēršas, lai atrastu sertificētu skursteņslauķi, kurš kvalificēti paveiktu savu darbu.
Liepājas ugunsdzēsības uzņēmuma „Almo” vadītāja Monta Zaķe liepājniekiem iesaka iegādāties arī individuālos dūmu detektorus. Tie ir elementārākā ugunsdrošības sistēma, kas piemērota dzīvokļiem un nelielām privātmājām. Detektori ir viegli uzstādāmi un ekspluatējami. Ieteicams dūmu tos novietojot tuvāk guļamistabai, jo statistika liecina, ka lielākā daļa ugunsnelaimju sākas naktī, kad cilvēki guļ. Bez dūmu detektora ļoti noderīgi ir iegādāties ugunsdzēsības aparātu, kurš, iespējam, būtu pirmais ierocis cīņai ar ugunsnelaimi.
Par mājas un īpašuma drošību laikus var rūpēties jau būvēšanas periodā, nodrošinot koka konstrukciju apstrādi ar uguns aizsargājošiem līdzekļiem. Tas būtiski paildzinās konstrukciju aizsardzību ugunsgrēka gadījumā.
Zaķe akcentē, ka uguns ir ātra un nežēlīga, tā savā ceļā neatstās neko. Vienā minūtē izdeg viens kvadrātmetrs telpas, 10 minūtēs — jau 100, 20 minūtēs — 900 kvadrātmetru, un pēc 20 minūtēm to vairs nav iespējams apslāpēt. Skan nežēlīgi, bet patiesi. Tāpēc ir vērts par ugunsdrošību domāt laikus.