Sestdien, 11.martā, atzīmējot Liepājas 17.–19. gasimta interjera muzeja "Hoijeres kundzes viesu nams" pirmo gadadienu, pilsētas iedzīvotāji un viesi tika aicināti uz "Hoijeres nama godībām", lai ar plašu dienas programmu kopīgi nosvinētu šo notikumu, informē nama vadītāja Ieva Dzintare.

"Hoijeres nama godības" sākās ar manteļskursteņa maizes krāsns kurināšanu un maizes cepšanu, klātesošajiem piedāvājot iespēju iegādāties maiznieka Aivara Ozola cepto maizi un iepazīties ar maizes cepšanas procesu.

Dienas vidu "Hoijeres krogā" ieskandināja etnomūziķis un akardeonists Ēriks Zeps un lībiešu dziedātāja un tautas mūziķe Julgī Stalte. Lieliskajā abu mūziķu saspēlē savijās līviskais rimtums ar latgalisko azartu, dāvājot klausītājiem muzikālo un emocionālo baudījumu.

Pirmās gadadienas godību laikā interesenti bija aicināti pievienoties bezmaksas ekskursijai muzeja ekspozīcijās, kur zinošu stāstnieku pavadībā varēja piedzīvot vēsturiskā nama burvību, kā arī Hoijeres istabās sastapt muzeja vēsturisko tērpu repliku autori Daci Lanku, kura pastāstīja par muzejam darināto apģērbu tapšanas procesu un niansēm.

Tikai šajā dienā muzeja publiskajā zonā varēja aplūkot ēkas restaurācijas darbu laikā atrasto Holandes zelta dukātu, kas kalts 1802. gadā. Tā svars ir 3,45 grami, un izgatavots no 983 zelta proves. Šis unikālais atradums vērtējams kā lielisks starptautisko tirdzniecības sakaru apliecinājums. Monēta kalta laikā, kad Nīderlande daļēji bija atkarīga no Francijas.

Hoijeres nama iekšpagalmā simbolisku monētu ar Hoijeres nama iniciāli vienā pusē bija iespējams izkalt arī apmeklētājiem rotkaļa un kalēja Andra Grebja vadībā.

Turpat, nama iekšpagalmā dienas garumā varēja vērot un apsveicināties ar zemnieku saimniecības "Silkalni" krāšņajiem putniem – zosīm, pīlēm, vistām, fazānu un pāvu, kā arī izlaist kādu riksi pa pagalmu ar staltajiem "Jura staļļu" zirgiem.

Pasākumā bija iespēja iegādāties Kārļa Ziediņa no Talsu novada Laidzes pagasta darinātos kokgriezumus un darbībā vērot kokgriezumu amatnieku.

Viens no centrālajiem dienas notikumiem bija seno deju grupas "Ballare" paraugdemonstrējumi un danči, kuros varēja redzēt populāru 17. un 18. gs. sociālo deju priekšnesumus. Kopīgā deju apgūšanā un dančos bija iespēja iesaistīties ikvienam, kas to vēlējās.

Savukārt folkloras kopa "Atštaukas" pirmajā gadadienā dāvāja pavasara un "kaimiņu būšanas" piepildītu priekšnesumu, kurā kopas dalībnieces ne tikai dziedāja, bet arī līdzi dancināja klausītājus.

Tikmēr par gardām riktēm gādāja "Hoijeres krogs" un "Stendera konditoreja".

Tāpat visas dienas garumā interjera muzeja pagrabstavā bija pieejamas radošās darbnīcas un rotaļas bērniem.

Uzzināt par Liepājas 17.–19.gs. interjera muzeja "Hoijeres kundzes viesu nams" jaunumiem iespējams, apmeklējot mājaslapu: liepajasmuzejs.lv vai sekojot muzeja aktivitātēm sociālajos kontos Facebook un Instagram.