Labas sajūtas. Tā domā dzejniece Jana Egle, apcerot viesnīcas "Promenāde" pārvērtības gadu desmitos. Turpinām lasīt neparastās laikmetīgās arhitektūras grāmatu "liepājiņa"...

VIESNĪCA PROMENADE HOTEL, Vecā ostmala 40, ARHITEKTS AGRIS PADĒLIS–LĪNS, 2007.
FOTO: ZIEDONIS SAFRONOVS
TEKSTS: JANA RŪCE, Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes MARGRIETIŅA vadītāja, dzejniece

Viesnīca atrodas pašā pilsētas centrā, vietā, kur tā ir aplūkojama no visām pusēm. Uz jūras pusi aizstiepjas promenāde, blakus kanāls ar jahtu piestātni, bet galvenā ieeja vērsta pret Jūras ielu. Viesnīcai, kuras apmeklētāja nolūks nav ielīst klusā stūrītī un justies netraucētam, bet gan turēt roku uz Liepājas pulsa, labāku vietu grūti atrast. Var atnākt ar kājām, atbraukt ar velosipēdu, jebkura maršruta pilsētas autobusu un tramvaju. Kājām ejot, dažās minūtēs sasniedzams teātris, Universitāte, Graudu ielas koncertzāle, jebkurš no lielajiem naktsklubiem. Kājāmgājējam pieejamā attālumā ir arī pilsētas Dome vai pludmales zona. Tieši līdzās – mūzikas klubs – savdabīga izklaides iestāde ar raibu publiku, interesantu un kvalitatīvu pasākumu programmu.

Veco spīķera ēku šajā vietā atceros tikpat ilgi, cik atceros sevi Liepājā. Taču padomju gados es to nomanīju tikai kā fonu. Kā nebūtisku ainavas sastāvdaļu – kaut ko. Pirmo reizi uz to apzināti pavēros pagājušā gadsimta beigās, kad tur iekārtojās boulinga zāle. Tomēr paskatījos bez intereses. Un namu beidzot ieraudzīju 2007. gadā, kad tas ieguva savu pašreizējo veidolu. Jāatzīstas, kopš tā brīža esmu to apmeklējusi daudzkārt. Tāpat pastaigājoties vai apmeklējot pasākumus viesnīcai piekļautajā teritorijā [jūras svētki, gadatirgi, plenēru noslēguma izstādes], ir staigāts ēkai apkārt kopā ar kādiem ciemiņiem, kas ierodas no citām pilsētām, apmeklētas daudzveidīgās mākslas izstādes pirmā stāva galerijā, dažas izrādes un citi kultūras pasākumi Hika zālē. Manai acij tīkams un saderīgs šķiet arī senās un jaunās arhitektūras salikums – vecā spīķera ēka vienā un stikla biroju nams otrā būves galā. Plašs bruģējums pie galvenās ieejas, tomēr pamanāma un izteiksmīga arī zaļā zona – ar mūžzaļajiem skujeņiem un krāšņiem vasaras augiem.

Aplūkojot no ārpuses, emocijas ir patīkamas. Labu sajūtu rada jebkurš sakopts mūsu pilsētas stūrītis. Agrāk, pirms lielajām pārvērtībām, šķita, tas ir tāds neveikls, kantains mūra veidojums, kurš tur mūžīgi stāv. Bet šobrīd manā skatījumā māja ieguvusi zināmu grāciju un eleganci un pilnībā iekļaujas centra ainavā.
    
Manuprāt, ēkas funkcijas noprotamas, jau to ieraugot. Abās pusēs milzīgais uzraksts "Promenade Hotel" uz fasādes neļaus vērotājam kļūdīties. Ēka piemērota arī ļaudīm ar īpašām vajadzībām, ir plaša ieeja, uzbrauktuves un lifts, tomēr šo aspektu varu tikai noģiest, jo ne reizi, uzturoties viesnīcas telpās, neesmu sastapusi kādu cilvēku ratiņkrēslā. Nezinu, kur atrodas tualetes telpa, tāpēc nevaru spriest par tās piemērotību visiem. Taču, ieejot vestibilā, viss ir saprotams, pārredzams, pieejams.

Visbiežāk viesnīcu esmu apmeklējusi, lai aplūkotu izstādes. Pirmā stāva izstāžu zāle man patīk, taču reizēm nav piemērots apgaismojums – vai nu atspīd, vai citkārt kāda glezna vispār palikusi neizgaismota. Ērti, ka galerijā ir mīkstās mēbeles. Parasti neesmu viena, un cilvēkiem mēdz būt dažādi tempi, kādā viņi bauda mākslu. Labi, ka tam, kurš jau pabaudījis, ir kur piesēst, pašķirstīt kādu bukletu vai avīzi, vai vienkārši izjust savus iespaidus un apkārtējo vidi. Esmu bijusi otrā stāva konferenču zālītē. Telpas izjūta nav palikusi atmiņā, jo tur izvietotā izstāde bija gana spēcīga – Boriss Bērziņš. Vairākkārt dažādus sarīkojumus – izrādes, koncertus, lūgšanu brokastis – esmu piedzīvojusi Hika zālē. Koncertiem un tikšanās pasākumiem ļoti atbilstoša telpa, tomēr teātra izrādē mazliet traucēja vertikālie balsti.

Neesmu pusdienojusi viesnīcas restorānā, kas visdrīzāk kaut kad notiks, un neesmu mitinājusies tās numuriņos, kas visdrīzāk nekad nenotiks – Liepājā ir manas mājas. Tomēr, no malas lūkojoties, dzīvošana  "Promenade Hotel" varētu būt viens varen jauki Liepājā pavadīts laiks.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.