Ar atvērtajām radošajām darbnīcām 27. un 28.maijā atklāts ikgadējais starptautiskais starpdisciplinārais festivāls "Skaņas Dienas". Festivāls norisinās no 27. maija līdz 4. jūnijam Kuršu ielā 20, Liepājas Universitātē un kultūrvietā "Pegaza pagalms", informē festivāla producente Paula Vītola.

2023. gada festivāls veltīts starptelpas meklējumiem vizuālajā mākslā, audio kultūrā un literatūrā.  "Skaņas dienas" ir satikšanās un sadarbības platforma jaunajiem māksliniekiem, mūziķiem, studentiem, profesionāļiem un citiem skaņā, mākslā, mūzikā, valodā un tehnoloģijās ieinteresētajiem.

Sestdien, 27. maijā 19 atklāta festivāla izstāde, kura veltīta skaņas un teksta mijiedarbes izpētei.

Mākslinieki Artūrs Punte un Jēkabs Voļatovskis, pētot dzejoļa intonācijas un ritmus, izveidojuši elektromagnētiski akustisku stīgu instrumentu, kurš atklāj dzejas muzikālo impulsu. Mediju māksliniece Diana Lelis laikā un telpā fiksējusi savu apziņas plūsmu, tai ieņemot teksta un skaņas formu. Ar skaņas mākslas instalācijām izstādē piedalās arī jaunie mākslinieki – Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas studenti Mikus Svikulis un Raivo Mihailovs. Mikus Svikulis izveidojis interaktīvu fotoakustisku instalāciju, savukārt Raivo Mihailovs atklāšanā sniedza performanci un skaņas instalācijā aicina katram atbildēt uz jautājumu – "kurš šobrīd uzvārās?".

Izstāde atvērta visu festivāla nedēļu līdz 4. jūnijam – no pirmdienas līdz sestdienai pulksten 17 – 20, svētdien pulksten 12 – 16. Ieeja bez maksas.

Svētdien, 28. maijā pulksten 12 – 16  ģimenes, bērni un citi interesenti apmeklēja izstādi un pavadīja izzinošu dienu atvērtajās radošajās darbnīcās.

Dianas Lelis radošajā darbnīcā "Ja katrai vienai / Ķēdes skudrai / Būtu vārds" dalībnieki atraisīja iztēli darbojoties kolāžas tehnikā – ar tekstiem, attēliem un formām veidoja dzejas, stāstus, tēlus un citas iztēles ainas.

Paula Vītola un Krista Dintere izveidojušas radošo darbnīcu "Maņas – skaņas" projekta "Latvijas Skolas Soma" ietvaros. Festivāla atvērto darbnīcu dienā tā bija pieejama plašākam apmeklētāju lokam. Mākslinieces iepazīstināja apmeklētājus ar aizraujošo skaņu pasauli, demonstrējot vēja arfas un apgūstot dažādas klausīšanās metodes. Bija iespēja arī iepazīsties un izmēģināt arī audiovizuālo sintezatoru, kurš rada skaņas ar stroboskopiskas gaismas un rotējošu disku palīdzību, izmantojot fotoakustisko efektu.



Skaņas un teksta mijiedarbe tiks atklāta un pētīta arī citās festivāla aktivitātēs, kuras norisināsies visas nedēļas garumā – radošās darbnīcas, audiovizuālu performanču vakari, izstāde, dzejas un citu radošo tekstu lasījumi, mākslinieku prezentācijas, paraugdemonstrējumi u.c.
Visas nedēļas garumā "Skaņas dienās" noitiks radošās darbnīcas, kurās starptautiski pazīstamu mākslinieku vadībā interesenti apgūs  dažādas unikālas metodes un tehnikas mākslinieciskajai jaunradei, rezultātā izveidojot performances, mākslas darbus, dažādas mākslinieciskas pieredzes un dokumentācijas.

Radošo darbnīcu vadītāji ir dažādi mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm, kuri darbojas skaņas, vizuālās un dažādu citu mākslu laukos un to starptelpās: programmētāja un dzīvo vizualizāciju instrumenta "Hydra" izstrādātāja Olīvija Džeka; skaņas skultpore un iekļaujošā feminisma aktīviste Antje Greie-Ripati; eksperimentālais mūziķis, DJ un teksta mākslinieks Frīdemans Dupelius; pētnieks un digitālais skaņas mākslinieks Tobiass Hartmans; akaņas mākslinieks un viens no interneta radio platformas "Tīrkultūra / Unexpected Sources Audio Gallery Radio" veidotājiem Reinis Semēvics; elektroakustiskās mūzikas komponists, pianists un improvizators Platons Buravickis; skaņu mākslinieks, pētnieks un arhitektsMaksims Šenteļevs; dzejnieks un mākslinieks, apvienības Orbīta dalībnieks Artūrs Punte.

30.maijā notiks arī Huana Duartes Regino un Antona Filatova performance Tirgus ielā 9. Būs iespēja piedzīvot dziļās klausīšanās improvizāciju, kurā ar dronu skaņām un tekstūrām atspoguļotas gadalaiku maiņas un laikapstākļu skaņas ainavas. Duarte ir Somijā dzīvojošs meksikāņu mākslinieks, kurš veido mākslas darbus ar vides skaņām, pētot veidus, kā uztvert dabu un tehnoloģijas. Līdz 30.jūnijam Duarte ir jauno mediju kultūras centra RIXC rīkotā Baltijas un Ziemeļvalstu mākslas, zinātnes un tehno-ekoloģiju rezidenču programmas mākslinieks. Antons Filatovs ir Berlīnē bāzēts mākslinieks no Karēlijas, kurš darbojas digitālo, fizisko un runāto mediju starptelpā un rada audiovizuālus eksperimentus ciešā sasaistē ar fizisko telpu.

2.jūnijā notiks arī literatūrai un eksperimentiem veltītās aktivitātes – Elīnas Bākules-Veiras un Ivara Šteinberga lasījumi un īsā formāta radošās darbnīcas, kurās autori sniegs ieskatu savos pētījumos un iepazīstinās ar dažādām skaņu dzeju radīšanas metodēm. Vakarā notiks arī Liepājas Universitātes jauno rakstnieku lasījumi un multimediālas performances.

Sestdien, 3.jūnijā aicinām uz vērienīgu "Skaņas dienu" noslēdzošo pasākumu, kurš notiks visā festivāla teritorijā uz trijām skatuvēm, gan Pegaza pagalmā, gan Liepājas Universitātes ēkā.

Vakars sāksies pulksten 17 ar festivāla radošo darbnīcu rezultātu prezentācijām un performancēm.

Turpinājumā no pulksten 19 sekos daudzveidīga un eksperimentāla audiovizuālu performanču programma, kurā piedalīsies radošo darbnīcu vadītāji: Frīdemans Dupelius, Platons Buravickis, Reinis Semēvics, Artūrs Punte un Maksims Šenteļevs. Piedalīsies arī vairākas eksperimentālās mūzikas apvienības un mākslinieki: Rabenau un Mellamellene ar klausāmdzeju, teksta un mediju māksliniece Diana Lelis sinerģijā ar elektroniskās mūzikas mākslinieku Mahi F. Bukimi, mediju māksliniece Paula Vītola, audivizuālais organisms Trihars  un citi.
Ieeja pasākumā: 10 eiro; studentiem, uzrādot apliecību, 5 eiro. Biļešu tirdzniecība pie ieejas.

Pilnu festivāla programmu un citu informāciju atradīsiet festivāla mājaslapā: sound.mplab.lv, jaunumiem varat sekot arī festivāla Instagram kontā
Kontakti: skana@aste.gallery.

"Skaņas dienas" organizē biedrība "ASTE. Art, Science, Technology, Education" un Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab), sadarbībā ar Liepājas Universitātes rakstniecības studiju programmu un kultūrvietu "Pegaza Pagalms".

Atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde, Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF), Liepājas Universitāte.