No 23. līdz 27. aprīlim Liepājā norisināsies starptautiskais skaņai, mākslai un eksperimentiem veltītais festivāls "Skaņas dienas". Šī gada festivāls uzmanību vērš skaņu mākslas, audiovizuālās kultūras un dizaina praksēm – jaunu izteiksmes līdzekļu meklēšanu, unikalitātes un radošas domāšanas attīstīšanu, DIY jeb ‘dari pats’ kultūru, praktisku darbošanos ar materiālu un lietu darbības principu izpēti. Tā ietvaros notiks radošās darbnīcas, seminārs, diskusijas, meistarklases kā arī radošo darbnīcu rezultātu prezentācijas un audiovizuālu performanču vakari, informēja festivāla pārstāve Krista Dintere.
Festivāla centrālā aktivitāte ir radošās darbnīcas, kuras aptver dizaina, skaņas mākslas, mūzikas, vizuālās mākslas un tehnoloģiju nozares. Dalībniekiem būs iespēja apgūt dažādas prototipēšanas un elektronikas tehnikas, izgatavojot mūzikas instrumentus un citus skaņu objektus, analogo sintezatoru spēlēšanu, unikālas telpiskās skaņas veidošanas metodes, performanču un kompozīcijas veidošanu, skatuves noformējuma izstrādi un citas prasmes. Darbnīcu vadītāji ir starptautiski atzīti mākslinieki, mūziķi un dizaineri no Latvijas un ārvalstīm: Lise-Lotte Norelius(SE), Christian Faubel (DE), Marko Timlin (DE), Shawn Pinchbeck (CA), Julie Delisle (CA), Émile Gingras (CA), Ģirts Ozoliņš (LV), Mārtiņs Zutis (LV), Paula Vītola (LV), Rogier Jupijn (LV/NL), Fricis Kalvelis (LV). Radošās darbnīcas notiks "RTU Liepāja" Mākslas pētījumu laboratorijā (MPLab) un Liepājas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra digitālās ražošanas laboratorijā "FabLab Liepāja".
25. aprīļa vakarā "Skaņas dienu" ietvaros aicinām apmeklēt koncertu "Laika spēle. Kanādas un latvijas elektroakustiskā mūzika" koncertzāles "Lielais dzintars" kamerzālē. Koncertā tiks atskaņoti skaņdarbi elektronikai, kas tiks telpiskoti ap klausītājiem izvietotā astoņu skaļruņu akustiskā sistēmā. Koncerts divās daļās iepazīstinās ar elektroakustiskās mūzikas un imersīvās skaņas aktualitātēm Kanādā un Latvijā.
Koncerta nosaukums ir tieša atsauce uz koncerta programmas pirmo daļu, kurā tiks atskaņoti konkursa "JTTP – Jeu de Temps / Times Play" uzvarētāju un tematisko balvu ieguvēju skaņdarbi. Konkursu jau 24. reizi rīkoja Kanādas Elektroakustiskās Savienība (Canadian Electroacoustic Community (CEC)) un tas veltīts jaunajai elektroakustiskajai mūzikai Kanādā. Kanādas jaunās paaudzes un uzlecošo komponistu elektroakustiskās mūzikas koncertā skanēs gan skaņas kompozīcijas telpiskam izpildījumam, gan audiovizuālas kompozīcijas. Koncertā būs klātesoši CEC pārstāvji un vairāki komponisti, kuri sarunā pirms koncerta iepazīstinās ar elektroaktustiskās mūzikas kultūru Kanādā.
Koncerta "Laika spēle" otrā daļā tiks atskaņota Latvijas komponistu skaņdarbu programma, kuru sadarbībā ar imersīvās skaņas un zinātnes festivālu "SWIRL.SPACE" veido mākslinieciskais vadītājs Voldemārs Johansons. Programmā Voldemāra Johansona, Platona Buravicka un citu komponistu skaņdarbi telpiskam atskaņojumam.
26. aprīlī kultūrvietā "Kursas putni" notiks seminārs, kurā savu darbību prezentēs festivāla viesi – mākslinieki un dažādi radošo industriju pārstāvji, kā arī diskusija par festivālā pētītajām tēmām. Vakara turpinājumā notiks atvērtā performanču programma, kurā uzstāsies jaunie eksperimentālās un elektroniskās mūzikas mākslinieki.
"Skaņas dienu" nedēļas noslēgums tiks atzīmēts 27. aprīļa vakarā Liepājā, klubā "Kursa". Vakars tiks iesākts ar radošo darbnīcu rezultātu prezentācijām – notiks performances, demonstrācijas un citas mākslinieciskas pieredzes, kuras dalībnieki nedēļas garumā veidos starptautisku mākslinieku un dizaineru vadībā.
Pasākuma turpinājumā notiks daudzveidīga un eksperimentāla audiovizuālu performanču programma. Uzstāsies Christian Faubel (DE), Lise-Lotte Norelius (SE), Marko Timlin (DE/FI), Shawn Pinchbeck (CA/EE), Julie Delisle (CA), Paula Vītola un Alvis Grigaļūns (LV), Spāre Vītola un Marta Ansone (LV). Vakars noslēgsies ar elektroniskās deju mūzikas programmu.
Informācija par pilno festivāla programmu, radošajām darbnīcām un pieteikšanos, biļešu tirdzniecību festivāla performanču vakariem mājas lapā. Biļetes pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.
Festivālu organizē biedrība "ASTE. Art, Science, Technology, Education, biedrība "E-Lab, elektroniskās mākslas un mediju centrs" un "RTU Liepāja" Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab). Skaņas dienas norisinās pateicoties Liepājas pilsētas pašvaldības iestādes "Kultūras pārvalde" un Valsts Kultūrkapitālfonda finansiālajam atbalstam. Festivāla noslēguma programmas tehnisko atbalstu nodrošinās PXB.LV.