Retu reizi vairs iespējams redzēt baložus Liepājas ielās, laukumos, arī pilsētas centrā – Rožu laukumā. Kur palikuši šie gadu desmitiem pilsētā ierastie putni? – interesējas portāla lasītājs.


Sazinoties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību un tās pārstāvi Agni Bušu, irliepaja.lv noskaidroja, ka runa ir par klinšu baložiem, kas pie mums nonākuši no Eiropas kalniem, pieraduši pie šejienes apstākļiem un iedzīvojušies pilsētās.


Visi zina, ka baložu bari sastopami gan Venēcijā, Sv. Marka laukumā, gan pie Milānas Doma, gan pie Parīzes Dievmātes katedrāles un daudzviet citur. Taču


par baložiem lielākoties priecājas tūristi. Vēsturisko objektu apsaimniekotājiem ir gluži cits viedoklis, un ne vienā vien arhitektūras piemineklī pat ieviesti tā sauktie "pretbaložu" vai baložu atbaidīšanas pasākumi.


Sprīdi garu adatiņu joslas ikviens būs redzējis, piemēram, pie visām Džuljetas muzeja palodzēm Veronā, arī Milānas Domā – lai baloži tur nesēstos un, piedodiet, nemēslotu.


Ornitologi baložus sauc par invazīvu sugu, kas putnu hierarhijā ieņem zemāko kārtu. Baloži arī nav tie putni, uz kuriem attiektos putnu aizsardzība.


Viens no iemesliem, kāpēc baloži nav manāmi, varētu būt tas, ka lielāki un spēcīgāki putni, piemēram, sudrabkaijas un vārnas pārtiek no jaunuļiem un slimajiem putniem. Taču, kā uzsver ornitologi, dabā vienmēr valda līdzsvars, un plēsīgie putni nekad neiznīcinās visu populāciju, lai pašiem pēc tam nebūtu jābadojas. Ņemot to vērā, apgalvojums, ka tieši šo sugu dēļ baloži ir pazuduši, nevarētu būt patiess.


Otrs iemesls, kāpēc baložu nav vai to ir ļoti maz, – ir zudušas šo putnu ligzdošanas vietas.


Cik ir tādu māju, kurām ir vaļēji bēniņi, pažobeles, kur baložiem ielīst un vīt ligzdas?


Tādu tikpat kā vairs nav – bēniņi pārtapuši par mansarda dzīvokļiem, birojiem, darbnīcām. Bet, ja nav ligzdu, nav arī putnu, norādījis Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.


Trešais iemesls, uz ko arī norādījis Boiko, – baloži cīņā par pārtiku pie atkritumu tvertnēm un citur zaudē par tiem stiprākajiem īpatņiem, kaut vai tām pašām kaijām un vārnām.