Svētdien, 21.jūnijā, no pulksten 20 Jūrkalnes Ugunspļavā kopā ar "Dzelzs Vilka Jauno Jāņu Orķestri", Ventspils novada folkloras kopām un Saldus kapelu "Strops" tiks svinēti Vasaras saulgrieži.

Kopš 2010.gada Jūrkalne ir kļuvusi par Ventspils novada vasaras saulgriežu svinību centrālo vietu. Arī šoreiz 21.jūnijā gada garākā diena un īsākā nakts tiks pavadīta Ugunspļavā, kur ikviens ir gaidīts, lai dziedātu un dejotu kopā ar folkloras kopām, piedalītos saulgriežu rotaļās, tradīcijās un rituālos. Saulei norietot, pa jūras stāvkrastu tiek ripināts ugunsrats, un saulgriežu nakts turpinās.

Šogad Jūrkalnes Vasaras saulgriežos uzstāsies "Jaunais Jāņu Orķestris", vakara skanējumu papildinās Ventspils novada folkloras kopas "Maģie suiti", "Pūnika", "Sītava", "Kāndla", "Piltīn" un Ugāles folkloras kopa, bet par aizrautīgiem dančiem rūpēsies kapela "Strops" no Saldus. Saulgriežos gaisma pārspēs tumsu pat naktī, kad Ugunspļavā degs pūdele, lāpas, ugunskuri un arī kalēja Ainara Ruļļa izveidotās Ugunsdzirnavas jeb rats.

Šie dabas svētki ir laiks, kad smelties mūsu senču zināšanas, izjust piederību dabai, kā arī gūt spēkus un enerģiju visai vasarai un gadam.

Jūrkalnes Ugunspļava pulcēs ļaudis no tuvākas un tālākas apkārtnes, lai kopā piedzīvotu šīs nakts burvību.

Saulgriežu svinības Jūrkalnes Ugunspļavā organizē Ventspils novada pašvaldība un biedrība "Vēju sēta".

Biedrības "Vēju sēta" pirmsākumi meklējami 2003.gadā, kad mūziķis un mākslinieks Igo sadarbībā ar Jūrkalnes pagasta padomi organizēja pirmo Jūrkalnes tūrisma sezonas atklāšanas pasākumu un talku.

Vairāk kā desmit gadu laikā paplašinājies ne tikai pasākumu klāsts, ko Igo organizē Jūrkalnē, bet arī domubiedru skaits. Katru gadu tūrisma sezonu atklāj vairāki simti talkotāju, kas izveidojuši un turpina iekopt Jūrkalnes Dabas un atpūtas parku, kur ietilpst "Ugunspļava", baznīcas ābeļdārzs, meža takas un "Vēja sēta", attīra pludmali un veic citus Jūrkalni bagātinošus darbus.

Vasaras saulgrieži kļuvuši par Ventspils novada pašvaldības svētkiem, ko apmeklē viesi gan no Latvijas, gan ārvalstīm. Jūlija mēneša pirmajās desmit dienās notiek starptautisks Jūrkalnes mākslas plenērs, kas kļuvis par nozīmīgu notikumu Kurzemes un īpaši Suitu kultūrtelpā, kas iekļauta UNESCO pasaules nozīmes kultūras mantojuma sarakstā. Bet vasaru noslēdz Ābolu balle, kur Jūrkalnes viesus vienmēr sagaida plaša kultūras un sabiedrisko notikumu programma.

2013.gada 16.oktobrī tika dibināta biedrība "Vēju sēta", kas turpinās iesāktos darbus un plāno realizēt arvien jaunus projektus, kas veicinās mūsdienu un tradicionālās kultūras pētniecību, saglabāšanu un attīstību Kurzemes reģionā.

"Vēju sētas" biedri ir mūziķis un mākslinieks Igo (Rodrigo Fomins), Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Gita Straustiņa un radošo industriju menedžeris Uģis Dadzis.