4.augustā bez īpašas ceremonijas un baloniem durvis vēra antikvariāts un mākslas galerija "Romas dārzs", kurā skatāma arī izstāde "Kolekcija. Liepājas mākslinieku darbi. 20.gs."

Tapa no nulles
Romas dārza dziļumā jau labu laiku redzamas durvis, uzraksts virs kurām vēsta: "Galerija. Antikvariāts". Par to, kas šajās telpās sagaida apmeklētāju, stāsta mākslas galerijas vadītāja Astra Dzērve.

"Mākslas galerija un antikvariāts tapa pilnīgi no nulles – visu aizvadīto ziemu notika pirmā stāvā un pagrabstāva interjera piemērošana mākslas galerijai un antikvariātam. Mākslas galerija iekārtota bijušajos "Romas" viesnīcas vīna pagrabos, kur mājas atradusi gan mākslas galerijas, gan Ivara Kesenfelda gleznu kolekcija, tāpat tā ir laba vieta visdažādākajām mākslas izstādēm un pasākumiem, vieta, kur satikties mākslas cienītājiem," saka Astra Dzērve.

Pirmajā stāvā, kas apmeklētāju acīm paveras tūlīt, ieejot no Romas dārza pagalma, izvietots antikvariāts. No antikvariāta kāpnes ved uz pagrabstāvu, uz galerijas telpām.

"Uzņēmējs Ivars Kesenfelds jau gadus piecpadsmit kolekcionē Latvijas mākslinieku darbus, un viņa mērķis ir atvest mājās Latvijā un citur pasaulē izkaisītos Liepājas mākslinieku darbus. Galerijā skatāmi darbi, kas uz Liepāju atceļojuši arī no ASV un Austrālijas. Darbi ar māksliniecisku un vēsturisku vērtību iegādāti izsolēs, antikvariātos un no privātpersonām."

Jauna izstāžu telpa un mākslinieciski atklājumi
Galerijas zāles ir jauna izstāžu telpa pilsētā, saka Dzērve. Pirmā ekspozīcija, kas tajā skatāma, ir "Kolekcija. Liepājas mākslinieku darbi. 20.gadsimts".

Astra Dzērve: "Izstādei atlasīti divdesmit piecu Liepājas vecmeistaru darbi – eļļas gleznas, akvareļi, grafikas, zīmējumi. Ekspozīcija sniedz iespēju iepazīt Liepājas mākslinieku daiļradi, redzēt vēsturisko kontekstu. Daudzveidīgs ir mākslinieku attēloto tēmu loks – ainavas, pilsētas skati, marīnas, sadzīves ainas, klusās dabas, ziedi, pašporteti.

Atlasīto darbu autorus vieno saistība ar Liepāju. Viņi šeit ir dzimuši, mācījušies, strādājuši, ir tikušies, kopā veidojuši Liepājas mākslas dzīvi, skolojuši jauno mākslinieku paaudzi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā. Liepāja neapšaubāmi ietekmējusi gan šo mākslinieku daiļradi un rokrakstu, gan latviešu mākslas attīstību kopumā".

Izstādi galvenokārt veido darbi no "Romas dārza" un Ivara Kesenfelda kolekcijas. Ekspozīciju papildina Miķeļa Golta glezna no mākslinieka ģimenes kolekcijas un Jāņa Eltermaņa gleznas no viņa meitas Lienes Eltermanes kolekcijas.

"Man pašai bija daudz pārsteigumu," atzīst galerijas vadītāja. "Kaut vai labi pazīstamā Artura Baumaņa rokraksts. Viņa jūras gleznas ir diezgan daudz redzētas, bet, izrādās, mākslinieks gleznojis gan pilsētas ainas, gan klusās dabas, kur tonalitāte ir pavisam cita. Arī Egils Radziņš bija pārsteigums – redzētas viņa grafikas, portreti, bet gleznās mākslinieks pratis lieliski uztvert arī pilsētas raksturu. Jaunums ir vairāki nesen iegādāti Augusta Annusa darbi, kas vispār ir reti sastopami."

Lai arī antikvariāts un galerija durvis vērs jau rīt, paralēli turpinās galerijas paplašināšana un būs vēl daži pārsteigumi, saka Romas dārza galerijas vadītāja.

Mākslas galerija "Romas dārzs" arī ieinteresēta iegādāties Liepājas vecmeistaru darbus.

Izstāde skatāma galerijas daba laikā otrdienās, trešdienā, ceturtdienās, piektdienās no pulksten 11 līdz 18. Sestdienās no pulksten 11 līdz 16. Izstāde būs līdz 31.oktobrim. Apskate ir bez maksas. Ieeja galerijā caur antikvariāta telpām Zivju ielā 3.