2024. gada janvārī spēkā stāsies nosacījumi, kas paredz, ka bioloģiski noārdāmie atkritumi jāvāc dalīti no pārējiem atkritumiem visā Latvijā. Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Eco Baltia vide" arī Liepājas pilsētas, Saldus novada, Dienvidkurzemes novada, Skrundas pilsētas un pagasta klientiem piedāvā vairākus risinājumus to šķirošanai. Jau šobrīd šis pakalpojums tiek nodrošināts klientiem citviet Latvijā, portālu informēja SIA "Eco Baltia vide" sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Alise Zvaigzne.

Bioloģiskos atkritumus ir svarīgi atdalīt no sadzīves atkritumiem, jo dalīta bioloģisko atkritumu vākšana palīdz samazināt poligonā noglabājamo sadzīves atkritumu apjomu. Dalīta vākšana arī rada iespēju mazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, jo maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu no 2024. gada janvāra būs par 40 % zemāka nekā maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Šķirojot bioloģiskos atkritumus, samazinās sadzīves atkritumu apjoms, līdz ar to izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu var samazināt, ja tiek samazināts sadzīves atkritumu izvešanas biežums un konteinera tilpums.

Konteineri bioloģiskajiem atkritumiem

SIA "Eco Baltia vide" klienti bioloģisko atkritumu šķirošanai par samazinātu tarifu var pieteikt dažāda izmēra konteinerus. Pieejami 0,12 m3, 0,24 m3 un 0,66 m3 tilpuma konteineri, kas tiek izvesti pēc grafika. Pakalpojumam var pieteikties gan fizikas, gan juridiskas personas.

Lai bioloģiskie atkritumi būtu derīgi pārstrādei, būtiski ievērot pareizas šķirošanas pamatprincipus. Bioloģisko atkritumu konteineros drīkst likt:

• pārtikas un virtuves atkritumus (augļus, dārzeņus, pārtikas un ēdienu atkritumus bez iepakojuma, arī gaļu un sieru);
• dārzu vai parku atkritumus (koku lapas, zāli, vecus augus un nelielus zariņus līdz 2 cm diametrā un garumā līdz 50 cm, izņemot tūju skujas un zarus);
• kafijas un tējas biezumus;
• olu čaumalas;
• papīra un bio maisiņus.

Maiss bioloģiskajiem un zaļajiem atkritumiem


Ja bioloģiskie atkritumi rodas neregulāri, ērts risinājums ir iegādāties priekšapmaksas speciālo maisu, kurā ievietot bioloģiskos dārza un pārtikas atkritumus. Maisi pieejami 120 litru tilpumā un to izvešanu var pieteikt pēc nepieciešamības. Maisus no 2024. gada janvāra būs iespējams iegādāties:

• Liepājā, SIA "Eco Baltia vide" klientu apkalpošanas centrā Ezermalas ielā 11;
• Saldū, SIA "Eco Baltia vide" klientu apkalpošanas centrā (adrese tiks precizēta).

Kompostēšanas iespējas

Jāuzsver, ka videi draudzīgs un ekonomisks bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas veids ir komposta veidošana savā dārzā vai pagalmā. Ja mājsaimniecība kompostēšanu ir jau uzsākusi vai tai ir iespēja to darīt savā teritorijā, iedzīvotāji ir aicināti arī turpmāk vai no jauna bioloģiskos atkritumus kompostēt. Tādā gadījumā nav nepieciešamības pēc atsevišķa konteinera bioloģiskajiem atkritumiem.

Kompostā drīkst likt augļu un dārzeņu mizas, augu izcelsmes pārtikas produktus, tējas un kafijas biezumus, grieztos ziedus un telpaugus, olu čaumalas un dažādus dārza uzkopšanas atkritumus – zāli, vecos augus, neliela izmēra zarus. Kompostā neiederas gaļas un zivju gaļas pārtikas produkti, sadzīves atkritumi, tūju un citu koku zari.

Pieteikt bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu SIA "Eco Baltia vide" apkalpošanas zonās iespējams:

• Liepājas pilsētā, Dienvidkurzemes novadā, Skrundas pilsētā un pagastā, zvanot pa tālruni 22013939 vai rakstot uz e-pastu kurzeme@ecobaltiavide.lv;

•  Saldus novadā, zvanot pa tālruni 22022418 vai rakstot uz e-pastu saldus@ecobaltiavide.lv.

Plašāka informācija par SIA "Eco Baltia vide" piedāvātajām atkritumu šķirošanas iespējām un citiem pakalpojumiem pieejama ŠEIT.