Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) koprades telpā Dabas māja papildināta ekspozīcija ar interaktīvu dabas izziņas materiālu, kas veicinās gan vēstures, gan kultūras vērtību izzinošo procesu par Zirgu salu, informē Izglītības pārvaldes vadītājas palīdze komunikācijas jautājumos Renāte Meļķe.

Instalācija "Zirgu sala" sastāv no divām daļām – radošajām izziņas kastēm, kurās atrodams stāsts par Zirgu salu, kas atklāj gan tās dabas, gan vēstures, gan kultūras vērtības un izzinošo procesu papildina telpas kopējā skaņas pieredze. Zirgu salas teritorija, jo īpaši izglītojošā kontekstā, kalpo par labi uzskatāmu piemēru tam, kā savulaik esošā atkritumu izgāztuve var pārtapt par vietu atpūtai, pastaigām un izglītojošām aktivitātēm. Tomēr Zirgu salas vēsture sākās vēl pirms tās pārtapšanas atkritumu izgāztuvē. Tās nosaukums jau vien liecina par zirgu klātbūtni un nozīmi šai vietā, proti, savulaik šeit bijušas zirgu ganības.

ZIIC eksperti radījuši piecpadsmit radošās izziņas kastes, kuras pēc savas ārējās uzbūves atgādina makšķernieku piederumu kasti. Par to liecina ne tikai ārējais izskats, bet arī tās saturs, kas rotaļas un izziņas veidā norāda uz to saistību ar ūdens pasauli. Objekts "Vardīte" vai rotaļlieta "Pogas"- šodien šīs bieži vien ir jau aizmirstas lietas, taču kādam tas noteikti asociējas ar prieku un bērnības atmiņām. Izmantojot savu pirkstu veiklību, ir iespēja iemācīties sasiet izturīgos makšķernieku mezglus vai arī iepazīt meistarīgo makstenes kāpuru, kas būvē pats sev māju no visa, kas atrodams ūdens dzīlēs. Tā ir tikai viena daļa no tā, ko satur šīs kastes un nepārprotami to saturs rosina interesi gan lielos, gan mazos gan par STEM, gan vides zinātņu jomām.

Dabas mājas instalācijas ir paredzētas ne tikai, lai priecētu apmeklētājus, bet tās tiek izmantotas kā mācību līdzeklis Dabas mājas rīkotajās darbnīcās, pedagogu mācībās un interešu izglītības programmu nodarbību īstenošanā. Tādā veidā instalācijas kopā ar licencētām nodarbībām papildina skolas programmu mācību saturu un ļauj to padarīt interaktīvu.

Sadarbībā ar skaņu ierakstu studiju "Dirty Deal Audio" tapusi īpaši Dabas mājai radīta skaņu pieredze, kas ataino Liepājas pilsētai un vietējai dabas ekosistēmai raksturojošus skaņu elementus. Šī skaņas pieredze nodarbībā kopā ar Zirgu salas izzinošām kastēm palīdz labāk piedzīvot stāstu par dabu un makšķernieku ceļiem Zirgu salā.

Koprades telpas "Dabas mājas" interaktīvā ekspozīcija top Projekta  "Inovāciju  centra  attīstība  Liepājas  pilsētā", kuru  finansē  EEZ/N  grantu  programma  "Pētniecība  un izglītība".  Tā  kopējās  izmaksas  ir  986  049,00  eiro,  no  kurām  754  327,40  eiro  ir  Norvēģijas  finanšu instrumenta līdzfinansējums, 133 116,60 eiro  Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumu, bet 98 605,00 eiro  Liepājas  pilsētas  pašvaldības  līdzfinansējums.