Turpinot sarunu par atkritumu apsaimniekošanas paradumiem un meklējot labāko iespējamo variantu, portāls irliepaja.lv vēlreiz aicina pievērst uzmanību Cēsu pilsētas pieredzei, kur nupat atklāts kārtējais pazemes atkritumu konteineru laukums.

Projektu realizējusi Ziemeļvidzemes reģiona atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēja SIA "ZAAO", kas daudzdzīvokļu māju kvartālā Cēsīs, Saules ielā, izbūvējusi pazemes atkritumu konteineru laukumu.

Projekts īstenots, lai modernizētu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru, padarītu estētiskāku un pievilcīgāku apkārtējo vidi. Kopējās projekta izmaksas ir 25 000 eiro. Nākamajā gadā šajā kvartālā paredzēts izbūvēt vēl vienu pazemes konteineru laukumu.  


"Pazemes konteineru izvietošana daudzdzīvokļu māju kvartālos ir apkārtējai videi draudzīgs risinājums,

kuru "ZAAO" turpina ieviest savā darbības reģionā. Šādu laukumu izveide Ziemeļvidzemē tika uzsākta 2008. gadā, un šobrīd iedzīvotāju ērtībām pieejami jau 46 laukumi. Pazemes konteineru laukumu izveide ir iespējama tad, ja namu apsaimniekotājs uzsāk sarunas ar "ZAAO", lai izvērtētu jauna laukuma veidošanas iespējas un lietderību," stāsta "ZAAO" valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis.


Līdz ar pazemes atkritumu konteineru laukumu izbūvi, iedzīvotājiem ir vairāki būtiski ieguvumi. Viena daļēji zem zemes ierakta konteinera ietilpība ir piecreiz lielāka nekā esošajiem 1,1 m3 konteineriem. Tikai viena trešdaļa no jaunā konteinera atrodas virszemē, bet divas trešdaļas – zem zemes. Jaunie konteineri ļauj ietaupīt vietu iekšpagalmos. Novērots, ka minēto konteineru laukumu izbūve rosina māju iedzīvotājus vēl citiem pagalmu labiekārtošanas projektiem.


Katrā laukumā ir iebūvēti vairāki pazemes konteineri. Mazākā tilpuma konteiners paredzēts pudeļu un burku stiklam, viens 5 m3 konteiners katrā laukumā paredzēts otrreizējai pārstrādei derīgam iepakojumam – papīram, polietilēnam, metālam, bet pārējie konteineri nešķirotiem sadzīves atkritumiem.


"ZAAO" kopā ar pašvaldībām jau vairākus gadus izbūvē arvien jaunus pazemes konteineru laukumus. Tādi atrodas Limbažos, Valmierā, Valmieras pagastā, Smiltenē, Raganā, kā arī Cēsīs, kur šobrīd ir pavisam 17 šādi laukumi.


Uzziņa
Ko ievietot katrā no konteineriem?


Stikla pudeles un burkas – paredzēts izskalotām stikla pudelēm un burkām, var būt ar etiķetēm un metāla vāciņiem un gredzeniem! Nedrīkst ievietot logu, spoguļu stiklu un dažādus citus stikla izstrādājumus;


vieglais iepakojums – papīrs, metāls, polimēri – paredzēts dzērienu pakām, kartona kastēm, avīzēm, žurnāliem, papīram, metāla priekšmetiem, PET pudelēm, sadzīves ķīmijas un kosmētikas iepakojumam, nečaukstošiem maisiņiem, kannām;


nešķiroti sadzīves atkritumi – pārstrādei nederīgs materiāls. Paredzēts konfekšu, saldējumu papīram, čaukstošam pārtikas iepakojumam, vienreizlietojamiem traukiem, pārtikas vakuuma iesaiņojumiem, dzīvnieku barības iesaiņojumam, plastmasas un putuplasta pārtikas iesaiņojuma kastītēm, pārtikas termo iepakojumam, fajansa, porcelāna, stikla traukiem, keramikas izstrādājumiem, tekstilam, higiēnas precēm, saplēstām rotaļlietām, vienreiz lietojamām sejas aizsargmaskām, vienreizlietojamajiem cimdiem un citiem sadzīves atkritumiem;


būvniecības, lielgabarīta un zaļos atkritumus aizliegts ievietot konteineros vai novietot blakus tiem, šos materiālu veidus iespējams nodot speciālā laukumā (būvniecības un lielgabarīta atkritumi nododami pēc cenrāža, zaļie atkritumi – bez maksas).