Liepāja vilina gan ar savu plašo, skaisto liedagu, gan ar daudzajiem kultūras pieminekļiem, un pilsēta vienmēr vēlējusies izskatīties īpaša un lepna.

Šoreiz stāsts ir par diviem Stendera ielas namiem. Ievērojamas bijušas gan Stendera ielas ēkas, gan cilvēki, kas tās apdzīvoja. Iela nosaukta par godu  Liepājas birģermeistaram Hermanim Heinriham Stenderam, kura divi nami Stendera ielā 13A, kas celti 18.gs. otrajā pusē (pirmās ziņas par ēku šajā vietā ir no 1740. gada – pilsētas kartē atzīmēta neliela koka ēka ar vidēji augstu cokolu), ir vieni no ievērojamākajām šajā ielā, un pamatoti vēlas, lai tos apbrīnotu. Ēkas uzskatāmi raksturo tā laika saimniecisko uzplaukumu Liepājā, kad turīgs pilsonis varējis ievērojami palielināt savas mājas apjomus un lielu uzmanību veltīt arī tās eksterjera mākslinieciskajam noformējumam.


Stendera 13A, skats no Stendera ielas. Foto: irliepaja.lv

Stendera ielas 13A lielā nama apdzīvojamā platība bija gandrīz divkāršota, izbūvējot plašu mansarda stāvu. Otrs birģermeistara nams Stendera ielā 13A (tajā ilgu laiku darbojās kafejnīca "Senču nams"), ir vienstāva celtne ar stāvu divslīpņu jumtu, kompozicionālā ziņā pieslejas 17.gs. aizsāktajai dzīvojamo ēku celtniecības tradīcijai. Taču jauninājums ir holandiešu klinkera ķieģelīšu un rokoko mākslas formu pielietojums, kas iekļauts ēkas apdarē. Galveno ieejas durvju vērtņu rotājumi rokoko ornamentikā bija veidoti ar prasmīga meistara roku.

Stendera namu durvis ir bijušas visnotaļ ievērojamas, un vienas no tām pat glabājas muzeja fondos.

Tās ir divu vērtņu durvis ar dekoratīvu dalījumu pildiņos un rotātas skaistiem baroka laikmetam raksturīgiem kokgriezumiem.

Speciālisti domā, ka to autors varētu būt pazīstamais koktēlnieks Jozefs Slavičeks (Durvis ir aprakstītas Imanta Lancmaņa grāmatā "Liepāja no baroka līdz klasicismam" – irliepaja.lv).

Stendera iela daudzus gadus nodarbinājusi speciālistu prātus, par to sprieduši labākie Latvijas arhitekti un vizualizējuši iespējamās nākotnes ieceres. Taču daudzus gadus nekas nemainījās.


Kā portālu irliepaja.lv informēja Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, kopš 2013. gada Stendera ielas 13A dzīvojamā ēka tika iekļauta vidi degradējošo objektu sarakstā un tai bija piešķirts  B kategorijas grausta statuss. 2016. gada janvārī nekustamos īpašumus Stendera ielā 13 un 13A (viss nekustamais īpašums sastāv no zemes un trim ēkām: dzīvojamās ēkas, kādreizējās kafejnīcas un noliktavas, kurām ir  kultūras pieminekļu statuss) iegādājās SIA "Ritex Solution", kas beidzot uzdrīkstējās uzņemties laika un līdzekļu ziņā ietilpīgo, tehniski sarežģīto kultūras pieminekļu restaurāciju.

Kā portālam irliepaja.lv atklāja uzņēmuma īpašnieks Gatis Ritenieks,

"Ritex Solution" vada vēlme radīt paliekošu vērtību, uzlabot pilsētas ainavas estētiku un glābt kultūrvēsturiskās ēkas, kurām ir liela arhitektoniskā nozīme.

Steidzami tika veikti primārie darbi, īpašums tika ierobežots, noslēgts, demontējot sabrukušās konstrukcijas un nostiprinot lielās ēkas nesošās konstrukcijas, lai glābtu celtni no sabrukšanas un novērstu bīstamību. Īpašums tika iztīrīts, aizvākti būvgruži un veikti pagalma izlīdzināšanas un seguma atjaunošanas darbi. Laiks un līdzekļi bija nepieciešami, lai novērstu acīmredzamo – ēku bojāeju, stāsta īpašnieks.

Šā gada pavasarī sākās Stendera ielas 13A dzīvojamās ēkas jumta un fasādes atjaunošanas darbi. Tie ietver zudušās oriģinālo detaļu replikas pēc standartiem, kas nodrošina, ka ēka vēsturiski un estētiski iederēsies šīs ielas apbūvē.


Ēkas vēsturiskā izpēte ir palīdzējusi atrast visatbilstošākos risinājumus fasādes atjaunošanas darbiem. Dzīvojamās ēkas vairāk nekā 80 logi tiks atjaunoti  ar aiļu apdarēm pēc šīs ēkas vēsturiskajiem 19. gadsimta oriģinālajiem paraugiem. Galvenās ieejas durvis tiks veidotas pēc muzejā esošo vēsturisko baroka laikmeta durvju oriģināla. Ēkas fasādes holandiešu klinkera ķieģeļi tiks krāsoti gaišā krāsu tonī, savukārt jumta segums būs no māla dakstiņiem.


Stendera 13A dzīvojamās ēkas fasādes puse. Foto: irliepaja.lv.

Vienlaikus tiek izstrādāts ēkas iekštelpu plānojuma projekts. Dzīvojamā ēkā tiek projektēti dzīvokļi un biroju telpas. Dzīvojamās ēkas atjaunošanas darbus plānots pabeigt līdz 2022. gada decembrim. Nākamajos posmos plānota arī kafejnīcas ēkas un noliktavas ēkas atjaunošana.

"Ar gaišu skatu nākotnē un labu ieceru vadīti, ceram atkal redzēt un sajust Stendera namu neatkārtojamo šarmu un kultūrvēsturiskā mantojuma atdzimšanu," saka ēku atjaunotājs.
 


Stendera 13A
1998. gada janvārī nekustamais īpašums denacionalizēts un īpašuma tiesības nostiprinātas Liepājas Ciānas Baptistu draudzei, kura tajā pašā gadā par 12 700 latiem to pārdeva Ainaram Eisakam, tas savukārt to uzdāvināja Dzintrai Gailumai, kura 2004. gadā īpašumu pārdeva SIA "Artis JP", bet 2007. gadā Stendera 13A kļuva par SIA "Jaunliepājas namsaimnieks" īpašumu.

Kopš 2016. gada īpašuma saimniece ir SIA "Ritex Solution".


(Avots: Zemesgrāmata)