Vides izglītības fonds izsludina pieteikšanos šī gada zaļajai ekspedīcijai "Mana jūra", kas notiks no 14. jūlija līdz 14. augustam, tajā piedalīties aicināts ikviens, kam rūp jūra un piekraste.

Ekspedīcija ir kampaņas "Mana jūra" atpazīstamākā iniciatīva, informē organizatoru pārstāve Sanita Rībena.

“Šogad ekspedīcija norit jau piekto gadu,” atklājot pasākumu, stāsta kampaņas “Mana jūra” vadītāja Zane Ruģēna, “Aicinām tai pievienoties ikvienu, kurš vēlas iepazīt Baltijas jūras piekrasti un palīdzēt tai būt skaistai un nepiesārņotai. Pieteikties ekspedīcijai var vienkārši – interneta vietnē www.manajura.lv.”

Vides izglītības fonda kampaņas "Mana jūra" mērķi ir pievērst sabiedrības uzmanību jūras piesārņojošo atkritumu problemātikai un nodrošināt aktīvu sadarbību risinājumu meklēšanā, kā arī iesaistīt sabiedrību, pašvaldības un valsts institūcijas Latvijas piekrastes un Baltijas jūras vides unikalitātes un vērtības apzināšanā.

Kampaņas atpazīstamākā iniciatīva ir zaļā ekspedīcija "Mana jūra" – tās ietvaros katru vasaru tiek mērots vairāk nekā 500 kilometrus garš ceļš gar Latvijas jūras piekrasti. Ekspedīcijas laikā dalībnieki veic atkritumu monitoringu, iepazīst dabu, tiekās ar vides ekspertiem, klausās koncertus un piedalās nodarbībās.

Kā atzīst Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme, “Šajā pavasarī Latvijas piekraste ir bijusi daudz tīrāka kā iepriekšējos gados. Vidējais atkritumu vienību skaits uz 100 pludmales metriem ir 99,25, kas ir ievērojami mazāk kā pērn. Ja salīdzinām šos datus ar pagājušo gadu, redzam, ka 2015. gadā pludmalēs vidēji uz 100 metriem bija pat 200 atkritumu vienības. Īpaši jāuzteic pludmales, kas ieguvušas Zilā karoga sertifikātu – tajās šajā pavasarī atkritumu vienības uz 100 metriem ir vidēji 79,5.”

Kampaņas "Mana jūra" organizatori uzsver, ka šajā gadā ekspedīcijas ietvaros veiktais atkritumu monitorings būs izaicinājums, jo ekspedīcija notiks tūrisma sezonas aktīvākajā posmā – tā sāksies 14. jūlijā Nidā un noslēgsies 14. augustā Ainažos.

“Mēs, protams, ceram, ka pludmale arī aktīvās tūrisma sezonas laikā būs tīrāka kā pērn, jo pašvaldības iegulda aizvien lielāku darbu, lai tās sakoptu,” saka Jānis Ulme, “Taču kāda būs reālā situācija, to mēs neviens nezinām. Ekspedīcijas dalībnieki mēdz jokot, ka tīras pludmales atņems ekspedīcijai jēgu, jo vairs nebūs atkritumu, ko monitorēt. Tomēr mēs paši būtu priecīgi, jo tas ļautu vairāk pievērsties citiem piekrastes apsaimniekošanā un dabas aizsardzībā sasāpējušiem un aktuāliem jautājumiem, kuru diemžēl mums netrūkst.”

Kampaņa "Mana jūra" notiek sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu, Rīgas pilsētas Pārdaugavas izpilddirekciju, kā arī Vides izglītības fonda Zilā Karoga programmu un starptautisko projektu Blastic.