Ceturtdien Liepājas Olimpiskajā centrā (LOC) sākās jau 25. starptautiskais šaha festivāls "Liepājas rokāde". Līdz svētdienas pēcpusdienai tiks aizvadīti četri dažādi turnīri un viens mačs.

 Pirmie pie galdiņiem sēdās 138 spēlētāji no astoņām federācijām, kas sāka cīņas turnīrā "Open".

"Open" dalībnieki ne tikai sacenšas par punktiem, vietām un naudas balvām, bet arī par četrām ceļazīmēm uz superturnīru, kurā vietas ir rezervētas sešiem dalībniekiem - lielmeistariem Igoram Kovaļenko (2693), Danielam Frīdmanam (Vācija, 2680), Arturam Neikšānam (2566), Aleksandram Halifmanam (Krievija, 2546), Edvīnam Ķeņģim (2524) un lielmeistarei, finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (2268).

Spriežot pēc starta reitinga, cīņa par četrām ceļazīmēm būs visai sīva. Galvgalī redzami lielmeistari Ņikita Meškovs (2575), Kaido Kulaots (Igaunija, 2544), Jans Elvests (ASV, 2538), Toms Kantāns (2524), staptautiskie meistari Tomass Laurušas (Lietuva, 2530), Paulus Pultinevičus (Lietuva, 2446), Emīlis Pileckis (Lietuva, 2417), Anna Zatonskiha (ASV, 2398), FIDE meistari Matīss Mustaps (2458), kurš, starp citu, pirms nedēļas kļuva par valsts čempionu rapidā, Arturs Bernotas (2395) un citi.

Līdz piektdienas vakaram "Open" spēlētāji aizvadīs 13 kārtas ar apdomas laiku 15 minūtes plus 5 sekundes par gājienu. Visi dalībnieki un rezultāti apskatāmi šeit.

Pēc otrās kārtas LOC Rožu zālē aizritēja festivāla svinīgā atklāšana, kurā pamatotas uzslavas un pateicības saņēma turnīra inciators un rīkotājs, uzņēmējs, Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš. Uz atklāšanu tika uzaicināts Liepājas mērs Uldis Sesks, kurš uzsvēra Liepājas sportiskumu, jo šeit notiek viens starptautisks turnīrs pēc otra, Eiropas Šaha savienības prezidents Zurabs Azmaiparašvili (Gruzija), finanšu ministre Dana Reizniece, Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols, tradicionālie viesi, leilmeistari Aleksandrs Halifmans, Daniels Frīdmans un Jans Elvests, kuri Liepāju apmeklējuši jau vairāk nekā desmit reizies. Latvijas izlases līderis Igors Kovaļenko paudu savu (un arī daudzu citu) uzskata, ka atmosfēras un savdabīguma ziņā "Liepājas rokāde" ir labākais turnīrs Baltijā. Šeit, Liepājā, daudzi jūtas kā citā pasaulē, un atgriežas uz zemes tikai tad, kad aizbrauc uz kādu citu turnīru.

Ar klusuma minūti tika pieminēts arī pāragri mirušais Lietuvas lielmeistars Aloizs Kveinis, kurš Liepājā bija biežs viesis.

Festivālā, kura balvu fonds ir vairāk nekā 10 000 eiro, piektdien noslēgsies "Open" kaujas, sestdien sāksies un beigsies blica turnīrs kā arī mačs 100 pret 100 Latvija – Lietuva un sāksies komandu turnīrs un superturnīrs, bet svētdien festvāls noslēgsies ar komandu turnīra un superturnīra izspēlēm.