Jaunākajā žurnāla “Ir” numurā (11.-17.IV) apjomīga publikācija veltīta latviešu narkokurjeriem, kuri nu dzīvo pusbadā un audzē puķes Peru cietumā. Viņu vidū – liepājnieks Darjus Šablevics.

"Viņi domā, ka brauc pēc vieglas naudas, taču attopas saules izdedzinātā ellē, kur pavada dzīves labākos gadus. Ik gadu ārvalstīs arestē vairāk nekā simt narkokurjeru no Baltijas, bet krīzes gados šis skaits dubultojās," teikts publikācijā.

Ir: "Visvairāk baltiešu ir Peru cietumos. Jauni cilvēki, kuri satiekoties man saka – cenšos nedomāt par mājām un ģimeni, lai nesajuktu prātā.
 
Andrejs Debesnieks (36) ir satraucies. Četru gadu laikā kopš aresta Peru galvaspilsētas Limas lidostā par 1,5 kg kokaīna transportēšanu kuņģī viņu cietumā pirmo reizi apmeklē sieviete no Eiropas. Esmu ieradusies negaidīti. Vēl pirms divām dienām intervijas laikā noraidīju Andreja izmisīgo lūgumu atnākt vēlreiz. Viņš solīja bez videokameras izstāstīt visu, «kas šeit patiesībā notiek», bet es jau biju nopirkusi biļetes lidojumam uz cietumu Brazīlijā.”

Bez kādreizējā Siguldas iedzīvotāja Andreja Debesnieka žurnālistes Inga Spriņģe un Odita Krenberga Peru cietumā “ANCON2” tikušās ar vēl vienu ieslodzīto no Latvijas – liepājnieku Darju Šablevicu, kā arī igauņu un lietuviešu narkokurjeriem, bet pavisam sodu par narkotiku pārvadāšanu tur izcieš 25 baltieši, kurus policija dēvē par “narkomūļiem”.

“Apmēram 10 kvadrātmetrus lielajā telpā ir četras divstāvu betona gultas, bet iemītnieki ir tikai četri. [..] Blakus viņam samulsis mīņājas kameras biedrs Darjus Šablevics (38) no Liepājas. Arī gara auguma, bet lempīgāks. Andrejs un Darjus turas kopā. Vismaz ir kāds, kam uzticēties vidē, kur uzticēties nevar nevienam.
[..] Arestēti Limas lidostā, kad 2009.gadā, finanšu krīzes dēļ piekrituši kļūt par narkokurjeriem. [..] Andrejs kokaīnu veda kuņģī, Darjus – koferī. [..] Lai kliedētu bezcerību, Andrejs ar Darju iekārtojuši puķu podu. Pa dienu tur kopējā pagalmā, naktī pārceļ uz palodzes.”

Vairāk par dzīvi Peru cietumā un baltiešu ceļu līdz tam lasiet žurnālā “Ir”!