Muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos" no 13.septembra līdz 30.novembrim būs skatāma Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta ceļojošā izstāde par seniem ceļošanas dokumentiem.

Izstāde "Ceļošanas un pārvietošanās brīvība. 16.-20.gadsimta pirmās puses ceļojumu dokumenti" sniedz ieskatu Latvijas iedzīvotāju ceļošanas paradumu attīstībā, ilustrējot dažādus vēstures un ārpolitikas aspektus.

Izstādē, piemēram, apskatāma neatkarīgās Latvijas diplomāta un okupācijas laika pārstāvja ASV Jūlija Feldmaņa pase.

Tāpat interesenti var aplūkot Latvijas valsts basketbola vienībai ("Sapņu komanda") 1935.gadā izdoto kolektīvo pasi, kas ņemta līdzi, dodoties uz Eiropas čempionātu basketbolā Ženēvā, kur komanda izcīnīja zelta medaļu.

Izstādē redzama arī slavenā latviešu operdziedātāja Marisa Jansona un viņa sievas Irēnas ārzemju pase ikvienam ceļojumam uz visām valstīm. Ne mazāk interesants ir arī Kurzemes hercoga Pētera patents, kas izdots 1779.gadā sakarā ar mērim līdzīgas epidēmijas izplatīšanos Polijā. Tas liedza atļauju iebraukt Kurzemes hercogistē no Polijas bez "veselības pases". Hercoga patentu sešas svētdienas pēc kārtas vajadzējis vācu un latviešu valodā nolasīt baznīcās no kancelēm. Tam bija jābūt pie baznīcu, rātsnamu un krogu durvīm.

Ekspozīcija ne vien ilustrē ceļošanas dokumentu dažādību, bet arī sniedz ieskatu dažādos sociālās un kultūras vēstures aspektos. Piemēram, Krievijas impērijā precētām sievietēm ceļošanas dokumentus izsniedza tikai ar vīra atļauju.
Izstāde, kas skatītājus iepazīstina ar seniem, interesantiem ceļošanas dokumentiem, ir veltījums Latvijas simtgadei.

Izstāde Liepājā tiks atklāta 13.septembrī pulksten 16. Atklāšanas pasākumā Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Konsulārās palīdzības nodaļas pirmā sekretāre Diāna Eglīte un trešais sekretārs Jurģis Barkāns pastāstīs par būtiskāko, kas jāzina, lai, ceļojot uz ārzemēm, nenonāktu bīstamās situācijās, kā arī, kur vērsties pēc palīdzības ārkārtas situācijās.

Tāpat apmeklētāji tiks iesaistīti sarunā par drošas ceļošanas nosacījumiem, izspēlējot "Ceļo droši" zināšanu testu.