Pirms nedēļas portāls saņēma kāda liepājnieka e-pasta vēstuli, kurā izteikta neizpratne un sašutums par "ļoti nepatīkamu" un delikātu situāciju Liepājas slimnīcā.

Vēstulē teikts: "Rakstu jums, lai ieteiktu jūsu portāla žurnālistiem tēmu par situāciju mūsu izslavētajā slimnīcā.

Šodien nācās saskarties ar ļoti nepatīkamu situāciju (varbūt kādam tas liksies uzjautrinoši un komentāros varēs mētāt asprātības – kamēr pats ar to nesaskarsies), un tā, runa ir par tādu pirmās nepieciešamības higiēnas lietu kā tualetes papīrs.

Pagājušā naktī cilvēku pēc lēkmi aizveda uz slimnīcu, protams, viņš neiedomājās paķert līdzi rullīti. Agri no rīta izmisis zvana – cilvēks jau stipri gados... Un vēl viens pārsteigums šorīt no rīta – arī slimnīcas veikaliņā nopirkt neesot bijis iespējams!

Sakiet ko gribat, bet tas nav normāli – lai kā trūktu naudas un lai kāds būtu budžets, bet tas nu ir par traku, ka mūsu laikos slimnīcā nevar nodrošināt tualetes papīru (vismaz nodaļās 2. un 5. stāvā)!

Būtu interesanti paskatīties, kāda ir situācija personāla labierīcībās!

Nesaprotu kā var pieļaut, ka tāda elementāra sīka lieta sabojā tik daudz laba. Sašūmējos tikai tāpēc, ka spēju iedomāties, kā es justos tādā situācija, kad ieved tevi pa nakti slimnīcā un... Bet nu izskatās, ka daži to nespēj."

Portāls par šo situāciju uzdeva jautājumu slimnīcas sabiedrisko attiecību speciālistei, kā arī darīja to zināmu slimnīcas galvenajam ārstam un pilsētas domes deputātam Edvīnam Strikam.

Diemžēl atbildē, ko šonedēļ saņēmām no slimnīcas, nekas nav teikts par to, ka šāda situācija neatkārtosies, vien norādīts, ka tualetes papīru nodrošina "atsevišķās nodaļās", pat nenosaucot, tieši kurās:

"MK noteikumu Nr.1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" 285.punkts nosaka veselības aprūpes pakalpojumu tarifa aprēķinu.

Valsts apmaksātajā gultasdienas tarifā, kas tiek aprēķināts pēc šīs formulas, tiek iekļauti tādi elementi kā izdevumi par medikamentiem un ārstniecības līdzekļiem, ēdināšanas izdevumi, samaksa par darbu, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, pieskaitāmās un netiešās ražošanas izmaksas, amortizācija un administratīvie izdevumi.

Reģionālās slimnīcās vidējais viena pacienta ārstēšanās tarifs par vienu gultasdienu ir 53,28 eiro. Daļu no tiem jeb 10 eiro, sedz pacients, bet otru daļu – 43,28 eiro sedz valsts. Viena pacienta ārstēšanai ir paredzēti 1,65 eiro medikamentiem un ārstniecības līdzekļiem, taču faktiskās ārstēšanas izmaksas slimnīcā par vienu gultas dienu ir daudzkārt lielākas. Tas atkarīgs no pacienta veselības stāvokļa. Piemēram, viena pacienta ārstēšana reanimācijā slimnīcai izmaksā vidēji 1200 –1500 eiro.

Neskatoties uz to, ka noteiktajā gultas dienas tarifā nav iekļauti ne izdevumi par tualetes papīru, ne citi ar pacienta ārstēšanu tieši nesaistīti izdevumi, slimnīca atsevišķās nodaļās nodrošina gan tualetes papīru, gan roku mazgāšanas līdzekļus."

Piebildīsim, ka nedienas ar tualetes papīru pašvaldības iestādēm ir raksturīgas – pirms pāris gadiem SIA "Liepājas reģionālā slimnīca" Saimnieciskā nodrošinājuma daļas vadītāja Andra Tīlane aicināja liepājniekus būt saudzīgiem pret slimnīcas inventāru, jo neilgi pēc jauno telpu atklāšanas Reģionālās slimnīcas jaunuzceltās piebūves labierīcībās tika saplēsts tualetes papīra turētājs un nozagts tualetes papīrs, savukārt pret kārtību, ka skolēniem un bērnudārzu audzēkņiem jāņem līdzi no mājām tualetes papīrs, savulaik iebilda audzēkņu vecāki un domes opozīcija. 2013.gadā deputāts Ģirts Kronbergs domes sēdē pat uzdeva jautājumu: “Vai domes darbiniekiem arī uz darbu jānes tualetes papīrs?”.