Jūras spēku flotiles kuģis "Tālivaldis" uzsāka dežūru NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā Baltijas un Ziemeļu jūrā līdz šā gada 31.decembrim.

Dienesta uzdevumus pildīs kuģa komandieris kapteiņleitnants Armands Grebežs un komanda vairāk nekā 45 karavīru sastāvā, informē Latvijas jūras spēki.

NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas štābā uz Lietuvas štāba un apgādes kuģa "Jotvingis" no 28.jūlija līdz 31.decembrim štāba plānošanas procesā pirmo reizi tiks iesaistīts arī pārstāvis no Latvijas Jūras spēku flotiles – virsleitnants Juris Andrejevs.

NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas galvenais uzdevumus ir būt gataviem veikt pretmīnu darbību jūrā noteiktā gatavības laikā. Ikdienā grupas kuģi piedalās apmācībā, veic manevrēšanas vingrinājumus, kuģošanas treniņu, piedalās arī militārajās mācībās, kurās iznīcina mīnas.
 
Kā viens no pakārtotajiem uzdevumiem ir patrulēšana, kuras laikā NATO klātbūtne tiek demonstrēta gan jūrā, gan krastā, ostu vizīšu laikā.

Šā gada otrajā pusē NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas komandvadību pārņems Lietuvas jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis Giedrius Premeneckas. Komandvadības štābs ir Lietuvas Jūras spēku kuģis "Jotvingis".

Plānots, ka šajā NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā dežurēs kuģi no Lietuvas, Polijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Beļģijas, Igaunijas un Latvijas. Kuģošana plānota Baltijas jūrā un Ziemeļu jūrā.

NATO Eiropas spēku virspavēlnieks ģenerālis Filips Brīdlovs aktivizēja pretmīnu grupas darbību 2014.gada 9.aprīlī, pamatojoties uz Ziemeļatlantijas padomes iepriekš pieņemto lēmumu pastiprināt kolektīvās drošības un spēku klātbūtnes pasākumus, šādi reaģējot uz krīzi Ukrainā. Pretmīnu grupas darbība īslaicīgi – kopš janvāra – bija apturēta.

Latvijas bruņotie spēki NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā  piedalās kopš 2007.gada, kad dežūrā tika norīkots kuģis "Namejs". 2008.gadā grupā dežurēja kuģis "Imanta" un 2009. gadā Vidusjūrā – "Tālivalds".

NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no četrām NATO Pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO Pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti un darbojas kā Tūlītējas reaģēšanas spēki.

NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena divām Alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas speciāli izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā ir spējīga nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā.