Otrdien, 15. augustā simts gadu jubileju atzīmēja liepājniece Edīte Ženija Dreimane, kuru bija ieradies sveikt Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš un Liepājas Sociālā dienesta pārstāvji. 14. augustā simts gadi palika arī liepājniecei Regīnai Gorbatovai, kurai sveiciens jubilejā nosūtīts uz Priekules slimnīcas sociālās aprūpes centru. Pavisam šogad Liepājā jau sveikti deviņi ilgdzīvotāji, kuri pārkāpuši simts gadu slieksni, portālu informēja Liepājas pilsētas Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Edīte Ženija Dreimane ir īstena liepājniece, dzimusi un nodzīvojusi mūžu Liepājā.  Arī visu savu darba mūžu līdz aiziešanai pensijā 55 gados viņa nostrādājusi par šuvēju vienā darba vietā – šūšanas fabrikā "Sprīdītis" Kuģinieku ielā, kura savulaik bija pazīstama ar saviem bērnu apģērbiem un gultasveļu. "Esmu kādreiz aizšujusi līdz Maskavai," joko simtgadniece.

Simtgadniecei piedzīvojusi savas dzimtas ceturto paaudzi – viņai ir divas mazmeitas, no kurām viena dzīvo Anglijā, četri mazmazbērni un viens mazmazmazbērns. Ģimenes lokā lielo jubileju plānots atzīmēt svētdien, kad visi radi kopā ar gaviļnieci dosies izbraukumā uz Šķēdi.   


Jautāta par sava  ilgā mūža "recepti", gaviļniece atklāj, ka ar zālēm daudz  neaizraujoties, bet lieto vitamīnus un katru rītu – pa ķiploka daiviņai ar medu. Visu mūžu ir smagi strādāts – daudzus  gadus kopts savs dārziņš privātmājā Cenkones ielā, bet vecumdienas šobrīd tiek pavadītas kopā ar meitu Dzintru dzīvoklī Dienvidrietumu mikrorajonā, kas ar savu spirgto jūras gaisu izrādījies labvēlīgs jau vairākiem simtgadniekiem. Uz pilsētas mēra jautājumu par mīļāko vietu Liepājā, simtgadniece nevilcinoties atbild, ka tā ir jūrmala Pērkones ielas galā, kur "kādreiz kā bērni pa pļavām dauzījāmies".

Sirmgalve jūtas samērā moža, pati pārvietojas pa istabu ar ratiņiem, apveltīta ar pietiekami asu prātu, joprojām lasa par spīti redzes problēmām. Televizoru gan skatoties maz, toties katru rītu pirmais tiekot izlasīts "Kurzemes vārds", lai uzzinātu par pilsētas jaunumiem.

Edīte Ženija Dreimane kopā ar ziediem un laba vēlējumiem no pilsētas mēra saņēma arī Liepājas valstspilsētas domes svētku pabalstu 150 eiro apmērā, kāds tiek piešķirts simts gadu vecumu sasniegušiem liepājniekiem veselības saglabāšanai un uzlabošanai.

Šogad svētku pabalsts simts un vairāk gadu jubilejā jau piešķirts deviņiem liepājniekiem, no kuriem ir astoņas sievietes un viens vīrietis. Pērn visa gada laikā sveikti seši simtgadnieki, bet līdz šim visvairāk gadus sasniegušais liepājnieks nodzīvojis 106 gadus.

Pašvaldība aicina liepājniekus būt atsaucīgiem un pašus informēt pašvaldību, ja kādam no tuvinieku vai radu loka tuvojas simts vai vairāk gadu jubileja. Pabalstu var saņemt katru gadu dzimšanas dienā pēc simts gadu sasniegšanas.

Simtgadnieka iesniegums par svētku pabalstu mēnesī, kad sasniegti simts un vairāk gadi, jānogādā Sociālajā dienestā. Iesniegums tiek pieņemts arī mājās, iepriekš par to informējot Sociālā dienesta darbiniekus pa tālruni 63 489 668. Tāpat iesniegumu Sociālajā dienestā var nogādāt personas radinieks, kaimiņš vai paziņa.