Liepājas "Jauniešu mājā" aizvadītajā sestdienā norisinājās informatīva lekcija, diskusija un radoša darbnīca "Neesi vienaldzīgs! Aculiecinieka efekts". "Pati nav vainīga!", "Ne[pie]ciet!", "Skaties vērīgāk, pamani vairāk!" – tie ir daži no pasākuma dalībnieku radītājiem uzsaukumiem vardarbības mazināšanai.


Apvienoto Nāciju Organizācijas starptautiskās kampaņas "16 dienas pret dzimumā balstītu vardarbību" laikā biedrība "Centrs MARTA" un tās brīvprātīgie veido izglītojošus pasākumus jauniešiem. Liepājas nodibinājums vērsa uzmanību aculiecinieku nozīmei un iespējamai rīcībai vardarbības gadījumos.


Lekcijā "Centrs MARTA" jaunatnes programmu vadītāja Madara Mazjāne informēja, kāpēc nepalikt vienaldzīgam, redzot neveselīgas attiecības un vardarbību citu cilvēku dzīvēs, un iepazīstināja ar aculiecinieka iesaistīšanās pamatsoļiem. Lai apturētu vardarbīgu uzvedību, svarīgi ikvienam līdzdarboties vides un normu radīšanā, kurā vardarbība netiek pieļauta. Iesaistīšanās, pamanot krīzes situāciju, iedrošina arī citus rīkoties līdzīgi.


Pasākuma dalībnieki diskutēja par to, kas ir veselīgas un kas – neveselīgas attiecības, pastāstot arī par pašu piedzīvoto. Tika analizētas dažādas situācijas un kritiski izvērtēta iespējamā rīcība un risinājumi. Vairāki interesenti atzina, ka viennozīmīgi pareizas rīcības katrā situācijā nav, jo tās ir kompleksas, un pirms iesaistīšanās ir jāizvērtē rīcības soļi, lai neapdraudētu savu drošību.


Pēcāk brīvā atmosfērā dalībnieki nodefinēja būtiskāko, ko lekcijas laikā ieguva, un pārvērta to īsā sauklī. Ar mākslinieces Ingrīdas Pičukānes atbalstu uzsaukumi tika uzrakstīti uz kartona un izgriezti, izveidojot grafiti trafaretu. Dalībnieki radīja plakātus, aktualizējot dažādas ar vardarbību saistītas tēmas. Piemēram, seksuālā vardarbība "nopelnīja" saukli "Pati nav vainīga!", fiziskā vardarbība – "Kliedz: Neaiztiec!", mobings darba vietā – "Ar varu dari labu?", sabiedrības tolerance pret vardarbību – "Ne[pie]ciet!", grūtības lūgt līdzcilvēku un speciālistu palīdzību izkļūšanai no vardarbīgām attiecībām, kādēļ apkārtējo vērība ir ļoti svarīga – "Skaties vērīgāk, pamani vairāk!".


Nākamie brīvprātīgo organizētie pasākumi notiks Rīgā – 7. decembrī pulksten 16 "M/Darbnīca" norisināsies lekcija "Mobings skolā un darbā. Kā uz to reaģēt?" un grafiti trafaretu darbnīca. Savukārt 9. decembrī pulksten 17 kinoteātrī "K. Suns" notiks īsfilmas "Mana bērnības ķermeņa atzīšanās" bezmaksas kinoseanss un pēc tā diskusija ar režisori Emīliju Karetņikovu un operatori Santu Helēnu Pedeli.


"Centrs MARTA" ir Latvijā vadošā sieviešu tiesību aizstāvības organizācija un sniedz profesionālu palīdzību un atbalstu ģimenē, partnerattiecībās piedzīvotas vardarbības un cilvēku tirdzniecības gadījumos. Kopš 2017. gada Liepājā darbojas biedrības filiāle.


Projekts "Drosme rīkoties!" tiek īstenots ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstniecības Latvijā un ASV Valsts departamenta Studentu pakalpojumu inovāciju fonda (AEIF) atbalstu.