Apstiprināts CSDD 7,84 miljonus eiro vērts projekts par elektrotransportlīdzekļu uzlādes infrastruktūras izbūvi Latvijā. Viena publiska uzlāde paredzēta Liepājā, vairākas uz šosejas A9.

Par to aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā. Projekta apstiprinātās kopējās attiecināmās izmaksas ir 7,84 miljoni eiro, no tiem 6,66 miljoni eiro paredzēti no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), savukārt 1,18 miljoni eiro – no valsts budžeta.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) projekta mērķis ir izveidot nacionālā līmeņa uzlādes infrastruktūras tīklu, kas nodrošinās elektrotransportlīdzekļu lietošanas iespēju visā Latvijas teritorijā, tādējādi novēršot braukšanas attāluma ierobežojumu.

Pirmajā kārtā uzlādes stacijas tiks izbūvētas uz Eiropas transporta tīkla (TEN–T) autoceļiem – 55 uzlādes stacijas, kā arī (otrajā kārtā) uz TEN–T autoceļus savienojošiem reģionālajiem autoceļiem – 163 uzlādes stacijas.

Kā portālu informēja CSDD Elektromobilitātes vadības un koordinācijas daļas priekšnieka vietnieks Pauls Beinarovičs, uz Rīgas – Liepājas šosejas uzlādes punkti atradīsies aptuveni ik pa 30 kilometriem. Liepājas virzienā tie plānoti Bikstos, Saldū, Pienavā, Durbē, Kalvenē u.c.. Paredzēts arī Nīcā un Rucavā. Liepājā publiskais ātrās uzpildes punkts varētu būt "Statoil" degvielas uzpildes stacijā Esperanto ielā. Reālais termiņš, kad tie varētu tikt pabeigti, ir nākamā gada vidus. Vienu automašīnu līdz 80 procentiem varēs uzlādēt aptuveni 30 minūšu laikā.

Tā kā šobrīd valstī ir reģistrētas 211 automašīnas, kas kā degvielu izmanto elektrību, rindām pie uzpildes stacijām nevajadzētu veidoties. Izveidojot infrastruktūru, pieaugs arī elektromobiļu skaits, un tad tiks būvētas papildus uzpildes stacijas.

Līdz šim Latvijā Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta atklātā konkursa "Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā – atbalsts elektromobiļu un to infrastruktūras ieviešanai" ietvaros ir izbūvētas 11 uzlādes stacijas, no kurām sešas atrodas Rīgā un pa vienai Siguldā, Gulbenē, Tērvetē, Talsu novadā.