Lai tiektos uz videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu un samazinātu kopējo transporta radīto piesārņojumu, veicinot tīrāku un ilgtspējīgāku vidi, AS "Liepājas autobusu parks", kas veic autobusu pārvadājumus Liepājas sabiedriskā transporta sistēmā, sniegs iespēju liepājniekiem trīs dienas pilsētas maršrutos testēt 2024. gadā ražotu jaunu pilsētas elektrisko zemās grīdas autobusu "Scania Fencer", informēja Liepājas pašvaldības aģentūra "Liepājas Sabiedriskais transports".

Otrdien, 26. martā, elektroautobuss tika prezentēts Liepājas valstspilsētas pašvaldības Izpilddirekcijas un mediju pārstāvjiem, kuri devās arī izmēģinājuma braucienā, lai novērtētu jauno autobusu darbībā un gūtu informāciju par tā tehniskajiem datiem.

Pasažieri autobusu varēs testēt trīs dienas – 28., 29. un 30. martā. 28. martā autobuss kursēs 6. maršrutā "Mirdzas Ķempes iela – Slimnīca (Biznesa centrs)", no M. Ķempes ielas izpildot reisus pulksten 6.49 (6A), 8.42, 10.42 un 12.21, savukārt no Biznesa centra pulksten 7.43, bet no slimnīcas pulksten 9.31, 11.31 un 13.07. 29. martā autobuss kursēs 3. maršrutā "Mirdzas Ķempes iela – Pulkveža Brieža iela", no M. Ķempes ielas izpildot reisus pulksten 7.44, 9.20, 11.13, 12.44, 14.22 un 16.34, savukārt no Pulkveža Brieža ielas pulksten 8.32, 10.10, 11.59, 13.29 un 15.14. 30. martā autobuss atkal kursēs 6. maršrutā, no M. Ķempes ielas veicot reisus pulksten 12.19, 14.04, 18.29 un 20.11, savukārt no slimnīcas – pulksten 13.05, 17.16 un 19.17.

Pasažieriem jāņem vērā, ka autobuss vizuāli atšķiras no citiem pilsētas maršrutos kursējošajiem autobusiem, bet tas ir aprīkots atbilstoši pasažieru pārvadāšanai, tostarp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un māmiņām ar bērnu ratiem, uz autobusa būs arī attēlots maršruta numurs un tas ir aprīkots ar biļešu kases terminālu un GPS datu atskaites sistēmu. Bet jāņem vērā, ka autobusā nebūs pieejama audio pieturu apskaņošana un ekrānu apraide, kā arī validatori, bet biļešu kontroli nodrošinās sabiedriskā transporta kontrolieri.

Elektroautobuss "Scania Fencer" F1 ir šīs sērijas pirmais saražotais eksemplārs, kas tika prezentēts pagājušā gada oktobrī Briselē, Eiropas lielākajā autobusu izstādē Busworld. 12,5 metru garajā autobusā ir 35 sēdvietas, kā arī papildus divas saliekamas sēdvietas.


Autobusu darbina ar 600 voltu spriegumu darbojošs 250 kW pastāvīgu magnētu sinhronais motors, kas darbojas vienmērīgi un ar zemu trokšņa līmeni. Elektroenerģiju glabā uz jumta un aizmugurējā daļā novietotas LFP (dzelzs-fosfāta) tipa baterijas. Šī tipa baterijas pašlaik tiek uzskatītas par visdrošākajām un ilgmūžīgākajām. Šajās baterijās tiek izmantoti ievērojami mazāk retzemju metālu, un tajās nav tādu problēmu radītāju kā niķelis, magnijs un mangāns. Autobusa ražotāja norādītais elektroenerģijas patēriņš ir no 0,75 līdz 1,5 kWh uz kilometru, savukārt 90 % no bremzēšanai patērētās enerģijas tiek novirzīti uz akumulatoru uzlādi.

Ņemot vērā, ka Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas Eiropas Savienībai kopumā un katrai dalībvalstij nosaka mērķrādītājus, iepērkot "tīru" un energoefektīvu autotransportu un Liepājā drīzumā beigsies līdzšinējais autobusu pārvadājumu līgums, aģentūra "Liepājas Sabiedriskais transports" strādā pie jaunās iepirkuma dokumentācijas gatavošanas. Tajā jāietver nosacījums, ka no iepērkamajiem autotransporta līdzekļiem 35 % ir jābūt "tīriem", savukārt no tiem 50 % jābūt bezemisiju, kas neizraisa nekādas tiešas izmešu emisijas, piemēram, pilnībā elektriskiem automobiļiem vai ūdeņraža degvielas elementu automobiļiem.

Liepājas valstspilsēta jau kopš 2012. gada ir pievienojusies starptautiskai iniciatīvai "Pilsētu mēru pakts" enerģētikas un klimata jomā, kā arī 2022. gadā apstiprināta kā viena no 100 Eiropas klimatneitrālajām un viedajām pilsētām līdz 2030. gadam. Liepājas valstspilsētas pašvaldība 2024. gada februārī ir aktualizējusi Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu 2030. gadam un Klimatpilsētas līgumu jeb apņemšanos, kas ir galvenais dokuments Klimatneitrālo un viedo pilsētu projektā. Ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānā ir paredzēti 17 pasākumi klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai, kur videi draudzīga sabiedriskā transporta pieejamība un popularizēšana ir noteikts kā viens no mērķiem.