Žurnāla "Playboy" jūlija numurā publicēta saruna ar kādreizējo Liepājas arhitektu, vēlāko Rīgas pašvaldības menedžeri Vilni Štramu, kuru 2008.gadā apcietināja par kukuļdošanu.

"Tas šķiet valdzinoši, kārdinoši, un tu izlem spert soli, kas patiesībā ir morāli degradējošs. Un to, ka ūdens jau izliets un to sasmelt vairs nav iespējams, saproti tikai pēc tam. Kad atpakaļceļa vairs nav..." – žurnālam atklāj Štrams.

"Par visu dzīvē ir jāatbild, katrs mūsu lēmums – gan pozitīvs, gan negatīvs – nesīs kādas sekas. Tas man tagad ir skaidrs par visiem simts procentiem. Ja iespējams, es gribētu nodot šādu mesidžu jauniešiem un arī visiem pārējiem, lai viņi varbūt padomā," teic Štrams, kurš, paša vārdiem runājot, ir "visu dzīvi viscaur veiksmīgs cilvēks, kurš savu kļūdu dēļ nonāca cietumā un kuram pēc soda izciešanas dzīve būs jāsāk no sākuma".

Štrams intervijā atklāj savas biogrāfijas detaļas – audzis Liepājā kopā ar mammu un vecomammu. Mājās vienmēr bijis "daudz mīlestības". Relatīvi trūcīgie apstākļi raisījuši spītu, un "pieaugušam vairs negribējās dzīvot ierobežoti".

Vēlāk Štrams mācījies Tallinas Mākslas universitātē, pēc tam Helsinkos – par arhitektu. Atgriezies Rīgā un nodibinājis savu privātfirmu, daudz projektējis.

"Visu dzīvi līdz pat aizturēšanai gāju tikai uz priekšu, tikai uz augšu un augšu," stāsta Štrams.

Sākot strādāt Rīgas domē, Štrams ātri ieguva statusu, kad bez viņa akcepta Rīgā "nebija iespējams atrisināt nevienu ar apbūvi saistītu jautājumu".

Štrams atzīst, "sistēma tevi ievelk, pie tevis nāk konkrēti politiķi ar konkrētiem lūgumiem. Un tu saproti, ka jācenšas tos izpildīt."

Sarunas turpinājumā viņš saka: "Un soli pa solim tu tajā visā ej iekšā. Un neapzinies riskus, lai gan tie, protams, ir jāapzinās. Tev nekad neliekas, ka tas var notikt ar tevi. Tu tikai turpini strādāt mašīnas labā."

2008.gada 14.februārī Štramam pakaļ atnāca KNAB darbinieki. 2011.gada 11.martā tiesa viņam piesprieda bargu sodu – astoņu gadus cietumā. Augstākā tiesa sodu samazināja līdz sešarpus gadiem, tagad Štrams gaida pēdējo – Augstākās tiesas kasācijas spriedumu.

"Katram ir jābūt tam, kas viņš ir, un nav jāspēlē spēles, kas nav viņējās. Es tas, kas es esmu, biju līdz darbam domē..." – tā Štrams.

Vairāk – gan par dzīvi cietumā, gan Štrama pārdomas – lasiet "Playboy" korespondenta Ivara Āboliņa sagatavotajā publikācijā.