Kultūras pārvalde sakopusi domnieka, laikraksta "Kurzemes Vārds" izdevēja, Liepājas latviešu teātra un operas dibinātāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Ernesta Ekšteina piemiņas vietu.

Uzlikta arī akmenī kalta piemiņas zīme.

"Vislielāko pateicību vēlētos izteikt sabiedrībai un aktīvistu grupai, kuri aktualizēja jautājumu par nesakopto un aizmirstībā pamesto piemiņas vietu. Mums atlika tikai atrast budžetā nepieciešamo finansējumu, veikt teritorijas labiekārtošanas darbus un izrādīt Ekšteinam pienākošos cieņu un godu," atzina Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks Nauris Lazdāns.

Lielu atsaucību izrādījis arī pašreizējais Ekšteinam kādreiz piederējušo Balkaišu māju (tās gan nav saglabājušās) un zemes īpašnieks Ivans Pumpurs.

"Ņemot vērā to, ka iepriekšējā gadā finansējums šādam mērķim netika piešķirts, iespēja sakopt piemiņas vietu radās tikai šogad. Kopumā ir sakopta teritorija aptuveni 400 m2 apmērā – izcirsti krūmi, zemes gabals attīrīts no kritušiem kokiem un celmiem, kā arī veikti citi labiekārtošanas darbi un uzstādīta akmenī kalta piemiņas zīme," pastāstīja Lazdāns.

Diemžēl piemiņas vieta atrodas diezgan patālu no piebraucamā ceļa – Vaiņodes novada mežainā apvidū, un pie tās var nokļūt tikai mērojot vairāk nekā kilometru garu ceļu pa aizaugušām takām un cauri privātīpašumam. Tādēļ piemiņas vieta nav īpaši viegli pieejama nejaušiem apmeklētājiem.

Darbu un piemiņas akmens kopējās izmaksas ir aptuveni 4000 eiro.

Kā atklāja Lazdāns, konkrētais akmens, no kā izgatavota piemiņas zīme, ir atrasts tuvējā apkaimē, un tas ir ar īpašu un interesantu struktūru. Lai atrastu piemiņas vietai derīgu akmeni, nācies veikt vairākkārtīgus meklējumus, un tikai ceturtajā meklējuma reizē akmeņkalis Leons Visockis atradis piemērotu akmeni piemineklim.

Uzstādītā piemiņas akmens augstums ir apmēram 1,20 metri.

Portāls jau rakstīja, ka 2016.gada nogalē pēc  Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieka Naura Lazdāna ierosinājuma pašvaldības iestāžu pārstāvji apmeklēja ārsta, mecenāta, Liepājas Goda pilsoņa Ernesta Ekšteina atdusas vietu Vaiņodes pusē (agrāk Embūtes pagastā), Balkaišu kapos.

Dažus mēnešus pirms tam meklēšanas vienības "Leģenda" puiši Ronalds Reinholcs un Alberts Tihonovs kopā ar agrāko Ekšteinu kaimiņieni Līviju Sproģi bijušajā kapsētā nejauši zemē uzgāja kokā darināto Ekšteina kapa plāksni (to veidojuši Liepājas lietišķās mākslas vidusskolas audzēkņi vēl direktora Jāņa Sudmaļa laikā). Diemžēl ne kapsēta un pat ne kapavieta, tāpat kā Balkaišu mājas līdz mūsdienām nav saglabājušās.

Ernests Ekšteins (28.08.1872. Lielgramzdā –16.10.1941. Liepājā) bija ārsts un ievērojams sava laika sabiedriskais darbinieks: domnieks, Liepājas Latviešu biedrības un Liepājas Latviešu mākslas veicināšanas biedrības līdzdibinātājs, Liepājas latviešu teātra un operas dibinātājs, ilggadējs teātra direktors, Liepājas un Lejaskurzemes ārstu biedrības dibinātājs, laikrakstu "Kurzemes Vēstnesis" un "Kurzemes Vārds" izdevējs un trešais pēc skaita redaktors, Liepājas Ostas saimniecības vadītājs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris un Liepājas Goda pilsonis.