Katru gadu 15. oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta "Starptautiskā Baltā spieķa diena", kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz cilvēku ar redzes invaliditāti ikdienu un vajadzībām, informē Liepājas Neredzīgo biedrības Sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni, Liepājas Neredzīgo biedrība aicina ikvienu iesaistīties dažādās aktivitātēs, kā Atvērto durvju dienas, ekskursijas pa biedrību aizsietām acīm empātiskas pieredzes iegūšanai un cilvēku ar invaliditāti darināto rokdarbu izstāde; autovadītāji aicināti būt vērīgiem uz ceļa Ielu akcijas laikā.

No 13. līdz 15.oktobrim (ieskaitot) pulksten 10 – 15 Liepājas Neredzīgo biedrībā varēs apskatīt cilvēku ar invaliditāti darināto rokdarbu izstādi – klūgu pinumus, filcēšanas, ādas un keramikas izstrādājumus. Tāpat interesenti aicināti klātienē iepazīties ar Liepājas Neredzīgo biedrību, tās biedriem un viņu ikdienu. Tikšanās notiks ekskursiju veidā, kuras vadīs biedrības valdes loceklis un pieredzējis gids Aigars Bušs. Ekskursijas laikā būs iespēja izstaigāt biedrību ar aizsietām acīm un balto spieķi, lai izprastu neredzīga cilvēka ikdienu. Ekskursijām nepieciešams iepriekš pieteikties, zvanot uz Liepājas Neredzīgo biedrības biroju pa tālr. 22007874 vai 63431535.

15.oktobrī pulksten 9 – 10 Jūras ielā, Liepājā tiks rīkota gadskārtējā Ielu akcija, kas katru gadu tiek rīkota sadarbībā ar Valsts policiju un informē sabiedrību par cilvēkiem ar redzes invaliditāti. Latvijas ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka autotransporta vadītājam jebkurā gadījumā, arī ārpus gājēju pārejām, jāpalaiž garām neredzīgi gājēji, kas rāda signālu ar balto spieķi. Vietās, kur visbiežāk pārvietojas neredzīgi un vājredzīgi cilvēki, tiek uzstādīta arī īpaša ceļazīme "Neredzīgi gājēji", taču nereti ārpus šīs zīmes darbības lauka cilvēki ar balto spieķi netiek ievēroti un laisti pāri ceļam.

Šī akcija ir atgādinājums autovadītājiem būt uzmanīgiem un palaist pāri brauktuvei neredzīgus cilvēkus. Ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam tiek atgādināts, ka arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki piedalās ceļu satiksmē un ir atpazīstami pēc baltā spieķa.

Šogad, ņemot vērā valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus, Liepājas Neredzīgo biedrības Baltā spieķa dienas svinības tika sadalītas 2 daļās. Pirmā daļa tika aizvadīta 2. oktobrī sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā "Dvēseles veldzes dārzs", otrā tiks rīkota 15. oktobrī Liepājas Neredzīgo biedrībā brīvprātīgajiem, biedriem un viesiem, kuri aktīvi līdzdarbojušies cilvēku ar invaliditāti dzīves kvalitātes celšanā un saņēmuši īpašus ielūgumus. Pasākuma mērķis ir sagādāt svētku sajūtu un atzīmēt gada laikā padarīto gan Liepājas pilsētas domes, gan Sabiedrības integrācijas fonda, gan citu projektu ietvaros.

Pasākumi notiek Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Nevalstisko organizāciju sociālās iekļaušanas projekta "Vērtīga un aktīva katra diena Liepājā" 2020 Nr. 1./20/SOC ietvaros. Pasākumu finansiāli atbalsta arī Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem projekta "Iespēju laiks – vērtīgai attīstībai un izaugsmei" ietvaros. Par projekta "Iespēju laiks – vērtīgai attīstībai un izaugsmei" saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.