Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) otrdien, 16. oktobrī, sēdē noraidīja 13. Saeimā nepārvēlētās Aijas Barčas (ZZS) iesniegumu par vēlēšanu rezultātu pārskaitīšanu.

Noraidīts arī otra ZZS nepārvēlētā politiķa Jāņa Klauža (ZZS) iesniegums, portālu irliepaja.lv informēja Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK).

Lai gan divi vēlēšanu komisijas locekļi (viena no tām – ZZS pārstāve) iebilda pret lēmumu, pieci komisijas locekļi nobalsoja par lūguma noraidīšanu.

CVK arīdzan lēma par rezultātu pārskaitīšanu Kurzemes apgabala iecirkņos, kuros balsu skaitīšana notika manuāli. Šo priekšlikumu atbalstīja trīs komisijas locekļi, bet "pret" bija četri.

Sēdē piedalījās arī ilggadējā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča.

Cimdars sēdē informēja, ka ir 1087 neapstrīdēti protokoli, un ir saņemti divi iesniegumi pārskatīt rezultātus.

Portāls delfi.lv raksta, ka Cimdars arī skaidrojis, kā notiek balsu skaitīšana elektroniski, proti, ieskenējot visus derīgos biļetenus. Šādu kārtību CVK izmanto kopš 2011. gada. Katra biļete ir viens fails, kuru vēlāk apstrādā. Pēc svītru koda atpazīst, pie kura vēlēšanu apgabala zīme pieder, kuras vēlēšanas un saraksts tas ir. Sarakstus sašķiro pa mapēm. Tad skaita "plusiņus" un svītrojumus.

Par Latvijas rezultātu skaitīšanu Cimdars izteicies, ka tā ir "caurspīdīgā kaste". Tas nozīmē, ka lēmumu par "plusu" vai svītrojumu ieskaitīšanu pieņem vairāki CVK locekļi. "Biļetes ir redzamas visiem klātesošajiem. Ticamība ir daudzkārt lielāka," paudis Cimdars. Viņš uz ekrāna parādījis, kā izskatās ar elektroniski ieskenēts saraksts. Programma atpazīst melno punktu daudzumu rombiņā līdzās deputāta amata kandidāta vārdam un izvēlas – apvilkt to vai neapvilkt. Pēc tam CVK locekļiem ir jāizvērtē, vai tas tiešām ir "plusiņš", nevis nejaušs svītrojums.

Kurzemē gan vairums iecirkņos balsu skaitīšana elektroniski nenotiekot, un vienīgais veids, kā pārliecināties par vēlēšanu iznākumu šajos iecirkņos, ir vēlreiz pārskaitīt balsis, atklājis Cimdars. Liepājā gan visos iecirkņos tiek lietots skeneris, irliepaja.lv apliecināja Liepājas Vēlēšanu komisijā.

Taču neviena  iecirkņa darbs šajās vēlēšanās nav apstrīdēts, tāpēc CVK ieskatā pārskaitīšana ir lieka.

Barčai paskaidrots, ka fizisku saslimšanu gadījumā vēlēšanu biļetenu palīdzēt aizpildīt var jebkurš, kuram konkrētā persona to ir atļāvusi. Savukārt psihisku saslimšanu gadījumā personai jāizsaka brīva griba, proti, jāienāk iecirknī. Bet tālākais uzdevums ir personas pašas ziņā. Tāpēc CVK pansionātiem savlaicīgi nosūtījis vēlēšanu zīmes, lai tur mītošās personas var iemēģināt izvēles izdarīšanu.

Lai izvērtētu iesniegumus un kliedētu deputātu bažas, CVK sasauca sēdi, kurā aicināja piedalīties arī Barču un Klaužu.

CVK arīdzan norādīja, ka neviena vēlēšanu iecirkņa balsu skaitīšanas protokols Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajos termiņos nav apstrīdēts.