16.oktobrī pulksten 17 muzejā atklās ostas vēsturei veltītu izstādi "Liepāja – Helifaksa – Ņujorka", kas stāsta par nozīmīgu posmu Liepājas vēsturē – emigrantu kustību caur Liepājas ostu.

Kā informē Liepājas muzeja galvenā speciāliste Kristīne Skrīvere, 19. gadsimta beigas, 20. gadsimta sākums Liepājā ir ekonomiskā uzplaukuma laiks. Straujā infrastruktūras attīstība, ostas padziļināšanas un pārbūves darbi ieved Liepāju jaunā pārmaiņu laikmetā.

Gandrīz 30 gadus Liepāja bija viens no vadošajiem iedzīvotāju izceļošanas centriem Krievijas impērijā. Iedzīvotāju emigrācija caur Liepājas ostu 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā bija viens no Liepājas attīstības veicinošajiem faktoriem.
Atvēra jaunas viesnīcas, veikalus, kafejnīcas, salonus, kas īsā laikā iezīmēja pilsētas jaunos vaibstus un ieskandināja Liepājas vārdu globālā mērogā.

Tieša nozīme emigrācijas kustībā caur Liepājas ostu bija Liepājas – Romnu dzelzceļam, kas savienoja Liepāju ar visas Krievijas impērijas dzelzceļa tīklu un atviegloja emigrantu nokļūšanu no vistālākajām impērijas guberņām Liepājā.
Otrs nozīmīgs aspekts bija jau tam laikam attīstīta kuģu satiksme – sākotnēji savienojot Liepāju ar citām Eiropas ostām – Brēmeni, Rostoku, Hulli utt., vēlāk – 1906.gadā atklājot tiešo satiksmes līniju Liepāja – Ņujorka, kurai vēlāk pievienoja Kanādas ostu Helifaksu.

Emigrantu vislielākais pieplūdums un emigrācijas viļņa kulminācija ir saistīta tieši ar Liepājas – Ņujorkas līnijas atklāšanu. Daudzi uzņēmīgi cilvēki saprotot, ka ar emigrāciju var labi nopelnīt dibināja emigrantu pārvadāšanas firmas, organizēja emigrantu vervēšanu Krievijas impērijas nabadzīgākajās guberņās, izmantojot iedzīvotāju slikto sociālekonomisko stāvokli, politisko situāciju valstī, izveidoja ienesīgu biznesu un pelnīja uz pieaugošās iedzīvotāju emigrācijas rēķina.
Izstāde "Liepāja – Helifaksa – Ņujorka" netieši sasaucas ar mūsdienu politisko situāciju un bēgļu emigrācijas vilni Eiropā. Vai emigrācijas iemesli un cēloņi 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā ir līdzīgi mūsdienu bēgļu izceļošanas iemesliem? Vai izceļotāji toreiz, ierodoties jaunajās mītnes vietās ASV, Brazīlijā vai Austrālijā bija nodrošināti ar sociāliem pabalstiem, nodrošinātām darba vietām un pārtikušu dzīvi?

Visi šie un vēl citi jautājumi tiks apskatīti jaunajā Liepājas muzeja izstādē. Papildus informatīvam materiālam, sadarbojoties ar muzeju un pētniecības centru "Latvieši Pasaulē" tiks izstādīti arī unikāli eksponāti kuri līdz šim Latvijā nav tikuši izrādīti – oriģināla prāmju līnijas Liepāja – Ņujorka ceļojuma biļete, ASV naturalizācijas dokumenti, American Express pārskaitījuma kvīts un daudzi citi tā laika raksturojoši un emigrantiem, kuri izceļoja caur Liepājas ostu piederējuši materiāli.
Vēsturiskie fotomateriāli tiks parādīti modernā risinājumā – projekcijā, tās autors ir multimediju mākslinieks Andris Vētra. Sadarbībā ar Liepājas Valsts tehnikuma audzēkņiem un pedagoģi Līgu Jaunzemi ir izveidota interaktīva karte, kas iezīmēs kuģu maršrutus.

Izstāde Liepājas muzejā skatāma līdz 2016. gada 27. martam, ieeja bez maksas.