26.aprīlī pulksten 18 "Jauniešu mājā" būs starts inovatīvam mākslas projektam "Mans pilsētas PORTRETS", kura autors – Madars Markus-Narvils.

"Liepāja – Jauniešu galvaspilsēta" atklāšanā bija iespēja iepazīties ar Madara Markus-Narvila projektu "Paplašinātā Realitāte/PORTUGĀLE".

Kas ir "Paplašinātā realitāte" ?
Principā, papildinātā vai paplašinātā realitāte ir mūsdienu tehnoloģiju rīks, kas ar viedtālruņu palīdzību ļauj papildināt vai paplašināt reālo mums redzamo vidi – līdzīgi kā spēle “Pokemon GO". Manis izveidotā “Paplašinātā Realitāte" – ir Facebook vietne, kas ļauj apvienot mākslu un tehnoloģiju, kurā tiks atspoguļoti manis veidoti projekti, kā arī interesenti varēs uzzināt daudz ko jaunu par šo radošo nozari. Veidosim jaunu pieeju un redzējumu mākslas nozarei mijiedarbojoties ar paplašināto realitāti – reālo – nereālā un nereālo – reālā!

Kā radās ideja  par projektu "Paplašinātā realitāte"?
Projekts "Paplašinātā realitāte" bija mans maģistra darbs (studēju Liepājas Universitātē, Humanitāro zinātņu fakultātē mākslas nodaļā).  Ideja par paplašināto realitāti mani sāka interesēt  jau 2007.gadā. Tas bija brīdis, kad uzzināju par šādas lietas esamību. Jau tad man aizrāva šī tēma, taču likās neiespējama. Tobrīd strādāju Rīgā “DR arhitekti" birojā, līdz ar to interese par šo rīku pielietojamību tika saistīta ar projektēšanu. Redzēju, ka ir iespēja, piemēram, uzprojektēt māju, un ar viedtālruņa palīdzību  parādīt klientam, kā tā izskatītos realitātē… Vēlāk, 2011. gadā, sāku strādāt “VMS" arhitektu birojā kā arhitekta palīgs un interjera dizainers. Tobrīd biju jau apguvis dažādas datorprogrammas un viena no šīm programmām piedāvāja iespēju izdrukāt mēbeles attēlu uz papīra lapas, nolikt to uz grīdas un ar viedtālruņa palīdzību apskatīties, kā tā izskatīsies realitātē telpā.

Sākot studēt maģistrantūrā, bija jāizvēlas radošs process, kurš pilnveidotu gan mani, gan būtu pietiekami aktuāls maģistrantūrai. Gribējās parādīt, ka mākslu, kas ir radīta ar roku,  var savienot ar tehnoloģiskajiem resursiem un izveidot pavisam kaut ko jaunu.

Gleznas, kuras redzam, ir aisberga redzamā daļa. Tas, kas ir iekšā, redzams pielietojot paplašinātas realitātes aplikāciju, ir galvenais objekts, kas nes darba ideju un iedvesmoja gleznas tapšanā. “Paplašinātās realitātes" Facebook lapu radīju ar domu, ka ar laiku arī citi varēs tur publicēt savus darbus.  Nākošais projekts ir "Mans pilsētas PORTRETS". Šo projektu veidošu citādāk, apzinoties kļūdas, kuras pieļāvu veidojot "Portugāli".

Kāpēc izstādes kopumam ir nosaukums "Portugāle"?
Visi izstādes darbi "Paplašināta Realitāte/PORTUGĀLE" ir tapuši Portugālē.  Sākumā to gribēju nosaukt vienkārši: "Paplašinātās realitātes mijiedarbība ar mākslu". Tā saucās mans maģistra darbs, taču, runājot ar cilvēkiem, man bieži uzdeva jautājumu, ko tas nozīmē. Kāpēc Portugāle? Darbi ir tur tapuši, kopā pieci izstādes darbi kuros ir pieci videomateriāli.

Kā radās ideja veidot projektu "Manas pilsētas PORTRETS" ?
Izveidojot "Portugāles" darbus, vēlējos izstrādāt kaut ko pavisam citādāku un iedvesmojos no kļūdām, kuras pieļāvu iepriekš. Likās aizraujoša doma piesaistīt jauniešus, kuri identificējas ar pašu pilsētu. Ir ļoti interesanti, kad pie viena projekta darbojas dažādas personības. Sākotnēji bija doma iesaistīt cilvēkus no ielas, kā piemēram, tantiņu no tirgus, noklausīties viņas stāstu, par pieredzi un dzīvi Liepājā.  Šādā veidā izveidot tādu kā kopumu , kas veidotu Liepājas iedzīvotāju portretu, tā būtu iespēja atdzīvināt viņu stāstu. Kad iedomājos piedāvāt LBJC “Jauniešu māja" izstādīt savus darbus, iedegās tā idejas lampiņa, ka varētu uzreiz iesaistīt jauniešus manā nākamajā projektā. Kāpēc neparādīt jauniešiem  jaunu ceļu, iedvesmu, ka arī viņi var radīt kaut ko līdzīgu un būt inovatīvi un radoši.

Vienu brīdi Liepājas 15. vidusskolā pasniedzu tehnisko grafiku un  Liepājas Raiņa 6. vidusskolā pasniedzu 3D arhitektūras modulēšanu. Esmu redzējis, ka jauniešiem nav sava nākotnes redzējuma, tādi kūtri, nav pašiniciatīvas, taču es esmu citādāks. Jau 8.klasē zināju, kā un kur sevi attīstīt. Uzskatu, ka šis projekts būtu pietiekoši labs veids kā sadarboties ar jauniešiem, izveidot "Manu pilsētas PORTRETU", tādā veidā iedvesmot viņiem būt radošiem. Parādīt, ka pietiek ar mazumiņu un pārējais nokārtosies, kā arī pastāstīt savu stāstu, lai sāk domāt, ko viņi vēlās sasniegt, iedvesmot viņus.

Ceru, ka "Mans pilsētas PORTRETS" ietvaros jauniešiem radīsies interese, tas nav nekas sarežģīts, neprasa nekādus sarežģītus rīkus, lai to īstenotu.

Kad sāksies projekts "Mans pilsētas PORTRETS"?
Pats projekts pēc būtības ir sācies. Šobrīd ir informatīvais posms, bet radošais process sāksies no 26.aprīļa pulksten 18 BJC "Jauniešu mājā" telpās, kur iepazīstināšu jauniešus ar ideju  un plānu, kādu veida sadarbību saskatu. Tie, kuri vēlēsies piedalīties, būs nepieciešams aizpildīt anketu. Ar jauniešiem vēlos veidot koleģiālas attiecības. Nākamais posms būs 12.maijā pulksten 14, kad uz Liepāju brauks Baiba Rubīna (foto/video māksliniece), Dāvids Rubīns (arhitekts)  un Ainārs Kļaviņš (aplikācijas Overly dibinātājs). Kopā ar jauniešiem veidosim diskusiju, konkretizēsim mērķi un veidolu. Šobrīd gan nezinu, cik dalībnieku  pieteiksies, lai īstenotu projektu, tik pat labi tie varētu būt tikai divi, bet kopumā būtu nepieciešami aptuveni 12 cilvēki, lai varētu izstrādāt 12 darbus. Laika posmā līdz 12.augustam centīsimies izstrādāt visus jauniešu piedāvātos darbus. Liepājā 12. augustā “Jauniešu galvaspilsētas" svētku ietvaros būs pasākums, kura laikā varēs apskatīt darbus. Šie darbi pilsētas vidē atradīsies līdz 30. septembrim. Koncepts ir izstrādāts, šobrīd jāieliek saturs.    

Vai ir iespējams atrast atbalstu šāda veida projektiem?
Ir tā, ka tad, kad izdzirda par projektu, vai nu nav dzirdēts un redzēts vai arī ir kaut kas redzēts.  Liepājas  Raiņa 6. vidusskola (pats esmu šīs skolas absolvents) mani mazliet ir atbalstījusi , jo viņiem ir tehniskais aprīkojums. Aizņēmos planšetes gan uz "Liepāja – Jauniešu galvaspilsēta" pasākumu, gan uz maģistra darba aizstāvēšanu, liels paldies par to. Ir kaut kāda noteikta cilvēku kategorija, kas noteikti ir kaut ko no maniem darbiem redzējuši  un  ir ieinteresēti un  ir cilvēku kategorija, kas neko nav dzirdējuši. Nav tā, ka atbalsta vai neatbalsta, bet vairāk ir tādu cilvēku, kuri nesaprot, priekš kam tas ir vajadzīgs . Finansiāli ir tā, ka projekts "Portugāle"  ir no mana budžeta. Ir cilvēki, kuri nodarbojas ar makšķerēšanu un medībām, arī viņiem ir jāiegulda savos hobijos, lūk arī es ieguldu. Tā ir mana radošā izpausme. Projektam "Mans pilsētas PORTRETS" atbalsts ir no Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes. Jāsaka paldies viņiem, ka novērtēja.  Varēsim izdrukāt mākslas darbus, iznomāt metāla stendus  un izvietot tos pilsētas vidē.  Bez šī atbalsta noteikti pats to nepavilktu, un būtu jāiet meklēt  vairāki sponsori. Pašlaik projektu atbalsta vairāki uzņēmumi, gan ar saviem resursiem, gan finansiāli, kā piemēram “Māras Lācis", “Coffee Lovers", “DR arhitekti" un “Overly". “Mans pilsētas PORTRETS" ir organizēts kā izglītojošs, inovatīvs un radošs kultūras pasākums, kas rezultējas pilsētas vides izstādē.

Kur rodi velmi iet un darīt?
Tas laikam nāk no tāda cilvēciskā faktora, apmierināt savas ambīcijas. Ja esi aktīvs cilvēks un saņem pietiekoši daudz informācijas no dažādiem avotiem, un tev smadzenes darbojas, aktivizējas pašiniciatīva.  Katrs no mums laiku pavada dažādi. Es savu brīvo laiku pavadu šādi. Jo vairāk darīsi, jo vairāk varēsi paspēt izdarīt. Ir jāinteresējas, kas notiek sabiedrībā, kas notiek Liepājā, Latvijā. Kāpēc iesniedzu Kultūras pārvaldē "Mans pilsētas PORTRETS" projektu, tāpēc, ka pilsēta piedāvāja tādu iespēju – tā ir jāizmanto. Vienkārši nebaidīties iet uz priekšu un darīt!

Ar šo projektu gribu ne tikai parādīt, ka ejam un darām, bet ar savu stāstu iedvesmot kādu citu sākt darboties.