Liepājas teātris savā mājaslapā raksta par 10.augustā traģiski aizgājušajiem kolēģiem Inesi Jurjāni un Uldi Stelmakeru. Atvadīšanās no aktrises piektdien, 15.augustā, pulksten 10 teātrī.

Māksliniece no teātra tiks izvadīta pēdējā gaitā uz Piņķu kapiem. Par Ulda Stelmakera izvadīšanu informācija vēl tiks precizēta.

Pēc divām nedēļām Inese Jurjāne (23.08.1964-10.08.2014) būtu svinējusi pirmo nopietno dzimšanas dienu, teikts kolēģu rakstītajā nekrologā. Jubilejas izrāde jau bija teātra plānos: jauno aktieru iestudējumā „Šikās kāzas” Inese būtu ielekusi apsviedīgās topošās sievasmātes Dafnes lomā. Viņa bieži spēlēja kopā ar jaunajiem – gaiša un slaida, gandrīz neatšķirama „Pūt, vējiņi!” dejojošo meitu pulkā.

Gaiša un slaida viņa arī ienāca savā vienīgajā Liepājas teātrī pēc Oļģerta Krodera vadītā kursa beigšanas Konservatorijas Teātra fakultātē 1986.gadā, gaišzilajām lomām šķietami nolemta. Nenojaušot, ka viņai, rīdziniecei, pilsēta pie jūras kļūs par likteni.

Mellija no „Vējiem līdzi” bija Ineses pirmā lielā loma, un tajā atklājās, ka aiz trauslās blondīnes ārienes patiesībā slēpjas dzelzs stiegras. Redzīgākie režisori to lika lietā. Arnolda Liniņa „Skroderdienās Silmačos” Ineses Antonija nāca, rasā kājas sabridusi, puķu pilnām rokām – tik jauna un laimīga, ka, Aleksī viļoties, sirds vāks krita jo smagāk. Kroders viņā ieraudzīja Solveigu saviem pieciem Pēriem Gintiem – gana stipru, lai gaidītu. Mārtiņš Eihe savos uzvedumos „Zilā” un „Citi balti krekli” varbūt visvairāk ļāva nojaust, cik neatšķetināmi spēks un vājums, dzelzs un maigums sapinies Ineses dabā un varonēs Lindā un Bellā.

Dzīvei spēka nepietika. Jūra izrādījās stiprāka.

Uldis Stelmakers (22.02.1959 – 10.08.2014) ieradās Liepājā 1982.gadā pēc studijām Ļeņingradas Kultūras institūtā ar režisora diplomu kabatā. Pat pēc daudziem gadiem kopā ar kolēģiem aizbraucis uz jaunības pilsētu, viņš prata izvest pa taisnākajiem ceļiem cauri vecās Pēterburgas pagalmiņiem, zināja, kurās tējnīcās ir garšīgākās pankūkas un pīrādziņi.

Stalts augums, laba balss, vīrišķīga stāja – tābrīža teātra vadītājam Oļģertam Kroderam nebija šaubu, ka tāds aktieris trupā noderēs. Jaunie varoņi nāca viens pēc otra, tur bija Jaņuks „Trīnes grēkos” un Varis „Maijā un Paijā”, vesela rinda paklausīgu un nepaklausīgu dēlu ārzemju lugās, un nozīmīgākais starp tiem bija Pablo „Trešajā vārdā”, dabasbērns ar skaidru izpratni par labu un ļaunu. Tāpat kā to saprata Hamleta draugs un otrais es Horācijs. Uldim piemita humors un mēra sajūta, tāpēc viņa komiskie tēli bija smieklīgi, bet nekad ne apsmieti – kā Joske „Skroderdienās”, dons Bazilio „Figaro kāzās” vai Beralds „Iedomu slimniekā”.

Uldis bija teātra profesionālis, lai gan reālā dzīve prasīja savu, un viņš izšķīrās darīt arī citus darbus. Taču ikreiz, kad teātrim vajadzēja, Uldis atgriezās un padarīja savu darbu labi. Arī tagad, pēc vairāku gadu pārtraukuma, teātris sauca un Uldis Stelmakers nāca, lai spēlētu Pudiķi, varoņa tēvu, topošajā izrādē „Indulis un Ārija”. Neaizvietojamu cilvēku neesot. Bet tas jau nenozīmē, ka nepaliek sāpes un tukšums.

Jau vēstīts, ka 10.augustā Nīcas novada Nīcas pagasta Bernātos, peldoties jūrā, noslīkuši aktieri Inese Jurjāne un Uldis Stelmakers.

Stelmakers arī bija Liepājas Kapsētu pārvaldes vadītājs.

Aģentūra LETA, raksta ka vakar vakarā Kurzemē trīs cilvēki – vīrietis, sieviete un viņas pusaugu meita – devušies peldēties jūrā, bet krastā atgriezusies tikai jaunākā peldētāja. Viņas māte noslīkusi, bet vīrietis jūrā pazudis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informējis aģentūru, ka pulksten 21.59 saņemta informācija, ka Nīcas novada Nīcas pagasta Bernātos divi cilvēki – vīrietis un sieviete – peldoties pazuduši jūrā. Ar viņiem kopā peldējusies arī 13 gadus vecā sievietes meita, kura pašas spēkiem izpeldējusi krastā.

Pārmeklējot vietu, kur trijotne peldējās, glābēji apmēram 80 metrus no krasta atrada 49 gadus veco meitenes māti noslīkušu, bet vīrietis bija pazudis. Iestājoties tumsai, VUGD darbinieki meklēšanu pārtrauca, bet notikuma vietā palika Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra ("MRCC Riga") speciālisti.

Ulda Stelmakera mirstīgās atliekas atrastas 11.augusta rītā.