Pasažieru pārvadātājs ar autobusiem AS "Liepājas autobusu parks" (LAP), kas augustā un septembrī autobusa vadītāju trūkuma dēļ nav nodrošinājis virkni reisu, vēstulē satiksmes ministram Kasparam Briškenam (P) aicina kopīgi risināt samilzušās problēmas pasažieru pārvadājumu nozarē, aģentūru LETA informēja LAP pārstāvji.

LAP norāda, ka, ņemot vērā tirgus īpatnības, viens pārvadātājs neatrisinās nozares kopējo problēmu, tādēļ kompānija ir pārliecināta – ilgtermiņa risinājumi nozares un sabiedriskā transporta sistēmas pilnveidošanai iespējami, tikai kopīgi sadarbojoties pārvadātājiem, Satiksmes ministrijai un Autotransporta direkcijai (ATD).

Tostarp kompānijā atzīmē, ka LAP vairākkārtēji ir vērsis lēmumpieņēmēju uzmanību uz to, ka ar būtiskiem izaicinājumiem saskaras visa pasažieru pārvadājumu nozare, ne tikai atsevišķi komersanti.

Starp attiecīgajiem izaicinājumiem kompānijas pārstāvji min fundamentālu autobusu vadītāju trūkumu, autobusu vadītāju vecumu un atbilstošu kvalifikāciju, neadekvāto situāciju tirgū, kad daļa komersantu izpilda sabiedrisko pasūtījumu ilgtermiņa līgumu ietvaros, kas tika noslēgti, vadoties pēc jaunas ATD izstrādātas koncepcijas, kamēr citi sabiedriskā transporta pārvadājumu pakalpojumu nodrošina pamatojoties uz pagaidu līgumiem pēc citiem noteikumiem.

Tāpat LAP starp nozares izaicinājumiem min ģenerālvienošanās trūkumu, iniciatīvas trūkumu indeksēt pakalpojuma cenas, neskatoties uz fundamentālām izmaiņām degvielas un atalgojuma tirgū, kā arī pašvaldībām piederošo uzņēmumu stāvokļa un priekšrocību izmantošanu strādājot brīvajā tirgū, lai gan pakalpojumus būtu iespējams uzticēt privātajam sektoram.

Pēc LAP pārstāvju minētā, nozarei problemātisks šķiet arī esošais darba nespējas lapu izsniegšanas regulējums.

LAP norāda, lai nodrošinātu reisu izpildi, LAP veic autobusu vadītāju relokāciju, veic dažādus loģistikas pārplānošanas pasākumus, strādā pie jaunu vadītāju piesaistes un īsteno citus pasākumus, lai nodrošinātu pakalpojumu visos maršrutos.

Tāpat LAP apliecina gatavību piedalīties ģenerālvienošanās izstrādes un noslēgšanas veicināšanas procesos. Šos jautājumus, LAP paustā, risinātu mērķtiecīga nozares spēlētāju un lēmumpieņēmēju sadarbība.

Jau ziņots, ka LAP augustā maršruta tīkla daļā "Pierīga" neizpildīja virkni reisu, tostarp lielākā daļa atcelto reisu bija Ķekavas virzienā. Savukārt septembrī starp kompānijas neizpildītajiem reisiem lielākoties ir reisi uz un no Liepājas.

ATD pārstāvis Viktors Zaķis iepriekš skaidroja, ka maršruta tīkla daļu "Pierīga" apkalpo pārvadātāju apvienība, kurā ietilpst LAP, SIA "Latvijas sabiedriskais autobuss" un AS "Nordeka". Atbilstoši noslēgtajam līgumam apvienības visi trīs dalībnieki ir pilnā mērā atbildīgi par reisu izpildi attiecīgajā maršrutu tīklā. Atbilstoši līguma nosacījumiem ATD nolēma nemaksāt apvienībai par reisiem, kuri nav izpildīti, kā arī piemēroja maksimālo līgumsodu 500 eiro apmērā par neizpildītajiem reisiem.

LAP apgrozījums pagājušajā gadā bija 17,839 miljoni eiro, kas ir par 15,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa samazinājās vairākkārt un bija 190 731 eiro.

Pēc Konkurences padomes 2022.gada 29.marta lēmumā par Konkurences likuma pārkāpuma konstatēšanu LAP darbībās uzņēmuma mazākuma akcionārs (34,85%) ir Liepājas pašvaldība, bet 59,83% akciju pieder SIA "LAP1R", kas, pēc "Firmas.lv" datiem, pastarpināti pieder Andra Šķēles (67%) un Aināra Šlesera (LPV) (33%) ģimenēm.