Trešdien, 8. septembrī, Liepājā viesojās Latvijas izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Pašvaldības administrācijā ministre tikās ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Gunāru Ansiņu, priekšsēdētāja vietnieku Ati Deksni, domes deputātiem un Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāju Kristīni Niedri Latheri, portālu irliepaja.lv informēja Zita Lazdāne, pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja.


Kā pēc tikšanās pastāstīja domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, sarunas laikā tika apspriesti dažādi nozares jautājumi, bet būtiskākais bija pārrunāt augstākās izglītības attīstības virzienu.


"Gan pašvaldības, gan valsts redzējums sakrīt – lai veidotu spēcīgu un vienmērīgu attīstību Latvijas reģionos, viena no fundamentālajām pamatlietām ir kvalitatīvas augstākās izglītības iegūšanas iespējas. Jau ilgāku laiku dažādos līmeņos notiek spraigas diskusijas par Liepājas Universitātes statusa maiņu. Uz šo jautājumu raugos ļoti piesardzīgi, jo, no vienas puses varētu šķist, ka tas tikai formāls ieraksts ministrijas tabulās – universitāte augstskola. Tomēr šis nav stāsts tikai par formalitātēm. No tā ir atkarīga virkne citu aspektu, tai skaitā finansējuma pieejamība zinātnei, konkurētspēja, akadēmiskā personāla motivācija un studentu piesaiste. Prieks, ka šodienas sarunā sadzirdēju, ka ministre respektē Liepājas Universitātes lomu kopējā reģiona attīstībā un atbalsta spēcīgas un konkurētspējīgas augstākās izglītības iegūšanas iespējas Kurzemes reģionā," atzina Ansiņš.


Ministre vizītes ietvaros viesojās arī Liepājas Universitātes Humanitāro zinātņu un mākslas fakultātē, Kūrmājas prospektā 13, kur ar Liepājas Universitātes vadību pārrunāja jautājumu par augstskolas tipoloģisko iedalījumu un iespējamo nākotnes reorganizāciju. Vizītes noslēgumā ministre apmeklēja Liepājas Valsts 1. ģimnāziju, Ausekļa ielā 9, kur apskatīja skolu un iepazinās ar Metodiskā centra darbību un ārpusklases nodarbību nodrošināšanu pandēmijas apstākļos.


Papildināts. Liepājas Universitāte informē, ka izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece un valsts sekretāres vietnieks Dmitrijs Stepanovs tikās ar Liepājas Universitātes rektori Daci Markus un universitātes pārstāvjiem. Sarunā piedalījās arī Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, priekšsēdētāja vietnieks Atis Deksnis.


Sarunas gaitā viesi tika iepazīstināti ar Jauno mediju mākslas studentu darbību, Rakstniecības studiju absolventu veikumu un informācijas tehnoloģiju un mehatronikas virziena izaugsmi pēdējo gadu laikā. Liepājas Universitātes rektore Dace Markus prezentēja universitātes attīstības redzējumu.


Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāres vietnieks Dmitrijs Stepanovs, analizējot Liepājas Universitātes vietu augstākās izglītības sistēmā, atzina, ka universitātē strādā reģionam – 76% studentu ir no Kurzemes reģiona, tai skaitā 44% no Liepājas, universitāte ir galvenais pedagogu donors, turklāt ar augstu absolventu nodarbinātības procentu, bet tai ir jāatrod konkurētspējas niša: "Stiprs virziens Liepājas Universitātē ir humanitārās zinātnes – LiepU producē apmēram 6% no valstī radītās humanitārās ietekmes, un tas ir liels procents. Vajag sasaisti ar reālām vajadzībām Liepājā, jāattīsta dabaszinātņu un IT virziens. "


Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece formulēja savu redzējumu: "Liepājas Universitāti no valsts puses mēs redzam kā stipru universitāti sadarbībā ar citām zinātnes universitātēm. Ir svarīgi izveidot stipru padomi – jo plašākas intereses tajā pārstāvētas, jo labāks rezultāts. Panākumu atslēga ir spēcīga padome ar stratēģiskiem spēlētājiem."
Savu atbalstu pauda arī Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, sakot: "Mums ir zināšanas par pilsētas attīstību, jums – par izglītību. Liekot tās kopā, varam izveidot stipru padomi un universitāti."


Rezumējot sarunas gaitu, Liepājas Universitātes rektore Dace Markus varēja teikt: "Paldies par sarunu, esam apmierināti ar kompromisu!"