Taromāti kā ērta vieta, kur iedzīvotājiem ziedot labdarībai, kļūst arvien populārāki – šā gada pirmajā ceturksnī abos Liepājas "Lidl" veikalos senioru atbalstam ir ziedots 561 eiro, kas ir lielākā vienā pilsētā ziedotā summa ārpus Rīgas. Visos Latvijas "Lidl" taromātos vientuļo senioru atbalstam kopumā saziedoti jau 7647 eiro, kas ir par 60% vairāk nekā pērn pēdējā ceturksnī, kad šī ziedošanas iespēja sāka darboties.

"Pateicoties šiem depozīta maksas ziedojumiem, esam snieguši papildu atbalstu jau 232 vientuļiem cilvēkiem viņu ikdienas aprūpē. Mūsu aprūpētāji labi pārzina katra seniora dzīves apstākļus, tādējādi palīdzība tiek komplektēta, ņemot vērā individuālas vajadzības," saka Latvijas Samariešu apvienības (LSA) vadītājs Andris Bērziņš.

Seniori pret sniegto palīdzību izturas dažādi. Ir sirmgalvji, kas nevēlas, lai kāds kaimiņš redz, kā pie viņiem ierodas aprūpētājs sniegt ikdienas aprūpi. Vienlaikus ir novērots, ka arvien vairāk senioru ir gatavi dalīties savos stāstos un mazināt aizspriedumus, stāstīto turpina Lolita Grīnvalde, LSA Kurzemes Sociālo pakalpojumu vadītāja.

"Es uzskatu, ka tās ir vērtīgas mantas , jo cilvēki ir ziedojuši no sirds, vismaz es to tā jūtu. Tas bija negaidīts pārsteigums, un man tas liekas neticami, ka šādā veidā ar depozīta sistēmas starpniecību varu gūt atbalstu. No palīdzības saņemšanas nudien nav jākautrējas, jo neviens nezina tavu dzīves stāstu. Es esmu aizkustināta un pateicīga par cilvēku atsaucību," saka 86 gadus vecā Dzintra no Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta.

"Aprūpētāja darbs skaudri atgādina, ka vecums nav iemesls izolācijai no sabiedrības. Visi vēlas justies vajadzīgi un cienīti neatkarīgi no sasniegtā gadu skaita. Šī palīdzība senioriem ir ne tikai prieks, ka viņus atceras, bet arī praktisks atbalsts, sagādājot tieši to, kas visvairāk nepieciešams – sienas pulksteni, ūdens spaini, jaunas šķēres, birsti un citas ikdienas lietas," atzīst Lolita Grīnvalde.

"Lidl Latvija" Korporatīvās komunikācijas departamenta vadītāja Dana Hasana uzsver: "Kad pagājušā gada septembrī kopā ar samariešiem sākām šo ziedošanas programmu, ziedošana taromātos Latvijā bija pilnīgs jaunums. Tādēļ ar prieku redzam, kā burtiski katru mēnesi pieaug ziedotās naudiņas daudzums un kopā ar Samariešu apvienību mēs varam palīdzēt arvien vairāk un vairāk senioriem. Liels paldies visiem ziedotājiem!"

Par ziedošanu projektam "Vecums nav vientulība"
2022. gada 15. septembrī Latvijas Samariešu apvienība sadarbībā ar "Lidl" radīja Latvijā pirmo ziedošanas iespēju taromātos vientuļo senioru atbalstam projektā "Vecums nav vientulība". Kopš septembra vidus šim projektam "Lidl" taromātos ir ziedoti jau 12 484 eiro, kas nozīmē, ka labdarībai ir nodota depozīta maksa par 124 840 tukšām taras vienībām.

Ziedošanas process ir maksimāli vienkāršs un atklāts – nododot taromātā iepakojumu, līdzās naudas izmaksas iespējai uz ekrāna parādās taustiņš "Ziedot". To nospiežot, tiek veikts ziedojums par nodoto iepakojumu depozīta summu. Ir iespējams ziedot arī tikai daļu no depozīta atmaksas – var noziedot kaut vai tikai pāris pudeļu depozīta maksu, par pārējo summu paņemot čeku un izlietojot to iepirkumiem. Ziedošanā svarīgi ir katri 10 centi, kas kopā veido lielāku naudas apjomu.

Ziedojums pilnā apmērā tiek pārskaitīts Samariešu apvienības projektam "Vecums nav vientulība", lai sniegtu atbalstu LSA aprūpē esošiem vientuļiem senioriem. Ziedojumus LSA izmanto, veidojot paciņas ar pārtiku un ikdienas sadzīves precēm, kuras LSA darbinieki nogādā uz mājām vientuļajiem un aprūpējamajiem senioriem Rīgā un reģionos. Preces, ko saņem seniori, ir ļoti dažādas un atbilst tieši viņu vajadzībām, kā pārtika un sadzīves preces.

Ziedojumi taromātā tiek novirzīti senioru atbalstam pēc reģionālā principa. Piemēram, Liepājas "Lidl" veikala taromātā ziedotie līdzekļi tiek izmantoti primāri Liepājā un Dienvidkurzemes novadā. Šis princips ir attiecināts uz visiem reģioniem, kur strādā Samariešu apvienība un atrodas "Lidl" veikali. Pašlaik LSA aprūpē ir vairāk nekā 2700 vientuļo senioru Latvijā, bet 23 "Lidl" veikali atrodas 12 pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Jūrmalā, Jēkabpilī, Jelgavā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Salaspilī, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.

Par Latvijas Samariešu apvienību
LSA ir viena no lielākajām nevalstiskajām organizācijām Latvijā, kurā ir nodarbināti vairāk nekā 1000 algotu darbinieku un darbojas vairāk nekā 300 brīvprātīgo. LSA ir sertificēta kā daudzu sociālo pakalpojumu sniedzējs, ārstniecības un izglītības iestāde. LSA piedāvā daudzus sociālos, medicīniskus un apmācības pakalpojumus.

Par "Lidl"

"Lidl" kā daļa no Nekarzulmā (Vācijā) bāzētās "Schwarz Group" ir viens no lielākajiem pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumiem Vācijā un Eiropā. Ar vairāk nekā 12 000 veikaliem un 200 loģistikas centriem "Lidl" pašlaik strādā 31 valstī, kā arī ir pārstāvēts Āzijā. SIA "Lidl Latvija" izveidots 2018. gada februārī un savu veikalu tīklu Latvijā atvēra 2021.gada 7.oktobrī. Šobrīd "Lidl Latvija" ir jau 23 veikali 12 Latvijas pilsētās.