15.jūnijā ar ziediem, sirsnīgiem vārdiem un gandarījumu par labi padarītu darbu noslēdzās "Jauno mediķu nometne" Liepājas un citu pilsētu  10.–12.klašu skolēniem.

To organizēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Liepājas filiāle sadarbībā ar Liepājas Jauniešu māju nedēļā no 11. līdz 15.jūnijam, informē mājas vadītāja Inga Laugale.

Kā zināms, veselības aprūpes nozarē trūkst jaunu, kvalificētu speciālistu, tādēļ nometnes mērķis bija radīt izpratni par mediķa darbu jau vidusskolā un palīdzēt izvēlēties nākamo profesiju.

 "Jauno mediķu nometne" bija unikāls projekts, kā ietvaros jaunieši iepazina reālo medicīnas darbinieku ikdienas dzīvi, profesijas specifiku, darbojoties praktiski RSU Liepājas filiālē, Liepājas Reģionālajā slimnīcā un citās Liepājas veselības aprūpes iestādēs.

"Man ir bezgala liels prieks, ka izdevās īstenot absolūti visas iecerētās nometnes idejas", stāsta RSU Liepājas filiāles projektu vadītāja Laila Bethere. "Domāju, ja vada sava veida patriotisms un  pārliecība, ka esi šeit, jo tā liek Tava sirds, tad būtu  jāizbeidz tiražēt un graut medicīnas darba reputāciju. Valstiski jādomā: ko sēsi, to pļausi... vai esam tam gatavi? Katrā jomā ir izcilnieki un viduvējības, bet  medicīnā, zinot to, cik strauji attīstās tehnoloģijas, vajag mums motivēt gaišākos prātus. Sabiedrībā ap jaunāko paaudzi iezīmējas tāda problēma kā autoritāšu trūkums un mans mērķis projektā bija atrast tos īstenos, kuri vienlaikus  ir gan labi speciālisti kādā no  medicīnas jomām, gan arī spilgtas personības – patiesi atsaucīgi un atvērti cilvēki. Tas mums izdevās 100 % un patiesi  iedvesmoja jauniešus . Darbs ir paveikts, viss izdevies un jāturpina iet tālāk, jo ideju netrūkst."

"Jauno mediķu nometnē" jaunieši varēja
–  praktiski iepazīt cilvēka anatomiju, izpētīt kā apvienoti darbojas visas orgānu sistēmas,
–  gūt ieskatu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbā, katastrofu medicīnā,
– izspēlējot dažādu situāciju simulācijas, mācīties sniegt pirmo palīdzību,
– izmantojot glikometru un teststrēmeles, praktiski noteikt savu cukura līmeni asinīs pirms un pēc ēšanas, salīdzināt mērījumus, kā arī gūt noderīgas zināšanas par cukura diabētu,
– segmentāri iepazīt Liepājas Reģionālo slimnīcu, uzzināt par saslimšanas cēloņiem, tikties ar dažādu slimnīcas nodaļu (uzņemšanas, traumu, sirds un asinsvadu slimību, operāciju u.c.) speciālistiem, uzzināt daudzpusīgu informāciju par onkoloģiskajām saslimšanām, staru terapiju,  hemodialīzi, iepazīt laboratoriju un mūsdienu medicīnas diagnostikas tehnoloģijas,
– Baltijas Rehabilitācijas centrā uzzināt par palīdzību bērniem ar īpašām vajadzībām, to veselības aprūpes un rehabilitāciju procesu,
– no bijušajiem un esošajiem studentiem uzzināt informāciju par specialitātēm, kuras var apgūt Rīgas Stradiņa universitātē,
– apgūt veselīga uztura pamatprincipus, kopīgi pagatavojot veselīgas pusdienas,
– caur neformālās izglītības metodēm iepazīt sevi un citus nometnes dalībniekus,
– veidot karjeras plānu un apzināties nākotnes iespējas medicīnas nozarē,
– kā arī citas nometnes aktivitātes.
 
Nometni vadīja Anna Pelna, kurai ir pieredze tematisko nometņu vadīšanā. Pagājušā gadā biedrība "Business HUB Liepāja" sadarbībā ar Izglītības pārvaldi, Kurzemes Biznesa inkubatoru un Jauniešu māju organizēja "Jauniešu biznesa skolas nometni", kur Anna bija nometnes vadītāja. "Atskatoties uz nometnes nedēļu, ir jāsecina, ka gan dalībnieki, gan komanda, gan sabiedrība kopumā ir ieguvuši ne tikai fantastiskas emocijas, bet arī pilnu koferi ar zināšanām un pieredzi", stāsta Anna Pelna. Pārsteidzošā kārtā 5 dienu laikā izveidojās ļoti cieša saikne starp dalībniekiem, kas jau pirmajās dienās lika manīt, ka viņi ir līdzīgi domājoši un ļoti labi jūtas šajā nozarē.

Daži no šīs nometnes ieguvumiem ir:
– jaunieši guvuši plašāku ieskatu medicīnā;
– dalībnieki refleksijās atzinuši, ka pateicoties nometnei jūtas daudz pārliecinātāki par savu izvēli studēt medicīnu;
– iedvesmoti un pateicīgi par jaunajiem draugiem un iespējamajiem topošajiem cīņu biedriem studijās un profesionālajā karjerā.

Projektā tika izvēlēti jaunieši vecumā no 16–19 gadiem, izvērtējot pieteikumos sniegto informāciju par jaunieša motivāciju. "Esmu patiesi saviļņota par visu aizvadīto nedēļu. Jauno mediķu nometne bija tas, kas nepieciešams, lai saprastu un gūtu atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem", stāsta nometnes dalībniece Sandija Sorokina. "Nometnes ietvaros es iepazinu medicīnu vēl vairāk un redzēju, piedzīvoju lietas, ko parasts cilvēks, kas nav saistīts ar medicīnu, nevarētu redzēt. Nometnē es satiku pašus foršākos cilvēkus un ieguvu jaunus draugus. Paldies pozitīvajām un atsaucīgajām  vadītājām un organizatorēm, bez kurām nekas nebūtu bijis. Super nometne!"

Ludvigs Šteinbergs no Rīgas uzsver:" Ja pirms nometnes vispār nedomāju, ka bez padziļinātas medicīnas mācīšanās vēl kaut ko iegūšu, tad es dziļi maldījos, nometne man sniedza papildus zināšanas gan medicīnā, gan jaunas dzīves atklāsmes. Ārstam jāpiemīt ne tikai profesionālām prasmēm, bet jāprot komunicēt augstā līmenī ar pacientiem, personālu un kolēģiem. Šo dienu laikā esmu daudz domājis par savu profesionālo izaugsmi un sapratis kādas kompetences man sevī vēl jāattīsta."

Nometnes noslēgumā jaunieši saņēma apliecības par dalību projektā un solīja uzturēt kontaktus ar projektā iesaistītajiem arī turpmāk, jo nometnes laikā starp visiem dzimusi arī liela draudzība. Nometnes organizatoriskā komanda plāno realizēt "Jauno mediķu nometnes" arī nākamajos gados, nodrošinot projekta ilgtspēju, tādējādi veicinot atbalstu veselības nozarei, kā arī stiprinot mediķa profesijas prestižu. "Mums ir jārada labvēlīga vide jaunietim, piedāvājot aktivitātes un jēgpilnus projektus, kuri  sniedz iespēju praktiski darboties un papildināt jau esošās zināšanas. Kā atzina nometnes dalībnieki, Liepājas Reģionālā slimnīca viņus patīkami pārsteidza. Ar šīs nometnes palīdzību esam izveidojuši platformu jaunajiem mediķiem. Jaunieši atzina, ka labprāt studētu Liepājā un arī paliktu šeit strādāt. Tas mūs kā organizatorus ļoti iepriecināja," atzīst Liepājas Jauniešu mājas vadītāja Inga Laugale.

"Jauno mediķu nometni" atbalsta Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde un Liepājas reģionālās slimnīcas Atbalsta fonds un tas notiek projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros.