Lasītāju diskusiju raisījusi informācija, ka ASV jauniešu grupiņa viesojusies Liepājas tehnikumā. Iespējams tāpēc, ka vizītes organizētāji nav bijuši līdz galam atklāti par saviem mērķiem.

Lūk, divi pretējus viedokļus paudoši komentāri portālā irliepaja.lv (publicējam bez labojumiem):

"portāla adminiem
22:15 | 19/03/19
Biju uz pasākumu LOCā, esmu šokā. Cilvēki cēlās kājās, brēca kā slimi un nozombēti. Lēni, pamazām jauniešus tika mēģināts ievilklt svētulības tīklos! Uzaicinājumā nekas nebija pieminēts, ka tas būs kaut kāds mormoņveidīgo pasākums! Val LATHEREI, VILNĪTIM un gudrai Vilnīša padomniecei izglītības jautājumos FOMINAI nekas nav sakāms par šo riebeklību? Ja tas bija paredzēts kā svētuļu pasākums, par to vajadzēja jauniešus informēt!

Lūgums portāla žurnalistiem noskaidrot komentārā nosaukto pašvaldības darbinieku paskaidrojumu par šo viltus pievilinošo marazmu!
"
 
"Liepājnieks
14:26 | 20/03/19
Žel, ka tie, kas raksta šos briesmīgos komentārus, nezina, ko viņu bērni dara viņiem neredzot. Šī draudze rūpējas un iegulda juniešos, lai viņi izaugtu par krietniem cilvēkiem, nevis nākošajiem Latvijas bomžiem. Tie, kas komentē, varētu aiziet un parunāt ar draudzes vadību, nevis slepenībā rakstīt komentārus. Žēl, ka skolas baļļu dzerstiņi tiek atbalstīti no šiem kometētājiem.
"
 
Komentārus bija lasījis arī tehnikuma direktors Agris Ruperts, kurš pilnībā noliedza, ka amerikāņu viesošanās laikā tehnikumā būtu notikusi audzēkņu ievilkšana "svētulības tīklos":

"Pilnīgi nē, absolūti nē! Bija pieteikti kādi 15 jaunieši, ieradās pieci kopā ar skolotāju, gāja stundās, iepazinās ar darbnīcām. Nebija nekādas herbalife eiforijas. Pat ne uz to pusi..."

Tehnikuma projektu koordinatore Zane Aizupiete gan atzina, ka pēc ekskursijas pa tehnikumu viesi izteikuši vēlmi piedalīties angļu valodas stundā un pastāstīt par sevi, par ASV, atbildēt uz jautājumiem.

"Beigās viņi pieminēja, ka ejot arī baznīcā, aicināja vakarā atnākt uz Olimpiskā centra Tango zāli, lai varētu iepazīties tuvāk."

ASV jauniešu vizīti tehnikumam pieteicis Toms Bermaks, kurš stādījies priekšā kā biedrības "Par savu pilsētu" priekšsēdētājs. Vēstulē, ko Bermaks atsūtījis, neesot bijis nekādu norāžu uz to, ka jauniešu vizītei ir saistība ar reliģiju vai baznīcu. Tehnikumā nosprieduši – kas tur slikts, ja amerikāņu jaunieši redzēs, kā mācās mūsu bērni?

"Mērķis ir ar šo jauniešu grupu no ASV ir pastāstīt par izglītības izskatu pāri okeānam un par dzīvi kāda tā ir Oklahomā, ASV," vēstulē tehnikuma projektu koordinatorei raksta Bermaks.

Taču, labāk izlasīt visu vēstuli kopumā (publicējam bez labojumiem):

"Sveiki,
 Kā jau telefona sarunā vienojāmies, tad nosūtu jums rakstisku informāciju par plānoto pasākumu un skolas vizīti.

 Tātad plāns ir tāds, ka no 18-22.martam Liepājā viesosies grupa jauniešu vecumā no 15-20 gadiem no Oklahomas štata, ASV, un apmeklēs Liepājas skolas.
Un mēs vēlētos vienu veselu dienu vai pus dienu, atkarībā, cik atvērti esat jūs un kādas ir iespējas, angļu valodas vai klases stundās iepazīties ar jauniešiem, pastāstīt angļu valodā par studentu dzīvi un ikdienu izglītības iestādēs Oklahomā.
Kā arī katru dienu no plkst. 19:00 LOC Tango zālē būs iespēja arī ārpus skolas satikties ar šiem jauniešiem un pavadīt laiku kopā.
Sarunā ar Ingu (no jauniešu mājas) vienojos, ka atkarībā no šī pasākuma izdošanās un izveidotajām attiecībām lemšu vai mēs kā biedrība "Par savu pilsētu" rakstīsim vai nerakstīsim projektu "PuMPuRs". Negribam rakstīt projektu tikai rakstīšanas pēc, bet ja tiešām izdodas aizsniegt jauniešus, ne tikai tos, kas kvalificējas šai grupai, bet arī citus, jo tomēr mērķis nav strādāt ar tikai apdraudēto jauniešu grupu, bet ikvienu jaunieti Liepājā.

Un tāpēc mērķis ir ar šo jauniešu grupu no ASV ir pastāstīt par izglītības izskatu pāri okeānam un par dzīvi kāda tā ir Oklahomā, ASV.

 Ja jūs gribētu iesaistīties, tad svarīgi būtu tagad vienoties par dienu un datumu, kurā mēs varētu iet uz jūsu skolu. Datumi ir sekojošie: 18,19 un 21 marts. ir 14 jaunieši, kuri būs sadalīti 2 grupās pa 7 katrā. Un atkarībā no jūsu skolas iespējām viena vai abas grupas varētu būt skolā angļu valodas vai citā priekšmetā un pavadīt jūsu skolā pirmo dienas daļu vai otro dienas daļu, vai abas, atkarībā no iespējām jūsu izglītības iestādē/s.

Priecāšos, ja būsiet atvērti un mūsu pilsētas dzimšanas dienas svētku nedēļā dāvāsiet saviem skolēniem šādu unikālu iespēju.

Gaidīšu atbildi
Lai jauka diena

Biedrības "Par savu pilsētu" priekšsēdētājs un jauniešu vakara "Online" vadītājsToms Bermaks"

Ne vārda vēstulē nav teikts par to, kas gan viegli atrodams un izlasāms Latvijas baptistu draudžu savienības mājaslapā, proti, ka Toms Bermaks ir pērn dibinātās Liepājas baptistu Centra draudzes sludinātājs.

Vai šis fakts bija jānoklusē tāpēc, ka ASV jauniešu vizītes mērķis nebūt nav tikai "pastāstīt par izglītības izskatu pāri okeānam un par dzīvi, kāda tā ir Oklahomā, ASV", bet arī (vai varbūt – galvenokārt) iesaistīt vietējos jauniešus baptistu pulkā? Un, vai noklusējot šo faktu, Bermaks ir izdarījis pakalpojumu savai baptistu organizācijai?
 

Liepājas domes komentārs
Pilsētas domes un Izglītības pārvaldes vadība nebija informēta par reliģisku pasākumu Liepājas izglītības iestādēs – pasākuma rīkotāji tieši bija vienojušies ar katras skolas vadību. Vadība skaidros apstākļus un sazināsies ar izglītības iestāžu vadību, lai noskaidrotu situāciju.

Atgādinām, ka reliģiska rakstura aktivitātes veikt izglītības iestādēs nav atļauts. To var darīt ārpus skolas un brīvprātīgi, bet ne organizēti skolās. Tāpat jāatceras, ka pat Satversmē baznīca ir atdalīta no valsts varas – to nosaka Satversmes 99. pants.

Atgādinām, ka Satversme ir ne vien juridisks, bet arī politisks dokuments, kas nosaka ne tikai šīs valsts tiesiskās pēctecības, bet arī politiskās filozofijas pamatus. Valsts un baznīcas šķiršanas princips ir iekļauts divos Latvijas likumos: konstitucionālajā un Reliģisko organizāciju likumā. Satversmē, kā zināms, ir visaugstākajā līmenī nostiprināti galvenie "uzvedības noteikumi" valstī.