Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” Liepājas nodaļa sadarbībā ar Kurzemes Onkoloģijas atbalsta biedrību un biedrību „Cerību krāsa” uzsāk projektu „Drosme iesaistīties”.

Projekta „Pilsonisko prasmju pilnveidošana un īstenošana hronisko slimību pacientu organizāciju iesaistei vietējās situācijas uzlabošanai „Drosme iesaistīties”” mērķis ir mazināt bailes un aizspriedumus pret hroniskām slimībām, kā arī aicināt cilvēkus pēc hroniskām slimībām (tajā skaitā vēža) būt aktīviem un iesaistīties sabiedrības informēšanā, tādējādi veicinot sabiedrības toleranci un izpratni par slimībām, pret kurām joprojām ir augsts stereotipu un stigmas līmenis.

Projekts turpināsies līdz novembrim.

Hronisko pacientu skaits Latvijā, tajā skaitā Kurzemē un katrā atsevišķā reģionā pieaug. Piemēram, Kurzemē kopā (visos novados un pilsētās) uz 2013.gadu reģistrēti 9402 onkoloģiskie pacienti (www.spkc.gov.lv). Salīdzinājumā ar 2009. gadu reģistrēto pacientu skaita pieaugums ir vairāk nekā par 17% (2009.gadā uzskaitē bija 8011 pacienti). Kopumā Latvijā laika posmā no 2004.gadā saslimstība ar onkoloģiskām slimībā pieaugusi par 20%.

Līdzīga situācija ir arī ar citās hronisko saslimšanu jomās, piemēram, ar cukura diabētu uz 2013.gadu reģistrēti 10314 pacienti (www.spkc.gov.lv). Salīdzinājumā ar 2011. gadu reģistrēto pacientu skaita pieaugums ir par 9% (2011.gadā uzskaitē bija 9474 pacienti).

Vienlaikus ar slimības pieaugumu, pieaug arī cilvēku skaits, kuri pēc veiksmīgas ārstēšanas atgriežas aktīvā dzīvē. Jautājums – kā un vai viņiem veicas, kā un vai sabiedrība, darba devēji, valsts un pašvaldības iestādes ir atbalstošas un šo procesu veicinošas. Nav noslēpums, ka tieši reģionos (pilsētās un novados) cilvēki bieži slēpj savas hroniskās slimības, jo sabiedrības attieksme ne vienmēr ir viennozīmīgi uztverama, kā arī, piemēram, ja uzzina par onkoloģisku slimību, tad līdzcilvēki, pašvaldību organizācijas, bieži to neapzinoties, ir stereotipu varā, ierobežojot hroniski slimo cilvēku iespējas kvalitatīvi, pilnvērtīgi dzīvot un strādāt.

„Dzīvības koks” Liepājas nodaļa kopā ar sadarbības partneriem šī projekta ietvaros paredz gan hronisko pacientu nevalstisko organizāciju apmācības (paredzēti trīs semināri: Nīcā, Liepājā un Kuldīgā), gan pacientu atbalsta grupu vadītāju apmācības.

Projekta „Drosme iesaistīties” ietvaros arī iedzīvotāji aicināti dalīties pieredzē par savu pieredzi, atgriežoties aktīvā dzīvē pēc hroniskas slimības. Aicinām atsaukties interesentus, esam gatavi dalīties pieredzē gan „Dzīvības koks” Liepājas nodaļa, gan „Dzīvības koks” kopumā.

Projekts tiek īstenots ar LR Kultūras ministrijas un „Kurzemes NVO atbalsta centra” atbalstu.